"הבן שלי יפסיק לשתות, באחריות": מחר (רביעי) ידון בג"ץ בעתירתו של שובת הערב מוחמד עלאן לשחררו ממעצר. עלאן, שלא אכל כבר 63 ימים, חזר היום להכרה - וממשיך לסרב לאכול. במשפחתו מאיימים כי אם לא ישוחרר הוא יחריף את שביתת הרעב - גם אם הדבר יביא למותו. הערב ביקר לראשונה עימד עלאן את אחיו שובת הרעב וקיבל תדרוך על מצבו. הביקור התאפשר בזכות אישור מהשב"כ וליווי של שירות בתי הסוהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מזוזא עלאן, אמו, איימה היום כי "מי שלא ישחרר אותו, רק אלוהים יעזור לו. זה אסור, זה אסור, זה עוול". היא סיפרה כי בנה אמרה לה: "אם לא ישחררו אותי, אני לא רוצה לשתות מים". היום קיבל עלאן רק טיפול תרופתי בהסכמתו, אך בסביבתו טוענים כי הוא יסרב גם לטיפול זה אם לא ייענו דרישותיו.

גם היום, לאחר ששב להכרה וחזר לתקשר עם הצוות הרפואי, סירב עלאן להצעת הפשרה של המדינה - לפיה הוא יגורש לחו"ל לארבע שנים - ודורש להשתחרר לביתו. "בירדן אין לנו כלום, אין לנו קשר לירדן. בשכם יש לנו אדמה ובית", הוסיפה האם. בארגון הג'יהאד האסלאמי איימו בימים האחרונים "להפר את הפסקת האש" אם עלאן ימות ולא ישוחרר.

עלאן לפני שביתת הרעב
החשש: מצבו ידרדר במהירות | צילום:

בבית החולים ברזילי באשקלון הבהירו כי מצבו של העציר קשה: אם לא יחזור עלאן לאכול או לקבל הזנה, צפויה הידרדרות מהירה במצבו תוך ימים ספורים - ואז תשוב סערת ההזנה בכפייה. הערב הצטרפו גם בני המגזר הבדואי למחאה והפגינו ברהט למענו. במהלך היום נערכו עצרות תמיכה בעלאן גם בירושלים, בכפר קאסם ובצומת בית רימון.

"הוא לא עשה כלום נגד המדינה"

עמיד עלאן, אחיו של העציר, שוחח עם עודד בן עמי בתכנית "שש עם" והביע שמחה על חזרתו להכרה של עלאן. האח הביע תקווה שאחיו ישרוד ולא ימות כתוצאה משביתת הרעב: "זה הכי חשוב שיש, אשתדל כדי שזה יקרה".

"לא הצלחתי לראות אותו, כבר 60 יום הוא בשביתת רעב וכל שבוע יש משהו חדש שמפחיד אותנו", הוסיף עמיד עלאן, "לא נתנו לי אפילו לדבר איתו בטלפון או לבקר אותו". האח מחה על המעצר המנהלי וטען כי אין למדינה ריאיות: "הוא עצור על סתם, אין לו בעיה להישפט".

הפגנות למען שחרורו, ארכיון (צילום: רויטרס)
"בשביל מה לגרש אותו?" | צילום: רויטרס

כמו עורכי דינו של שובת הרעב, גם האח דוחה את הפשרה שהציעה המדינה לפיה אחיו יגורש לחו"ל בתמורה לשחרורו: "בשביל מה לגרש אותו מהארץ, על מה? הוא לא עשה כלום נגד מדינת ישראל".