המהומות בגדר ייפסקו? (צילום: חדשות)
המהומות בגדר ייפסקו? | צילום: חדשות

ישראל באזהרה לחמאס: הערב (שבת) פורסם בחדשות סוף השבוע כי ישראל העבירה דרך מתווכים מסרים לחמאס ודרשה את הפסקת המהומות בגדר - אחרת לא תהסס לצאת למערכה צבאית, למרות העיתוי. "הזהירו את חמאס - הבחירות אינן גורם מרסן", נמסר מישראל למתווכים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"ישראל יכולה לקבל החלטות קשות בזמן בחירות, לא חוששים ממערכה", הדגישו בישראל. האזהרה הועברה באמצעות מתווכים - בין השאר המצרים - כבר ביום חמישי בבוקר. על רקע האזהרה, האירועים בסוף השבוע היו יחסית מתונים והשבת הייתה שקטה. בעזה דווח שחמאס מוכן להפסקת אש אם מעבר רפיח יישאר פתוח ובתנאי שהכסף הקטרי ימשיך לזרום: בישראל הכחישו את הדיווח.

המהומות בעזה נמשכות - ועכשיו הפיצויים (צילום: צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
"לא חוששים ממערכה" | צילום: צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

הפרות הסדר נמשכות: אתמול דיווחו הפלסטינים על לפחות 32 פצועים מירי צה"ל, בשבוע ה-45 ברציפות לעימותים. כ-10,000 מפגינים מחו במשך שעות בכמה מוקדים לאורך גדר הגבול עם עזה. המפגינים יידו אבנים והשליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל. לא היו נפגעים לכוחות צה"ל.

במקביל להימשכות הצעדות והעימותים, ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה נפגש עם נציגי המודיעין המצרי ושליח האו"ם כדי לדון בשמירה על הפסקת האש עם ישראל.

מנגד, פסטיבל "דרום אדום" נפתח - לראשונה מאז תחילת טרור העפיפונים והבלונים ששרף עשרות דונמים. השטח השתקם עם בוא הגשם: 60 אלף מטיילים הגיעו לאזור ונהנו ממרחבים ירוקים, פריחת כלניות ואירועים. צה"ל חסם גישה לאירועים רגישים קרוב לגבול והציב  מערכות גכריזה של מערכת "צבע אדום" למקרה של ירי רקטות. המטיילים הונחו לא לגעת בעפיפונים או חפצים חשודים אחרים.

בשבוע שעבר סירבו בחמאס לקבל את הכסף הקטרי לטובת תשלום משכורות לאנשיו, מה שהחריף את המתיחות בדרום: לבסוף הוחלט כי הכסף יועבר למטרות הומניטריות, ובהן ככל הנראה התשלום לפצועים. על רקע "צעדות השיבה", דווח בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי חמאס העביר מסר לישראל ולפיו הוא "יגיב מיידית" על כל תקיפה ישראלית ברצועה.

ארכיון (צילום: חדשות 2)
טנק בגבול עזה, ארכיון | צילום: חדשות 2

היום החליטו בחמאס לשלם פיצויים לאלפי נפגעים בעימותים: ראש ועדת הצדקה, אחמד כורד, הודיע כי הממשל בעזה יחלק כספים לכ-4,00 מהצועדים דרך הבנקים ברצועה. ראש ועדת הצדקה גם חשף את ה"מחירון" לפצועים מאש צה"ל: כ-300 שקלים יועברו במקרים של פציעות בינוניות וכ-600 עבור הפציעות החמורות יותר, בהם מקרים רבים של קטיעת גפיים.

תמיר סטיינמן השתתף בהכנת הידיעה.