הפגנות למען שחרורו, ארכיון (צילום: רויטרס)
הפגנת תמיכה בעלאן | צילום: רויטרס

בבית החולים ברזילי באשקלון חל היום (שלישי) שיפור במצבו של מוחמד עלאן, העציר המינהלי ששובת רעב כבר 63 ימים. לראשונה מאז איבד את הכרתו בסוף השבוע, הפסיקו היום הרופאים המטפלים את ההרדמה וההנשמה שלו. מבית החולים נמסר כי עלאן נמצא בהכרה, מתקשר וממשיך לקבל טיפול תרופתי חיוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ד"ר חזי לוי, מנהל בית חולים ברזילי, עדכן על השינוי במצבו של עלאן: "הערנו אותו, גמלנו אותו מההרדמה. הוא מתקשר ומקבל טיפול רפואי חיוני, הוא לא מתנגד". ד"ר לוי הוסיף כי העציר המנהלי "מבין שזה טיפול חיוני והוא מסכים לקבל אותו".

"אם יסרב לקבל טיפול מצבו ידרדר, קשה להעריך אם נגרם נזק בלתי הפיך. הוא מדבר ומתקשר", ציין לוי. "אם הוא יסרב לקבל את הטיפול שאנחנו מציעים לו שהוא חיוני ולא יוכל ההדרדרות תהיה מהירה - הוא מקבל תרופות ונוזלים".

אתמול הגישה המדינה את תשובתה לעתירה שהוגשה לבג"ץ, הקוראת לשחרור עלאן. בתשובתה דחתה המדינה את העתירה, אך הציעה פשרה. "לפנים משורת הדין, המדינה מוכנה לשקול את שחרורו של העותר ממעצרו המינהלי", נכתב, "אם יסכים לצאת לחו"ל לתקופה בת ארבע שנים ויתחייב שלא לחזור לאזור". הדיון בנושא יימשך מחר.

עלאן לפני שביתת הרעב
שב להכרה. מוחמד עלאן | צילום:

שלשום הגיעו מאות ערבים ישראלים לפתח בית החולים ברזילי כדי להביע תמיכה בשובת הרעב. מולם התייצבו כמה עשרות תושבי אשקלון ופעילי ימין ובתוך זמן קצר התפתחו עימותים אלימים בין שתי הקבוצות והמשטרה החלה לפזר את המתפרעים. רכבה של עיתונאית פלסטינית נרגם באבנים.

במקביל עיכבה המשטרה בכניסה לאשקלון ארבעה אוטובוסים שבהם נסעו ערבים ישראלים."הם סירבו לדבר איתנו, ירדו לכביש והתחילו בתהלוכה עם דגלי פלסטין", תיאר מפקד מרחב לכיש נצ"מ כוזרי. לדבריו, עם ההכרזה על ההפגנה כבלתי חוקית, נתקלו השוטרים באלימות מצד המפגינים, כולל יידוי אבנים. מן העבר השני הגיעו לכניסה לעיר מאות מפגינים יהודים ובמקום התפתחו עימותים אלימים.

עימותים קודמים מחוץ לבית החולים (צילום: Hadas Parush, פלאש 90)
מהומות ועצורים באשקלון | צילום: Hadas Parush, פלאש 90

המפגינים חסמו את כביש 4 באזור צומת אשקלון. כוחות גדולים מאוד של משטרה שהגיעו לכניסה לעיר חצצו בין שני המחנות. לאחר יותר משעה שצומת אשקלון היה סגור לתנועה, הצליחה המשטרה לפזר את המפגינים ולפתוח שוב את הכניסה לעיר.