ברק. מרוצה (צילום: AP)
אישר לגייס כוחות נוספים. ברק | צילום: AP

שר הביטחון אהוד ברק אישר לצה"ל להרחיב את מכסות גיוס המילואים, זאת מעבר למכסות שכבר אושרו בהחלטות קודמות. הבקשה הוגשה לאישור הממשלה כמקובל על ידי היועץ המשפטי למערכת הביטחון.

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, הודיע מוקדם יותר הערב כי הצבא מבקש לגייס 30 אלף אנשי מילואים. שר הביטחון ברק והרמטכ"ל גנץ קיימו ישיבת הערכת מצב בקריה בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרמטכ"ל בסיור ליד עזה (צילום: דו"צ)
הרמטכ"ל גנץ עם הכוחות בשטח | צילום: דו"צ

"ראש הממשלה ושר הביטחון אישרו להרחיב את היקף גיוס המילואים כדי להיערך לכל האופציות", אמר תא"ל מרדכי, שהעביר מסר מאיים לראשי חמאס ויתר ארגוני הטרור בעזה: "על כל זוטר עד בכיר ברצועה להיזהר מאוד. יש פה החלטה נחושה שהתחילה בעיתוי הנכון. היא סדורה, מתוכננת וקיבלה אישור".

דובר צה"ל הבהיר כי "אין מדינה שתסבול פגיעה באזרחיה, ולכן אנו תוקפים באופן נחרץ שמסב נזק ניכר. טילים ארוכי טווח שהוחבאו במרתפים תת-קרקעיים נפגעו בצורה קשה מאוד".

טנקים נערכים לכניסה לרצועה (צילום: דובר צה"ל)
טנקים נערכים לכניסה לרצועה | צילום: דובר צה"ל

בינתיים מרכזים בצה"ל כוחות קרקעיים, בהם כוחות שיריון, גבעתי וצנחנים, בשטחי פיוס. "צה"ל ממשיך בפעילות אינטנסיבית ברצועה", הדגיש דובר צה"ל תא"ל פולי מרדכי לאחר הערכת מצב והוסיף: "אושרו תכניות, פנינו קדימה. נמשיך עם עוצמה של העורף".

"בעזה לא יהיה שקט הלילה"

עוד קודם לכן, בעקבות ירי הרקטות לאזור תל אביב, הבהיר מרדכי כי לפי שעה לא הוחלט לשנות את כללי ההתנהגות לאוכלוסייה המרוחקת בטווח של 40 קילומטרים מגבול הרצועה - ובה גם תושבי גוש דן. עם זאת, הוא הדגיש כי "יש להמשיך ולהקשיב להנחיות. צה"ל ממשיך בפעילות אינטנסיבית ברצועה".

דחפורים מוכנים לכניסה לעזה (צילום: דובר צה"ל)
דחפורים מוכנים לכניסה לעזה | צילום: דובר צה"ל

מאז תחילת הפעולה הצבאית, כך אומרים גורמים בצה"ל, הותקפו 250 יעדים ברצועת עזה. בנוסף מספרים בצבא כי זוהו יותר מ-270 נפילות בשטחי ישראל מאז הפעולה. כמו כן נרשמו 105 יירוטים מוצלחים של מערכת כיפת ברזל.

ליברמן לשרי חוץ אירופים: בכוונתנו לייצר הרתעה

במקביל, נמשך גם המאבק בזירה ההסברתית-מדינית ובמהלך היום שוחח שר החוץ וסגן ראש הממשלה, אביגדור ליברמן, עם עמיתיו בעולם. הוא הסביר להם את הישראלית בכל הנוגע למבצע "עמוד ענן". בשעות האחרונות שוחח ליברמן עם שרי החוץ של גרמניה, איטליה, בריטניה, צרפת, קנדה ובולגריה.

שר החוץ אמר לעמיתיו כי ישראל עושה ככל האפשר על-מנת להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע בעזה, בניגוד לירי של הפלסטינים מעזה שמכוון לפגוע באוכלוסיה אזרחית בערי ישראל. ליברמן הדגיש: "אנו לא מתכוונים להסתפק בהפסקת אש שתופר שוב בתוך שבוע או שבועיים ובכוונתנו לייצר הרתעה שתמנע מהפלסטינים בעזה לחזור ולהפעיל טרור נגד ישראל".

מבצע עמוד ענן - עדכונים אחרונים:

אזעקה נשמעה באזור ירושלים

ירי כבד לדרום; הכנה למבצע קרקעי

סוללה נוספת של "כיפת ברזל" תופעל

מחשש להתלקחות: כוננות שיא בירושלים

טורקיה: "מו"מ ישיר לסיום המבצע"

ר"מ מצרים בעזה: פועלים להפסקת האש