עימותים בעזה, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
"צעדת השיבה": אלפים מפגינים בעזה | צילום: AP, חדשות

קצין ביחידת המסתערבים של מג"ב נפצע קל הערב (שישי) במהלך עימותים עם כוחות צה"ל בכמה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. במסגרת הפרות הסדר הושלכו אבנים, רימונים ומטעני חבלה לעבר הגדר והכוחות במקום. כתוצאה מאחד המטענים שהושלך לעבר כוח מג"ב נפצע הקצין מרסיס ברגלו. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ברזילי באשקלון. הפלסטינים מדווחים על 20 פצועים בעימותים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

כ-11,000 פלסטינים התקהלו משעות אחר הצהריים במספר מוקדים במסגרת "צעדת השיבה" המתקיימת ברציפות זה השבוע ה-47. בדובר צה"ל מסרו כי לאורך הגדר נרשמו הפרות סדר והלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

בנוסף עצרו הלוחמים חשוד שחצה את גדר המערכת בצפון הרצועה לתוך שטח ישראל. על החשוד לא נתפס נשק והוא הועבר לחקירת כוחות הביטחון.

במקביל, במשטרה קיבלו דיווחים על בלונים החשודים כבלוני נפץ שאותרו בעיר נתיבות. בנוסף, שוטרים הוזעקו לטפל בבלונים חשודים שנחתו ביישוב במועצה האזורים מרחבים. חבלנים הגיעו למקום והחלו בחקירה.

ביום שישי שעבר, יותר מ-7,000 פלסטינים הפרו את הסדר והתפרעו סמוך לגבול הרצועה. במקום נרשמו יידויי אבנים והשלכת מטענים לעבר כוחות צה"ל - ללא נפגעים בקרב הלוחמים. לוחמי צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. הפלסטינים דיווחו על מספר נפגעים כתוצאה מכך, בהם שני הרוגים - בהם נער בן 15.

בלון החשוד כממולכד בנתיבות (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
בלון החשוד כממולכד בנתיבות | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

המהומות בגבול עזה מתרחשות לאחר שבשבוע שעבר שוגרה רקטה מרצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול. הרקטה נפלה בשטח פתוח מחוץ לאחד הקיבוצים סמוך לגבול, ללא נזק או נפגעים. בתגובה, טנק של צה"ל תקף עמדת חמאס בדרום הרצועה.

המסר לחמאס: רגיעה או מערכה

לפני כשבוע פורסם בחדשות סוף השבוע כי ישראל העבירה מסרים לחמאס דרך מתווכים ודרשה את הפסקת המהומות על הגדר, אחרת לא תהסס לצאת למערכה צבאית למרות העיתוי. "הזהירו את חמאס - הבחירות אינן גורם מרסן", נמסר מישראל למתווכים.

"ישראל יכולה לקבל החלטות קשות בזמן בחירות, לא חוששים ממערכה", הדגישו בישראל. האזהרה הועברה באמצעות מתווכים - בין השאר המצרים - כבר ביום חמישי בבוקר.

על רקע האזהרה, האירועים בסוף השבוע היו יחסית מתונים והשבת הייתה שקטה. בעזה דווח שחמאס מוכן להפסקת אש אם מעבר רפיח יישאר פתוח ובתנאי שהכסף הקטרי ימשיך לזרום: בישראל הכחישו את הדיווח.