נחשפות התמונות מתוך מנהרת הטרור: לאחר שהבוקר (א') הותר לפרסום כי מנהרה באורך של כקילומטר נחפרה מרצועת עזה לשטח ישראל והגיעה לטווח של כשני קילומטרים מקיבוץ עין השלושה, נחשפות כעת התמונות של המנהרה - שהוגדרה על ידי גורם צבאי: "אחת המרשימות והמורכבות שנחשפו אי פעם". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שפרסם אתר "חדשות 0404" נראים חיילי צה"ל בכניסה למנהרה, המחופה מכל צדדיה בבטון. עם הכניסה למנהרה, התגלה כי בתוכה הותקנה גם רשת חשמל מאולתרת שמטרתה להאיר את התעלות החשוכות שנחפרו.

כוח צה"ל שחשף את המנהרה וחדר לתוכה, מצא בה כפפות עבודה עבות וכלי ברזל, שככל הנראה שימשו לחפירה של המנהרה. בנוסף, נמצאו בפנים גם עטיפות של מזון שאכלו הפועלים שעמלו על בנייתה.

יעלון: "חמאס מכין עצמו לעימות מול ישראל"

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון הצהיר כי חשיפת המנהרה היא הוכחה נוספת לכוונותיו של חמאס. "ארגון הטרור חמאס ממשיך להכין את עצמו לעימות מול מדינת ישראל ולפעולות טרור במידה ויחוש כי הדבר אפשרי - כל זאת עך אף הרגיעה שנכפתה עליו ומתקיימת בעיקר בזכות כוח ההרתעה של צה"ל.

יעלון ציין עוד כי מאחר ולבניית המנהרה נעשה שימוש בחומרי בניין, הורה בסוף השבוע על הפסקת העברתם של אותם חומרים לרצועת עזה. "נמשיך לפעול כדי לחשוף ניסיונות של החמאס וארגוני טרור אחרים לנסות ולממש את זממם", הדגיש שר הביטחון.

בתדרוך שערך צה"ל נמסר כי במנהרה, שנחפרה לעומק של 15 מטרים, נחשפו תאורה ומסילות להובלת קרונית קטנה, שככל הנראה נועדו להעביר מחבלים או חיילים חטופים מצד לצד במהירות המרבית. ההערכות הן שהמנהרה נבנתה כבר למעלה משנה.

חיילי צה"ל מחוץ למנהרה שנחשפה בעין השלוש (צילום: רוני מרדכי)
חיילי צה"ל מחוץ למנהרה שנחשפה | צילום: רוני מרדכי"המנהרה נבנתה למטרות טרור וחשיפתה סיכלה פיגוע פוטנציאלי", אמר מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן. "זו מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל ובכך הפרה את הריבונות שלה. זה מעשה חמור ביותר, ניתן לעשות שימוש במנהרות האלה על מנת לפגוע באזרחים ובחיילים, וזוהי הפרה בוטה של ההבנות ממבצע עמוד ענן".

כמו כן, הדגיש מפקד פיקוד הדרום כי החומרים מהם נבנתה המנהרה - הם חומרי בניין שמדינת ישראל העבירה לרצועה לשימושיים אזרחיים. "אפשרנו כניסת חומרי בניין לרצועה והחמאס ניצל ניצול ציני של טוב הלב שלנו, והשקיע את האמצעים האלה למטרות טרור", הסביר אלוף תורג'מן, "החל מהבוקר עצרנו הכנסת חומרי בניין לרצועת עזה. זה הכרח לאור השימוש שראינו שחמאס עושה, במקום לבנות לרווחת הציבור הם בונים מנהרות כאלה".

האלוף תורג‘מן הדגיש: "לא נעבור על זה לסדר היום. נמשיך להשקיע מאמצים לגלות את המנהרות. מנהרה כזו יכולה לשמש לפיגוע תופת ולהכנסת מחבלים, זו תשתית מבצעית שיכולה לשמש אותם למספר הזדמנויות".

מפקד אוגדת עזה, תא"ל מיקי אדלשטיין, אמר כי צה"ל "רואה את חמאס כאחראי לכל טרור שיוצא מעזה. זו המנהרה השלישית שגילינו השנה וזאת המתקדמת ביותר והשתמשנו".

