לראשונה מאז "צוק איתן" - טילים מעל שמי תל אביב: שני טילי "פאג'ר" נורו אמש (חמישי) משטח רצועת עזה לעבר גוש דן. בדובר צה"ל אישרו את הירי והבהירו כי "כיפת ברזל" לא הופעלה למרות שמערכות ההתרעה והגילוי פעלו כנדרש. אחד הטילים נפל בשטח פתוח. אדם אחד נפצע קל בדרכו למרחב המוגן וחמישה נוספים לקו בחרדה. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מקיים התייעצויות ביטחוניות בקריה. לפי שעה אין הנחיות מיוחדות לתושבים והלימודים מחר יתקיימו כסדרם.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בשעה 21:06 נשמעו אזעקות "צבע אדום" בתל אביב, ראשון לציון, רמת גן, בת ים, אזור, חולון, בני ברק, גבעתיים, חוות שלם ומקווה ישראל. תושבים במספר יישובים דיווחו על שמיעת הדי פיצוצים. כוחות משטרה וחבלנים מבצעים סריקות לאיתור שרידים.

בפיקוד העורף מבהירים כי אין הנחיות מיוחדות לתושבים, ומי ששהה במרחב שבו נשמעה אזעקה רשאי לצאת מהמרחבים המוגנים אחרי 10 דקות. שר החינוך נפתלי בנט אמר בריאיון לחדשות כי נכון לעכשיו הלימודים מחר בכל רחבי הארץ יתקיימו כסדרם.

אזרחים רבים התקשרו הערב למוקד 100 של המשטרה, שמסרה כי לא ידוע על נפילה או על אירוע חריג, מעבר לחרדה בציבור. עיריות תל אביב וראשון לציון הורו על פתיחת מקלטים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לחמישה נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל מאוד במהלך הריצה למרחב המוגן, בהם גבר כבן 50 שפונה להמשך טיפול בבית החולים במצב קל.

בחמאס ובג'יהאד האסלאמי הכחישו כל מעורבות לירי ומסרו כי הטענות הישראליות הן שקריות. זמן קצר לאחר הירי בחמאס החלו לפנות את כל מפקדות ועמדות הארגון ברצועה. לפי ההערכות כוחות הארגון יורדים למערך התת-קרקעי מתוך ציפייה לתגובה ישראלית חריפה.

בהודעת הזרוע הצבאית של חמאס נכתב כי הארגון "לא אחראי לירי הטילים הערב לעבר האויב. הם שוגרו בעיצומה של ישיבה בין הנהגת חמאס לאנשי המשלחת הביטחונית המצרית בנושא ההבנות ברצועת עזה".

לפי דיווחים ברצועה, בחמאס ובג'יהאד עדכנו את חברי המשלחת המצרית שהם לא עומדים מאחורי הירי, לפני שחבריה עזבו את הרצועה. בעקבות התקרית, המצרים פנו לשני הצדדים בבקשה לפעול לרגיעה ללא תנאים. אחת ההערכות שהועלו ברצועה מדברות על כך שאירן עומדת מאחורי הירי מתוך ניסיון לסכל התקדמות במגעים להרגעה בין ישראל לחמאס.

מדובר בטילים מסוג "פאג'ר" שכבר נורו בעבר לעבר ישראל ויורטו על-ידי כיפת ברזל, גם במהלך מבצע "צוק איתן". ייתכן שהירי קשור למשבר בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיני וגם לקיפאון בשיחות בין ישראל למצרים. בעקבות הירי, המשלחת הביטחונית ממצרים עזבה את רצועת עזה. במקביל, המצרים מבקשים משני הצדדים לפעול לרגיעה ללא תנאים.

דובר צה"ל: "לא היה יירוט"

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר בשיחה עם החדשות כי לא בוצע יירוט של הטילים. "אנחנו מדברים על זיהוי של שני שיגורים מצפון רצועת עזה", אמר מנליס. "לא היה יירוט במהלך האירוע הזה ומערכות ההתראה והגילוי הופעלו כנדרש. מעבר לזה אנחנו לא יודעים להגיד מי ביצע את הירי ונערכים לקראת הערכת מצב של הרמטכ"ל כוכבי ושאר הגורמים".

לדברי מנליס, לא היה בידי מערכת הביטחון מידע מקדים לירי. "אני מציע בשלב הזה לא להיכנס לתגובות", אמר דובר צה"ל. "אני מעריך שיתקבלו ההחלטות הנכונות בעקבות האירוע. הייתי מעדיף להתייחס לסוגיית העורף שאין לנו הנחיות לתת לו. פתיחת המקלטים היא החלטה של ראשי הרשויות".

במשרד הביטחון החלו דיונים שצפויים להימשך אל תוך הלילה, כשלפי ההערכות צפויה תגובה עוצמתית של ישראל. הדיונים בקריה מתקיימים בנוכחות ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירי מערכת הביטחון.

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי הורה לפתוח את כל המקלטים בעיר וקרא לתושבים להפגין קור רוח. גם בראשון לציון נפתחו המקלטים. עיריות נוספות בגוש דן פרסמו הודעות הרגעה לתושבים.

"העובדה שיש אפשרות לירות עלינו טילים היא ידועה", אמר חולדאי בשיחה עם החדשות. "ירו עלינו שני טילים שיורטו ועד כה אנו לא יודעים אם פגע, ואיפה. אני מציע לכולם להירגע מצד אחד הוריתי לפתוח את המקלטים בתל אביב". עוד קרא חולדאי להימנע מהפצת שמועות.

גורמים בפיקוד הדרום קיימו שיחות עם ראשי יישובים. בשיחות הובהר שבשלב זה אין הנחיות של הדרג המדיני. בפיקוד מבהירים שתהיה תגובה משמעותית של ישראל ושיש להיערך לירי רקטי במהלך הלילה. בכמה יישובים במועצה האזורית אשכול העבירו הנחיות לתושבים לסגור את חלונות הממדים.

בהכנת הידיעה השתתפו: רוני דניאל, דנה ויס, משה נוסבאום, ברהנו טגניה, יואב אבן ותמיר סטיינמן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו