יוגש נגדו כתב אישום. סא"ל חג'בי (צילום: חדשות 2)
הקצין החשוד - מפקד גדוד בגבעתי | צילום: חדשות 2

אחר הצהריים (רביעי) הותר לפרסום כי סגן אלוף לירן חג'בי, מפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי, הוא הקצין החשוד בביצוע מעשה מגונה והטרדה מינית כלפי שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו. היום, לאחר שעומת עם אחת המתלוננות, יצא סא"ל חג'בי לחופשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך השבועות האחרונים התנהלה חקירת מצ"ח בנוגע לחשדות שונים כנגד בעלי תפקידים בגדוד צבר של חטיבת גבעתי, שחלקם מתייחסים ישירות לסא"ל חג'בי. בין היתר, נחקרו חשדות שלפיהם ביצע מפקד הגדוד מעשה מגונה והטריד מינית שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו וכן שיבש הליכי משפט, לאחר שהדיח פקוד למתן עדות שקר.

מדובר צה"ל נמסר כי "החקירה עודנה מתנהלת. בשים לב לטיב החשדות ונוכח ההשלכות האפשריות של החקירה על התנהלות הגדוד, החליט מפקד פיקוד דרום לאשר את בקשתו של סא״ל חג'בי לצאת לחופשה קצובה בשלב זה".

"הגדוד קרוע, לא ברור איך אפשר יהיה להמשיך הלאה"

"בעקבות הפרסומים האחרונים בתקשורת בנוגע לחשדות שהופנו כנגדו, בחר מפקד הגדוד לצאת לחופשה קצרה", מסר סנגורו, אל"מ אשר הלפרין, "מתוך רצון שלא לפגוע בתפקודו התקין של הגדוד ומתוך שאיפה כי התמונה העובדתית תתבהר בהקדם האפשרי".

גורם צבאי ששוחח עם חדשות 2 Online הביע חשש מהמשך תפקוד הגדוד בעקבות פרסום שמו של חג'בי. "זה עושה לו נזק רב, הגדוד קרוע עכשיו ולא ברור איך אפשר יהיה להמשיך הלאה", אמר. "מפקדי הפלוגות העידו נגדו במצ"ח ללא ידיעתו. לא ברור איך אפשר יהיה לתפקד ככה, התחושות מאוד קשות".

"הוא לא הפסיק לרדוף אחריה" 

מוקדם יותר היום נחשפו עדויות של חיילים בגדוד שידעו על המקרים ושתקו, לטענתם מכיוון שחששו מהמפקד. "פתאום בזמן ההפוגה במלחמה (מבצע 'צוק איתן') ב-12 וחצי בלילה, אני רואה את המג"ד יוצא מהחדר, אוסף פקידה, ויחד הם נסעו לאורחן אזרחי (צימר) בצאלים", סיפר חייל בגדוד בשיחה עם חדשות 2 Online. "היא ישנה איתו שם. אני לא יודע מה הם עשו, אם הם עשו בכלל. כל זה קרה במהלך המבצע".

לטענת החייל, למחרת התאמץ המג"ד לנסות לטשטש ראיות. "יום לאחר מכן הוא שלח מישהו לשלם במזומן לאורחן, כדי שלא יידעו ולא יהיה זכר לעניין", סיפר. במקביל, סיפרו החיילים על הרדיפה של המפקד אחר ראשת הלשכה שלו: "הוא לא הפסיק לרדוף אחריה, שלח לה הודעות טקסט ואנשים הביתה עד שהיא נעלמה". לדבריו, כולם בגדוד שתקו ולא סיפרו על המקרה כיוון שחששו מאוד. "אנחנו פוחדים ממנו פחד מוות", אמר.

אלא שקשר השתיקה הזה לא התקיים רק בקרב החיילים, אלא הגיע, לטענת גורמים בצבא, עד לדרגות הקצונה הבכירות. "הסמג"ד החדש הגיע, שמע את השמועות על המג"ד, והלך לשאול אותו על זה - הוא פשוט נפנף אותו", טוען גורם צבאי. "הוא הלך למח"ט וגם הוא לא התייחס, ואז זה הגיע לאלוף. אנשים פשוט שיקרו לו שם כי הם פחדו".