מנהרת חמאס, ארכיון (צילום: חדשות 0404)
המנהרה מחופה בבטון | צילום: חדשות 0404

הבוקר הותר לפרסום כי צה"ל חשף ביום חמישי האחרון מנהרה שנחפרה בדרום רצועת עזה והגיעה מהשטח הפלסטיני עד לאזור קיבוץ עין השלושה. במערכת הביטחון מעריכים שהמנהרה, אחת המשוכללות והארוכות שאותרו בשנים האחרונות - ש-300 מטרים ממנה נחפרו בשטח ישראל - יועדה לביצוע חטיפת חייל או להפעלת מטעני חבלה.

בשיחה עם חדשות 2 אמר גורם צבאי כי לא מדובר במנהרה היחידה שנחשפה בעת האחרונה, וכי ארגוני הטרור ממשיכים במאמצים לנסות לחדור לשטח הישראלי. "המנהרה, שאורכה כקילומטר, היא אחת המרשימות והמורכבות שנחשפו אי פעם", אמר.

מנהרת חמאס שהתגלתה (צילום: חדשות 2)
המנהרה הוארה מבפנים | צילום: חדשות 2

חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול - שבתחומה נחשפה המנהרה - סיפר כי ביקר במנהרת הטרור שנחשפה זמן קצר לאחר גילויה, ביום חמישי האחרון: "זו מנהרה לא פשוטה, משוכללת, כזו שמחופה בבטון בפנים. רואים שלא לקח מעט זמן לחפור ולהקים אותה. זה נראה מאוד מושקע ומקצועי. מה שהפתיע זה הטיב שלה - לא הגודל, גודל כזה כבר ראינו כאלה לא מעט". 

"חשיפת המנהרה - חלק מהמדיניות כנגד הטרור"

על רקע חשיפת מנהרת הטרור בעזה ושורת הפיגועים האחרונים שיצאו משטחי יהודה ושומרון, אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי במערכת הביטחון מזהים עלייה בפעילות הטרור בשבועות האחרונים. עם זאת הדגיש נתניהו כי "השילוב של הפעילות והמדיניות שלנו הביאו לכך שהשנה הזאת היא השקטה ביותר מזה למעלה מעשור".

בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר ראש הממשלה: "אני רוצה לשבח את צה"ל על חשיפת המנהרה, זה חלק מהמדיניות שלנו, מדיניות תקיפה נגד הטרור - גם בסיכול, גם בפעולות מודיעין, פעולות יזומות ופעולות תגובה".

410809 (צילום: חדשות 2)
המנהרה נחשפה כבר בסוף השבוע | צילום: חדשות 2

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס להסלמה ואמר כי חמאס ממשיך להכין עצמו לעימות מול ישראל. "על אף הרגיעה שנכפתה על חמאס, ואשר מתקיימת בזכות כוח ההרתעה של צה״ל, הארגון ממשיך להכין את עצמו לעימות מול מדינת ישראל ולפעולות טרור במידה ויחוש כי הדבר אפשרי", אמר יעלון.

"זה פחד אלוהים, ועדיין אני מתקשה להבין מה קרה. אני מפחדת שיש פה עוד מנהרות מתחתינו שאין לדעת מתי הפלסטינים יחליטו לפעול בהן. זה היה יכול להביא לאסון גדול", אמרה תושבת עין השלושה, שהביעה תקווה ש"צה"ל יעשה הכל כדי לסכל עוד מנהרות כאלה. מדאיג פה את כולם רק לחשוב שהייתה מנהרה כזו".

החפצים שנמצאו בתוך המנהרה (צילום: רוני מרדכי, חדשות 2)
החפצים שנמצאו בתוך המנהרה | צילום: רוני מרדכי, חדשות 2

"הם נראים כאילו הם שקטים, אבל מתחת לפני האדמה הם פועלים, תרתי משמע", סיפר תושב אחר מהקיבוץ. "הם טרוריסטים וצריך להפנים את זה ששום הסכם שלום לא יהיה. כשאין רגיעה - הם יורים וכשיש - הם מתכננים פיגועים נגד ילדינו".

חשיפת מנהרת הטרור - הסיקור המלא:

נתניהו: "רואים עלייה בפעילות הטרור"

תושבים בעוטף עזה לאחר חשיפת מנהרת הטרור: "זה פחד אלוהים"

צה"ל איתר מנהרת טרור מרצועת עזה