אזעקה נשמעה הערב באזור ירושלים, נווה אילן, מבשרת ציון, מוצא עלית, בית"ר עילית, מעלה החמישה, אורה והר אדר. הרקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה מחוץ לעיר, אין נפגעים. בחמאס נטלו אחריות לירי הרקטה, ומבדיקת כוחות הביטחון שמצאו את הרקטה עולה כי מדובר ברקטה מאולתרת. כאן בחדשות 2 ובחדשות 2 באינטרנט אנו במשדר מיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת פרסם הערב הודעת הרגעה לתושבי העיר ואמר כי אין כל הנחיות חדשות מפיקוד העורף לעירייה, במיוחד בכל הנוגע לפתיחת המקלטים והמרחבים המוגנים בעיר. "גם אצלנו שמעו את האזעקה - והתושבים היו קצת מופתעים", אמר הערב לחדשות 2 ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל. "התושבים מתקשרים לשאול מה לעשות ואנחנו פשוט אומרים להם כיצד לפעול לפי ההוראות של פיקוד העורף".

"התושבים די רגועים, לא בפאניקה, הם מקבלים מאיתנו תשובות", המשיך כשריאל. "המוקד העירוני תוגבר, סיורי הביטחון שלנו תוגברו ואנו מקווים לעבור את השבת בשלום. אנחנו סומכים על הצבא ונעשה הכל כדי להקל על כוחות הביטחון".

בצהריים נורו שני טילים מרצועת עזה לכיוון העיר תל אביב. אזעקה נשמעה ברחבי העיר, ובכן ברמת גן, רמת השרון ואזורים נוספים בגוש דן. לאחריה, החרידו קולות נפץ רמים את הסביבה. לפי ההערכה, התרחשו הנפילות בשטחים פתוחים ולא גרמו לנפגעים או לנזק. מדובר בירי השני בתוך יממה לכיוון תל אביב, ובחמאס קיבלו על עצמם את האחריות על השיגור.

"שמענו אזעקה חזקה", סיפרה מניה, תושבת שכונת רמת אביב ג' שבצפון תל אביב. "כל השכנים יצאו לחדר מדרגות עד ששמענו קול נפץ די מרוחק".

ג'ורג', תושב יפו, סיפר על האירוע: "ברגע ששמעתי את האזעקה התחלתי לרעוד ורצתי עם הכלב שלי לחדר המדרגות. עשר שניות אחר כך, שמעתי 'בום' מכיוון דרום-מזרח ואחריו קול פיצוץ נוסף וחלש יותר. מאז מלחמת המפרץ לא התמודדתי עם טילים ואזעקות".

כוחות רגליים ערוכים לכניסה לרצועה

שומעים האזעקה - ופועלים בהתאם בי-ם, הערב (צילום: חדשות 2)
שומעים האזעקה - ופועלים בהתאם בי-ם, הערב | צילום: חדשות 2

זמן קצר קודם הירי לתל אביב, נפגעו שלושה חיילי צה"ל קל-בינוני מרקטה שהתפוצצה במערב הנגב. במקביל, נשלמות ההכנות בצה"ל לכניסה קרקעית ברצועה. בתום פעילות מאסיבית של חילות האוויר והים ברצועת עזה, נערך צה"ל לשלב הבא של מבצע "עמוד ענן" - שבו, כפי שמסתמן, יצאו כוחות רגליים לפעילות קרקעית נגד ארגוני הטרור.

יותר מ-50 רקטות נורו לעבר כל גזרת הדרום משעות הבוקר, ובשטחי הכינוס שבגבול הרצועה מתכוננים הלוחמים ומפקדיהם לפקודה לחצות את גדר המערכת. חיל האוויר תקף עד כה מעל 500 יעדי טרור ברצועת עזה. במקביל, גובר החשש מפני המשך ירי הרקטות גם לייעדים מרוחקים - דוגמת גוש דן, שרק אתמול היה מטרה.

הבוקר הוחלט במערכת הביטחון על גיוסם של 16,000 חיילי מילואים, בעוד שלוחמי היחידות הסדירות כבר דרוכים לקראת תחילת המבצע הקרקעי המסתמן וקיבלו ממפקדיהם את הפקודות הרלוונטיות. בסרטון שהפיץ דובר צה"ל נראים חיילי גבעתי בגבול הרצועה.

מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה אמיר ברעם, ערך תדרוך לחיילים באוגדת עזה ואמר להם: "אנחנו נמצאים כבר 48 שעות בתוך מבצע שידענו שיקרה בסופו של דבר. דיברנו עליו באימונים ובתרגילים. אין ספק שצריך לפעול. זו הסיבה שהתגייסנו והתאמנו".

דיכטר: "צפי של מאות רקטות בימים הקרובים"

רכבים עומדים בצדי הכביש בי-ם, הערב (צילום: חדשות 2)
רכבים עומדים בצדי הכביש בי-ם, הערב | צילום: חדשות 2

בהתאם להערכות במערכת הביטחון, הזהיר היום השר להגנת העורף, אבי דיכטר, כי האוכלוסייה האזרחית עלולה לספוג מטחי ירי של מאות רקטות ככל שהמבצע בעזה יתקדם. הוא ציין כי הפעולה תושלם "עד שתושב ההרתעה".

"אנחנו בסך הכל בתחילת היום השלישי של הלחימה", אמר דיכטר ופנה לאזרחים בבקשה לגלות אורך רוח: "כל פירמידת ההגנה שבונה מדינת ישראל עומדת, בסופו של דבר, על 'שפיץ' אחד - והוא האזרח הפשוט, הממלא אחר הוראות ההגנה. המדינה השקיעה מיליארדים כדי לספק התרעה ממוקדת שלא הייתה במלחמות אחרות, ועל האזרחים להישמע להוראות", הוסיף השר.

בשל המצב: מוקדי סיוע מיוחדים נפתחו

על רקע המצב הביטחוני בדרום, פועלים מרכזי הסיוע במתכונת מיוחדת שנועדה לספק מענה לתושבי בטווח האש ולחיילים.

  • מוקד טלפוני רב-קווי פעיל בטלפון 02-6211999.
  • קו הסיוע של נט"ל בטלפון 1-800-252526.
  • ויצ"ו בשיתוף המרכז הישראלי לטיפול בפסיכו-טראומה בטלפון 02-6449666, בשעות הערב בטלפון 6968*.

בהכנת הכתבה השתתפו משה נוסבאום, רוני דניאל, אהוד יערי וניר דבורי

מבצע עמוד ענן - עדכונים אחרונים:

ירי כבד לדרום; הכנה למבצע קרקעי

סוללה נוספת של "כיפת ברזל" תופעל

מחשש להתלקחות: כוננות שיא בירושלים

ירי כבד לדרום; הכנה למבצע קרקע

טורקיה: "מו"מ ישיר לסיום המבצע"

ר"מ מצרים בעזה: פועלים להפסקת האש