ירי בשוגג? בצה"ל הולכת ומתגברת ההערכה כי הירי שבוצע אמש (חמישי) לעבר גוש דן נעשה בטעות. עם זאת, בצה"ל טוענים כי ההערכה לא השפיעה על תגובת צה"ל, שתקף כ-100 מטרות ברצועה במהלך הלילה. בצה"ל עדיין רואים בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

עוד לפני הודעת צה"ל שמטילה את האחריות לירי על חמאס, ברצועת עזה סירבו ליטול אחריות על הירי שבוצע משטחה לעבר גוש דן. בחמאס ובג'יהאד האסלאמי הכחישו כל קשר לירי והבהירו למשלחת הביטחונית המצרית, שעזבה את הרצועה זמן קצר לאחר הירי, כי הטענות הישראליות לפיהן הם ירו לעבר גוש דן הן שקריות.

מוקדי תקיפת צה"ל הלילה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מוקדי תקיפת צה"ל הלילה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מדובר צה"ל נמסר כי בין המטרות שהותקפו היו מתחם המשרדים של מטה הגדה של חמאס במרכז העיר עזה; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים ברצועה; מתחמים צבאיים; מתחם אימונים צבאי; מוצבים; ותשתיות תת-קרקעיות. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על ארבעה פצועים במתקפות, מהם שניים במצב קשה.

ברשתות החדשות בעזה מופצת הודעה המיוחסת למארגני "תהלוכות השיבה", הקוראת למפגינים שלא להגיע לגדר המערכת היום. "באופן חריג, הוחלט לדחות את תהלוכות השיבה שתוכננו לאחר הצהריים, מתוך דאגה לשלומם של בני עמנו". בכלי התקשורת הרשמיים של חמאס אישררו את ההודעה.

רסיס שנפל בבי"ס בשדרות הבוקר (צילום: חדשות)
רסיס שנפל בבי"ס בשדרות | צילום: חדשות

בתוך כך, בעוטף עזה התעוררו לבוקר מתוח. מספר אזעקות צבע אדום נשמעו מאז שעות הבוקר המוקדמות, ומערכת כיפת ברזל יירטה כמה וכמה שיגורים מהרצועה. רסיס של אחד מטילי היירוט נחת בבית ספר בשדרות, אולם לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הלימודים בעוטף מתקיימים כסדרם, אולם רק כ-25% מתלמידי שדרות הגיעו ללימודים.

גורמים ברצועה: "הירי - בשל משבר פנימי"

מנגנון ביטחון הפנים של חמאס, הגוף שאחראי על ביטחון הפנים בעזה, מפרסם הודעה רשמית שבה נאמר כי בארגון מנסים לאתר את היורים "שפעלו נגד האינטרס הציבורי". "הירי חורג מההסכמות, ננקוט צעדים נגד העבריינים", מסרו. ייתכן שמדובר בניסיונות להתנער מאחריות או לצמצם את היקף התגובה הישראלית. משעות הערב מתקיים מאמץ מאחורי הקלעים, שלו שותפים המצרים, כדי לנסות ולהרגיע את השטח.

פיצוצים בעזה, הלילה (צילום: דובר צהל, חדשות)
פיצוצים בעזה, הלילה | צילום: דובר צהל, חדשות

גורמים ברצועה מעריכים שהירי קשור למשבר בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיניות וגם לקיפאון בשיחות בין ישראל למצרים. הערכה נוספת ולא מאומתת שעולה מעזה מצביעה על האפשרות שאירן עומדת מאחורי הירי, בניסיון לסכל את התקדמות המשא ומתן בין ישראל לחמאס.

ארה"ב נגד חמאס: "יורים טילים על ישראל"

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, מאשים את חמאס ואת ארגוני הטרור הנוספים ברצועה בהסלמה. בחשבון הטוויטר שלו כתב גרינבלט כי "חמאס מדכא באלימות את בני עמו שמפגינים, ויורה טילים על ישראל - וזה מה שמונע מן העולם לסייע לאזרחים שם". הוא הוסיף כי ארצות הברית תומכת תמיד בישראל ובזכותה להגן על עצמה.

תקיפת צה"ל. אמש (צילום: דובר צהל, חדשות)
צה"ל תקף כ-100 מטרות | צילום: דובר צהל, חדשות

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פנה למועצת הביטחון בדרישה לגנות את השיגורים לעבר ישראל ולהכיר בחמאס כארגון טרור. "מתוך אוכלוסייה אזרחית המשמשת לו כמגן אנושי ביצע חמאס ירי לעבר תושבי ישראל ובכך ביצע פשע מלחמה כפול", הסביר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו