אחרי לילה מתוח - בוקר של אזעקות: אזעקות צבע אדום נשמעו הבוקר (שישי) מספר פעמים בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. מרבית השיגורים יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, אולם רסיס נפל בבית ספר בשדרות. לא דווח על נפגעים. במועצה האזורית אשכול נמסר כי הלימודים יתקיימו כסדרם.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

במהלך הלילה תקף צה"ל כ-100 מטרות ברחבי רצועת עזה, בתגובה לשיגור שני טילי "פאג'ר" לעבר גוש דן. מדובר צה"ל נמסר כי בין המטרות שהותקפו היו מתחם המשרדים של מטה הגדה של חמאס במרכז העיר עזה; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים ברצועה; מתחמים צבאיים; מתחם אימונים צבאי; מוצבים; ותשתיות תת-קרקעיות. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על ארבעה פצועים במתקפות, מהם שניים במצב קשה.

רסיס שנפל בבי"ס בשדרות הבוקר (צילום: חדשות)
שרידים בבית הספר בשדרות, היום | צילום: חדשות

לאחר תחילת התקיפה נשמעו לסירוגין אזעקות "צבע אדום" ביישובי עוטף עזה. בצה"ל מסרו כי זוהו שלושה שיגורים מעזה - אחד מהם נחת בשטח הרצועה ושיגור אחר יורט על ידי מערכת "כיפת ברזל".

לאחר תקיפת המטרות ברצועת עזה במהלך הלילה, בשעה 06:07 הבוקר נשמעה אזעקת "צבע אדום" ביישובי עוטף עזה ושער הנגב. מוקדם יותר זוהו שני שיגורים משטח הרצועה לישראל. "בהמשך לדיווח על אזעקת צבע אדום במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב, זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. מערכת ההגנה האווירית הופעלה, לוחמי כיפת ברזל יירטו שיגור אחד", מסרו בצה"ל.

מוקדי תקיפת צה"ל הלילה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
היעדים שהותקפו הלילה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, מאשים את חמאס ואת ארגוני הטרור הנוספים ברצועה בהסלמה. בחשבון הטוויטר שלו כתב גרינבלט כי "חמאס מדכא באלימות את בני עמו שמפגינים, ויורה טילים על ישראל - וזה מה שמונע מן העולם לסייע לאזרחים שם". הוא הוסיף כי ארצות הברית תומכת תמיד בישראל ובזכותה להגן על עצמה.

בצה"ל מאשימים את חמאס בירי

קודם לכן מסרו בצה"ל בהודעה רשמית כי "הירי שבוצע מוקדם יותר הערב לאזור גוש דן בוצע על ידי ארגון הטרור חמאס". כשעה קודם לכן נמסר כי הופעלה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול, ובהמשך הובהר שהשיגור נחת בתוך שטח הרצועה. "בהמשך לדיווח על אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול, זוהה ניסיון שיגור כושל משטח רצועת עזה לשטח הארץ, שנפל בשטח הרצועה", מסרו.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פנה למועצת הביטחון בדרישה לגנות את השיגורים לעבר ישראל ולהכיר בחמאס כארגון טרור. "מתוך אוכלוסייה אזרחית המשמשת לו כמגן אנושי ביצע חמאס ירי לעבר תושבי ישראל ובכך ביצע פשע מלחמה כפול", הסביר.

עוד לפני הודעת צה"ל שמטילה את האחריות לירי על חמאס, ברצועת עזה סירבו ליטול אחריות על הירי שבוצע משטחה לעבר גוש דן. בחמאס ובג'יהאד האסלאמי הכחישו כל קשר לירי והבהירו למשלחת הביטחונית המצרית, שעזבה את הרצועה זמן קצר לאחר הירי, כי הטענות הישראליות לפיהן הם ירו לעבר גוש דן הן שקריות.

בתום התייעצות ביטחונית שהתקיימה אמש בקריה בתל אביב, בהשתתפות ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, גורם מדיני מסר כי "התקבלו החלטות", מבלי לציין מהן.

תקיפת צה"ל. אמש (צילום: דובר צהל, חדשות)
צילום: דובר צהל, חדשות

חמאס: לא ביצענו את הירי

ראשי חמאס וגורמים נוספים ברצועה העבירו בשעות הלילה מסרים לישראל באמצעות שליחים ומתווכים לפיהם הם לא עומדים מאחורי הירי. בהודעת הזרוע הצבאית של חמאס נכתב כי הארגון "לא אחראי לירי הטילים הערב לעבר האויב. הם שוגרו בעיצומה של ישיבה בין הנהגת חמאס לאנשי המשלחת הביטחונית המצרית בנושא ההבנות ברצועת עזה".

ראש הממשלה בהערכת המצב, הלילה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות)
ראש הממשלה בהערכת המצב, הלילה | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, חדשות

עדות נוספת לבלבול הגדול שאוחז בעזה מגיעה כאשר מנגנון ביטחון הפנים של חמאס, הגוף שאחראי על ביטחון הפנים בעזה, מפרסם הודעה רשמית שבה נאמר כי בארגון מנסים לאתר את היורים "שפעלו נגד האינטרס הציבורי". "הירי חורג מההסכמות, ננקוט צעדים נגד העבריינים", מסרו. ייתכן שמדובר בניסיונות להתנער מאחריות או לצמצם את היקף התגובה הישראלית. משעות הערב מתקיים מאמץ מאחורי הקלעים, שלו שותפים המצרים, כדי לנסות ולהרגיע את השטח.

גורמים ברצועה מעריכים שהירי קשור למשבר בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיניות וגם לקיפאון בשיחות בין ישראל למצרים. הערכה נוספת ולא מאומתת שעולה מעזה מצביעה על האפשרות שאירן עומדת מאחורי הירי, בניסיון לסכל את התקדמות המשא ומתן בין ישראל לחמאס.

פתיחת מקלטים בתל אביב (צילום: Adam Shuldman/Flash90, חדשות)
פתיחת מקלטים בתל אביב | צילום: Adam Shuldman/Flash90, חדשות

בעקבות הירי קיימו גורמים בפיקוד הדרום שיחות עם ראשי יישובים בעוטף עזה. בשיחות הובהר שבשלב זה אין הנחיות של הדרג המדיני. בפיקוד הבהירו שתהיה תגובה משמעותית של ישראל ושיש להיערך לירי רקטי במהלך הלילה.

במקביל, עיריות תל אביב, ראשון לציון והרצליה הורו על פתיחת כלל המקלטים הציבוריים בשטחן. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי הורה לפתוח את כל המקלטים בעיר וקרא לתושבים להפגין קור רוח. גם בראשון לציון נפתחו המקלטים. עיריות נוספות בגוש דן פרסמו הודעות הרגעה לתושבים.

תקיפת צה"ל בעזה, הלילה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

"העובדה שיש אפשרות לירות עלינו טילים היא ידועה", אמר חולדאי בשיחה עם החדשות. "ירו עלינו שני טילים שיורטו ועד כה אנו לא יודעים אם פגע, ואיפה. אני מציע לכולם להירגע מצד אחד הוריתי לפתוח את המקלטים בתל אביב". עוד קרא חולדאי להימנע מהפצת שמועות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו