בג"ץ החליט אמש (רביעי) להקפיא את צו המעצר המינהלי שהוצא למוחמד עלאן. "בשל מצבו הרפואי הנוכחי אין הוא מהווה סיכון לעת הזאת", קבעו השופטים. מיד על קבלת הידיעה על החלטת בג"ץ הודיעו בני משפחתו של עלאן כי תמה הפסקת הרעב שלו ויתאפשר להזין אותו במסגרת הטיפול הרפואי שניתן לו. אמש חלה החמרה במצבו ובבית החולים הוחלט לחזור ולהרדימו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטתם הדגישו השופטים כי בהתאם לעמדת המדינה, אם יתברר כי הפגיעה המוחית של עלאן אינה הפיכה, הצו יבוטל מיד. "ייתכן שיידרשו שבועות ואף חודשים כדי לברר אם הוא הפיך במלואו או בחלקו אם לאו", נכתב בהחלטה.

בשל מצבו הרפואי הוא יישאר בשלב זה במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי באשקלון, אך בני משפחתו ומקורביו יוכלו לבקרו "שלא כעצור".השופטים הדגישו כי על אף ההסתייגות מהליך המעצר המינהלי, "שהוא ברירת מחדל קשה", נמצא כי המעצר עצמו מוצדק וכי אין מקום להתערב בהחלטת בית המשפט הצבאי בנושא.

עלאן בבית החולים, אתמול (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

מוקדם יותר אתמול דיווח מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, כי בדיקת MRI מוח שנעשתה לעלאן העלתה כי הוא סובל מנזק מוחי כתוצאה ממחסור בוויטמין B1. "במהלך היום הוא החל לאט לאט לאבד את הקשר הקוהרנטי עם הסביבה ולא דיבר לעניין, דבר שיכול להצביע על בעיה במוחו", אמר. "בבדיקה שנערכה לו ראינו שיש בגוף מסוים במוח נזק שמתאים לתמונה הקלינית שראינו".

"אני לא יודע לומר אם הנזק הפיך או לא ואני מניח שייקח זמן להחלמה", הוסיף ד"ר לוי. "עלאן כרגע בהכרה, אינו מורדם, נושם באופן עצמוני ומקבל טיפול שנועד בין ביתר לנסות ולהשלים את המחסור באותו ויטמין".

עלאן לפני שביתת הרעב
עלאן, ארכיון | צילום:

עלאן, ששובת רעב כבר 64 ימים, שב שלשום להכרתו - אך לטענת מקורביו מצבו הרפואי והנפשי הידרדר מאוד. במשפחתו איימו כי אם לא ישוחרר הוא יחריף את שביתת הרעב, וסירבו להצעות הפשרה של המדינה לשחרר אותו לחו"ל או לדחות את שחרורו לחודש נובמבר. עלאן הצהיר בפני בני משפחתו כי הוא מוכן גם למות - ובמערכת הפוליטית גוברים הקולות נגד שחרורו וגם נגד המשך הטיפול בו.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הביע לפני הדיון תקווה כי עלאן לא ישוחרר. "אני מתנגד נחרצות לכל ההצעות שמועלות לשחרורו של המחבל עלאן", אמר. "שחרורו יהווה פרס על שביתת הרעב שהוא יזם ועלול לגרום לשביתות רעב המוניות בקרב העצירים הביטחוניים אחרי שהם יגלו כלי חדש שדרכו ניתן לסחוט את מדינת ישראל. בטרור נלחמים בתקיפות ולא מחפשים פשרות".

הפגנות למען שחרורו, ארכיון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

אחיו: "חצי ממנו כבר מעולם אחר"

שעות ספורות לפני הדיון בבג"ץ בעתירתו של שובת הרעב מוחמד עלאן לשחררו ממעצר, אמר אחיו כי בכוונתו של העציר להורות לרופאים בביה"ח ברזילי על הפסקת הטיפול בו. "הוא לא איתנו, חצי ממנו בעולם אחר", ציין עימד בריאיון לגלי צה"ל. "מי שיראה אותו על המקום יגיד 'שחררו אותו, הוא הולך למות'".

עימותים קודמים מחוץ לבית החולים (צילום: Hadas Parush, פלאש 90)
עימותים אלימים מחוץ לביה"ח ברזילי | צילום: Hadas Parush, פלאש 90

בבית החולים ברזילי, בו מאושפז העציר במצב יציב, אומרים כי במידה ויבקש לעצור את הטיפול, הרופאים לא יסרבו. "אם הוא לא רוצה את הטיפול והוא אחראי למעשיו אנחנו לא נטפל בו", הבהיר ד"ר חזי לוי, מנהל בית החולים. "אנחנו פועלים על פי הדין הישראלי".

מצבו של עלאן מוסיף להיות קשה. הוא בהכרה ואינו מונשם, וממשיך לקבל טיפול בנוזלים ותרופות חיוניות לתמיכה בתפקוד המערכות בגופו בהסכמתו. עם זאת, הסבירו בני משפחתו כי אם לא ישוחרר הוא יסרב לקבל טיפול - ואז תתעורר שוב סכנה לחייו וגם האפשרות של הזנה בכפייה.