פלסטינאי חוצה מנהרה בעזה (צילום: חדשות 2)
"מזהים פעולה מדי יום", ארכיון | צילום: חדשות 2

לאחר שהותר לפרסום כי מנהרת טרור משוכללת נחשפה במרחק של שני קילומטרים מקיבוץ עין השלושה בעוטף עזה, התושבים בקיבוץ וביישובים נוספים באזור לא רגועים, ומביעים חשש מהניסיונות הנמשכים של ארגוני הטרור הפלסטינים לבצע פיגועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תושבת קיבוץ עין השלושה, שבסמוך לו נחשפה המנהרה מהרצועה, סיפרה לחדשות 2 Online על התחושות הקשות: "זה פחד אלוהים, ועדיין אני מתקשה להבין מה קרה. אני מפחדת שיש פה עוד מנהרות מתחתינו שאין לדעת מתי הפלסטינים יחליטו לפעול בהן. זה היה יכול להביא לאסון גדול". היא הביעה תקווה ש"צה"ל יעשה הכל כדי לסכל עוד מנהרות כאלה. מדאיג פה את כולם רק לחשוב שהייתה מנהרה כזו".

"הם נראים כאילו הם שקטים, אבל מתחת לפני האדמה הם פועלים, תרתי משמע", סיפר תושב אחר מהקיבוץ. "הם טרוריסטים וצריך להפנים את זה ששום הסכם שלום לא יהיה. כשאין רגיעה - הם יורים וכשיש - הם מתכננים פיגועים נגד ילדינו".

ראשי המועצות על חשיפת המנהרה: "אנחנו לא מופתעים"

"המנהרה התגלתה לא בתוך שטח הקיבוץ, אלא באזור השדות - קרוב יותר לגדר המערכת. לא היה לנו סיכוי לשמוע משהו", סיפר דני כהן. יו"ר צוות החירום היישובי בעין השלושה לחדשות 2 Online. "זה לא מפתיע אותנו כי כל הזמן מחפשים מנהרות ומחפשים איך לחבל, וזו לא פעם ראשונה. מזל שהצבא תפס את זה בזמן. אנחנו 12 שנים חיים עם פצמ"רים ומנהרות וזה לא ייגמר מחר. התושבים רגועים יחסית כי לא שינינו את שגרת החיים - מערכת החינוך כרגיל, הילדים בבית הספר. אני אספר לילדים אבל הם יודעים איפה הם חיים - אנחנו לא בצפון תל אביב פה".

חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול - שבתחומה נחשפה המנהרה - סיפר כי ביקר במנהרת הטרור שנחשפה זמן קצר לאחר גילויה, ביום חמישי האחרון: "זו מנהרה לא פשוטה, משוכללת, כזו שמחופה בבטון בפנים. רואים שלא לקח מעט זמן לחפור ולהקים אותה. זה נראה מאוד מושקע ומקצועי. מה שהפתיע זה הטיב שלה לא הגודל, גודל כזה כבר ראינו כאלה לא מעט". 

גם ילין הכחיש את הדיווחים, שלפיהם תושבים במועצה האזורית שמעו בתקופה האחרונה רעשים של חפירות: "מדובר בשטויות. אם היו רעשים של חפירות ועבודות, כבר מזמן היו אמצעים אלקטרוניים לגילוי המנהרה. לא יכול להיות ששמעו שבנו אותה והיא לא התגלתה קודם לכן".

האזור שבו אותרה המנהרה
האזור שבו אותרה המנהרה | צילום:

בעוטף עזה מחו על צמצום האבטחה: "שום דבר לא השתנה באזור"

יחד עם ילין, מקבלים הבוקר ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה תדריך של צה"ל ומערכת הביטחון אודות גילוי המנהרה וההיערכות הביטחונית המחודשת עקב כך. "אנחנו לא מופתעים, הנושא הזה של חשיפת מנהרות באזור הוא לא חדש. זה איום שהוא קיים", סיפר ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר בשיחה עם חדשות 2 Online.

"מתקיימים מאמצים משמעותיים על ידי ארגוני הטרור בעזה להתקין מנהרות כאלה ופעילי הטרור מעזה מכינים אותן לזמן פקודה מבחינתם. חשיפת המנהרה היא תוצר של עבודה סיזיפית של חיפוש", הוסיף שוסטר. "אני מניח שגילוי המנהרה הוא חלק מאיומים נוספים שצריך לקחת בחשבון - הן מבחינת התארגנות מערכת הביטחון והן מבחינת המוכנות המנטלית של התושבים וזו שלנו בשטח. נראה שהאיום הזה לא יסתיים".

ראשי המועצות באזור לא הונחו לשנות את האבטחה סביב היישובים בעקבות הגילוי, אך עם זאת התריעו על צמצום אמצעי המיגון והביטחון באזור לאחרונה. "התרענו בשבועות האחרונים על צמצום ברכבים ממוגנים ובאמצעי ביטחון נוספים - מה שנבע ככל הנראה עקב צמצום תקציבי. החשיפה הזו היא עדות שלא השתנה שום דבר לטובה", סיפר שוסטר.

בעקבות הגילוי, דורשים הבוקר ראשי המועצות לבטל לאלתר את כוונת צה"ל להפסיק את אבטחת היישובים הסמוכים לגדר המערכת וכן לממן את רכבי הביטחון הממוגנים: "מדובר בהחלטות תמוהות ומנותקות מהמציאות", נמסר מהמועצה האזורית שער הנגב.

טנק באזור המנהרה שנחשפה (צילום: חדשות 2)
הריסת המנהרה, בסוף השבוע | צילום: חדשות 2

צה"ל התיר לפרסום: נחשפה מנהרת טרור מהרצועה

במערכת הביטחון מעריכים שהמנהרה שנחשפה כבר ביום חמישי האחרון היא אחת המשוכללות והארוכות שאותרו בשנים האחרונות, יועדה לביצוע חטיפת חייל או הפעלת מטענים. המנהרה הגיעה למרחק של כשני קילומטרים מקיבוץ עין השלושה.

בצה"ל ובמערכת הביטחון חקרו את המנהרה, שהגיעה כשלוש מאות מטרים לעומק השטח הישראלי, כדי להבין את אופן הקמתה - וכדי לוודא שאינה ממולכדת. במהלך סוף השבוע פעלו הכוחות במקום על מנת להשמידה. איתור המנהרה התאפשר בזכות המעקב הרצף שמפעיל צה"ל אחר ניסיונותיהם של הפלסטינים לחפור מנהרות למטרות הברחה מהרצועה ומחוצה לה.