בצה"ל נערכים, ארכין (צילום: רויטרס, חדשות)
נפרסה באשדוד. כיפת ברזל | צילום: רויטרס, חדשות

פחות מיממה לאחר שבג"ץ הורה על הקפאת המעצר המינהלי שהוצא לפעיל הג'יהאד האסלאמי מוחמד עלאן, נפרסו היום (חמישי) סוללות כיפת ברזל באשדוד מחשש להסלמה באזור. אמש חלה החמרה במצבו של עלאן השובת רעב מזה יותר מחודשיים, ובמהלך השבועות האחרונים הצהירו בג'יהאד האסלאמי לנקום במקרה שהעציר ימות. היום נמסר כי מבית החולים ברזילי כי ישנו שיפור קל במצבו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בצה"ל הוכנו גם כוחות תגבור באזור יהודה ושומרון כחלק מהיערכות להסלמה בעקבות החשש ממותו של עלאן. הכוחות נמצאים בכוננות, אך בשלב זה לא הוקפצו לשטח.

"בשל מצבו הרפואי הנוכחי אין הוא מהווה סיכון לעת הזאת", קבעו שופטי בג"ץ בעתירה לשחרור עלאן אתמול. בהחלטתם הדגישו השופטים כי בהתאם לעמדת המדינה, אם יתברר כי הפגיעה המוחית של עלאן אינה הפיכה, הצו יבוטל מיד. "ייתכן שיידרשו שבועות ואף חודשים כדי לברר אם הוא הפיך במלואו או בחלקו אם לאו", נכתב בהחלטה.

עלאן לפני שביתת הרעב
עלאן, ארכיון | צילום:

עלאן סובל מנזק מוחי

עקב מצבו הרפואי הוא יישאר בשלב זה במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי באשקלון, אך בני משפחתו ומקורביו יוכלו לבקרו "שלא כעצור". השופטים הדגישו כי על אף ההסתייגות מהליך המעצר המינהלי, "שהוא ברירת מחדל קשה", נמצא כי המעצר עצמו מוצדק וכי אין מקום להתערב בהחלטת בית המשפט הצבאי בנושא.

מוקדם יותר אתמול דיווח מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, כי בדיקת MRI מוח שנעשתה לעלאן העלתה כי הוא סובל מנזק מוחי כתוצאה ממחסור בוויטמין B1. "במהלך היום הוא החל לאט לאט לאבד את הקשר הקוהרנטי עם הסביבה ולא דיבר לעניין, דבר שיכול להצביע על בעיה במוחו", אמר. "בבדיקה שנערכה לו ראינו שיש בגוף מסוים במוח נזק שמתאים לתמונה הקלינית שראינו".

"אני לא יודע לומר אם הנזק הפיך או לא ואני מניח שייקח זמן להחלמה", הוסיף ד"ר לוי. "עלאן כרגע בהכרה, אינו מורדם, נושם באופן עצמוני ומקבל טיפול שנועד בין ביתר לנסות ולהשלים את המחסור באותו ויטמין".

הפגנה בשטחים למען עלאן (צילום: רויטרס)
חשש מהסלמה | צילום: רויטרס

עלאן, ששובת רעב כבר 65 ימים, שב שלשום להכרתו - אך לטענת מקורביו מצבו הרפואי והנפשי הידרדר מאוד. במשפחתו איימו כי אם לא ישוחרר הוא יחריף את שביתת הרעב, וסירבו להצעות הפשרה של המדינה לשחרר אותו לחו"ל או לדחות את שחרורו לחודש נובמבר. עלאן הצהיר בפני בני משפחתו כי הוא מוכן גם למות - ובמערכת הפוליטית גוברים הקולות נגד שחרורו וגם נגד המשך הטיפול בו.