המטרה - הכנסת: "גדודי עז א-דין אל-קסאם", הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמה הערב את סרטון השיגור, לכאורה, של מטח הטילים לעבר אזור ירושלים. הסרטון שודר בכלי התקשורת של חמאס והועלה לאתרי שיתוף הווידאו. כאן בחדשות 2 ובחדשות 2 באינטרנט אנו במשדר מיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נטען תחילה כי מדובר בטיל "פאג'ר 5", אך אין מדובר בטיל פאג'ר. כוחות הביטחון הצליחו הערב לאתר את נפילת הרקטה מחוץ לאזור ירושלים - ומבדיקתה עולה כי מדובר ברקטה מאולתרת של החמאס. גם בהודעה שפורסמה על ידי החמאס זמן קצר לאחר מכן התברר כי מדובר בטיל מתוצרת מקומית, מסוג M-75. בחמאס הבטיחו לפרסם בקרוב פרטים חדשים אודות ייצורה ופיתוחה. 

זמן קצר לפני פרסום הסרטון פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס הודעה בכלי התקשורת של הארגון כי היא "מבטיחה הפתעות בקרוב לאויב". בסרטון הערוך נראה השיגור פעם אחר פעם, ובחלק מהמקרים הוא מצולם בהילוך איטי.

הערב נשמעה אזעקה נשמעה באזור ירושלים, נווה אילן, מבשרת ציון, מוצא עלית, בית"ר עילית, מעלה החמישה, אורה והר אדר. מהמשטרה נמסר כי אין נפגעים ולא נגרם נזק. 

באזור ירושלים מתבצעות כעת סריקות על מנת לאתר את הנפילה - וזאת בהתבסס על מערכת המכ"מ ועל עדויות תושבים. "גם אצלנו שמעו את האזעקה - והתושבים היו קצת מופתעים", אמר הערב לחדשות 2 ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל. "התושבים מתקשרים לשאול מה לעשות ואנחנו פשוט אומרים להם כיצד לפעול לפי ההוראות של פיקוד העורף".

"התושבים די רגועים, לא בפאניקה, הם מקבלים מאיתנו תשובות", המשיך כשריאל. "המוקד העירוני תוגבר, סיורי הביטחון שלנו תוגברו ואנו מקווים לעבור את השבת בשלום. אנחנו סומכים על הצבא ונעשה הכל כדי להקל על כוחות הביטחון".

בצהריים נורו שני טילים מרצועת עזה לכיוון העיר תל אביב. אזעקה נשמעה ברחבי העיר, ובכן ברמת גן, רמת השרון ואזורים נוספים בגוש דן. לאחריה, החרידו קולות נפץ רמים את הסביבה. לפי ההערכה, התרחשו הנפילות בשטחים פתוחים ולא גרמו לנפגעים או לנזק. מדובר בירי השני בתוך יממה לכיוון תל אביב, ובחמאס קיבלו על עצמם את האחריות על השיגור.

"שמענו אזעקה חזקה", סיפרה מניה, תושבת שכונת רמת אביב ג' שבצפון תל אביב. "כל השכנים יצאו לחדר מדרגות עד ששמענו קול נפץ די מרוחק".

ג'ורג', תושב יפו, סיפר על האירוע: "ברגע ששמעתי את האזעקה התחלתי לרעוד ורצתי עם הכלב שלי לחדר המדרגות. עשר שניות אחר כך, שמעתי 'בום' מכיוון דרום-מזרח ואחריו קול פיצוץ נוסף וחלש יותר. מאז מלחמת המפרץ לא התמודדתי עם טילים ואזעקות".

כוחות רגליים ערוכים לכניסה לרצועה

זמן קצר קודם הירי לתל אביב, נפגעו שלושה חיילי צה"ל קל-בינוני מרקטה שהתפוצצה במערב הנגב. במקביל, נשלמות ההכנות בצה"ל לכניסה קרקעית ברצועה. בתום פעילות מאסיבית של חילות האוויר והים ברצועת עזה, נערך צה"ל לשלב הבא של מבצע "עמוד ענן" - שבו, כפי שמסתמן, יצאו כוחות רגליים לפעילות קרקעית נגד ארגוני הטרור.

שומעים האזעקה - ופועלים בהתאם בי-ם, הערב (צילום: חדשות 2)
שומעים האזעקה - ופועלים בהתאם בי-ם, הערב | צילום: חדשות 2

יותר מ-50 רקטות נורו לעבר כל גזרת הדרום משעות הבוקר, ובשטחי הכינוס שבגבול הרצועה מתכוננים הלוחמים ומפקדיהם לפקודה לחצות את גדר המערכת. חיל האוויר תקף עד כה מעל 500 יעדי טרור ברצועת עזה. במקביל, גובר החשש מפני המשך ירי הרקטות גם לייעדים מרוחקים - דוגמת גוש דן, שרק אתמול היה מטרה.

הבוקר הוחלט במערכת הביטחון על גיוסם של 16,000 חיילי מילואים, בעוד שלוחמי היחידות הסדירות כבר דרוכים לקראת תחילת המבצע הקרקעי המסתמן וקיבלו ממפקדיהם את הפקודות הרלוונטיות. בסרטון שהפיץ דובר צה"ל נראים חיילי גבעתי בגבול הרצועה.

רכבים עומדים בצדי הכביש בי-ם, הערב (צילום: חדשות 2)
רכבים עומדים בצדי הכביש בי-ם, הערב | צילום: חדשות 2

מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה אמיר ברעם, ערך תדרוך לחיילים באוגדת עזה ואמר להם: "אנחנו נמצאים כבר 48 שעות בתוך מבצע שידענו שיקרה בסופו של דבר. דיברנו עליו באימונים ובתרגילים. אין ספק שצריך לפעול. זו הסיבה שהתגייסנו והתאמנו".

בשל המצב: מוקדי סיוע מיוחדים נפתחו

על רקע המצב הביטחוני בדרום, פועלים מרכזי הסיוע במתכונת מיוחדת שנועדה לספק מענה לתושבי בטווח האש ולחיילים.

  • מוקד טלפוני רב-קווי פעיל בטלפון 02-6211999.
  • קו הסיוע של נט"ל בטלפון 1-800-363363.
  • ויצ"ו בשיתוף המרכז הישראלי לטיפול בפסיכו-טראומה בטלפון 02-6449666, בשעות הערב בטלפון 6968*.

בהכנת הכתבה השתתפו משה נוסבאום, רוני דניאל וניר דבורי

מבצע עמוד ענן - עדכונים אחרונים:

ירי כבד לדרום; הכנה למבצע קרקעי

סוללה נוספת של "כיפת ברזל" תופעל

מחשש להתלקחות: כוננות שיא בירושלים

ירי כבד לדרום; הכנה למבצע קרקע

טורקיה: "מו"מ ישיר לסיום המבצע"

ר"מ מצרים בעזה: פועלים להפסקת האש