וינטר ותורג'מן. שוחחו על ההמשך (צילום: idf spokes person/ פלאש 90, חדשות 2)
וינטר ותורג'מן. שוחחו על ההמשך | צילום: idf spokes person/ פלאש 90, חדשות 2

המבוכה בצה"ל סביב פרשת המין בגדוד צבר של גבעתי נמשכת. אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן שוחח היום (חמישי) בנושא עם מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה עופר וינטר - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. אלוף הפיקוד ביקש מהמח"ט לדאוג שהגדוד ימשיך לתפקד ללא הפרעה. בין היתר הוא הציע לו דרכים להתמודדות עם המצב החדש, לאור החקירה ועזיבת המג"ד את הגדוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי אחד הגורמים שמעורים בפרשה, לא היה מדובר בנזיפה אלא בשיחה שעסקה במקרים הרבים שעלו בגדוד. "האלוף לא כועס עליו, הוא מחכה לתוצאות החקירה", אמר הגורם. "הוא רק רוצה שהגדוד לא ייפגע בשום אופן וצורה, למרות שהוא מבין שיש היבטים שצריך לבחון בהיבט הפיקודי של מפקד החטיבה, אך זה עוד מוקדם".

יצוין כי על פי גורמים שמקורבים לחקירה מסר מפקד חטיבת גבעתי עופר וינטר עדות במצ"ח בחקירת החשד לטיוח, אך נמצא כי הוא אכן לא ידע על האירועים.

קצין בכיר בצה"ל אמר כי גם אם וינטר לא ידע, חלה עליו האחריות. "מפקד חטיבה אמור לדעת מה קורה בגדודים שלו", אמר הקצין הבכיר. "אי אפשר להתנער מזה גם אם אין פה משהו פלילי. יש פה עניין משמעתי, אני לא רואה איך הוא יכול להמשיך לתפקד כך".

לירן חג'בי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
סא"ל לירן חג'בי | צילום: חדשות 2

למרות המסקנה שאליה הגיעו במצ"ח, גורמים בגדוד טוענים כי וינטר ידע על חלק מהאירועים, אך העדיף שלא לעסוק בהם. בינתיים, מפקדים בגדוד שוחחו עם החיילים והסבירו להם שעליהם להמשיך כאילו דבר לא קרה. "אמרו לנו לא להיגרר לשמועות ולחכות עד שהכל יסתיים", אמר אחד החיילים לחדשות 2 Online.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לשיח פנימי".

קבוצת תמיכה בפייסבוק: "האמת תתגלה"

אתמול הודיע מפקד הגדוד כי הוא יוצא לחופשה עד להודעה חדשה, זאת באישורו של אלוף הפיקוד. למקורביו הוא סיפר אמש: "לא הטרדתי מינית אף חיילת, מנסים להדביק לי דברים. החלטתי לצאת לחופשה כדי שהגדוד לא יהיה קשור לזה".

הוא טען כי מחברים הרבה דברים שלא קשורים אחד לשני ביחד, והדגיש: "חד משמעית לא הייתה הטרדה מינית. מאז פיצוץ הפרשה אני מקבל הרבה טלפונים והודעות תמיכה מהרבה מאוד חיילים וקצינים, כולם יגלו את האמת".

הקבוצה שנפתחה ברשת (צילום: פיסבוק)
הקבוצה שנפתחה ברשת | צילום: פיסבוק

מאות בני אדם הצטרפו ביממה האחרונה לקבוצת תמיכה במג"ד בפייסבוק. "נרתמים למען הוצאת האמת לאור", נקראת הקבוצה בה חברים בני משפחתו, חברים, פקודים וחיילים לשעבר.

שמואל חג'בי, אביו של המג"ד סיפר לחדשות 2 Online כי הוא מאמין בצדקתו של בנו. "המדינה הזאת בוגדנית, הוא מלח הארץ שמעולם לא חטא, ואמר לי שלא היה שום דבר".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv