הרגעים שאחרי ההפצצה - לעיני המצלמות: בסרטון חדש שפרסמו היום (שני) גדודי המורדים בסוריה, נראה מה התרחש בשטח שניות לאחר התקיפה אתמול בקוניטרה - כך לטענתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברגעים הראשונים שאחרי התקיפה, שכלי תקשורת ערביים מייחסים לחיל האוויר הישראלי, נראה עשן סמיך מיתמר מעל האזור שהופצץ - ומיד אחר מכן נראה אדם נמלט מהמקום במהרה.

היום, יממה לאחר התקיפה, נחשפה זהות הבכיר האירני שנהרג בהפצצה: סרדר אללה דאדי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה. מותו של דאדי מהווה מכה משמעותית לכוחות אירן. צבא אירן אישר כי אללה דאדי חוסל בתקרית, והפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל.

הגנרל מוחמד עלי אללה דאדי
הבכיר האירני שחוסל | צילום:

אללה דאדי, שדרגתו מקבילה לתא"ל בצה"ל, היה עוזרו של קאסם סולימאני, מפקד תא אל קודס במשמרות המהפכה - הפלג שאחראי על פעילות משמרות המהפכה מחוץ לאירן. אללה דאדי הופקד על פעילות הארגון בלבנון ובסוריה, ובשל כך השתתף בסיור שהותקף מהאוויר.

באתר חדשות אירני נכתב כי "בעקבות המתקפה הציונית נגד ההתנגדות בסוריה, גנרל אללהדאדי, מפקד לשעבר של בריגדת סרולה במשמרות המהפכה, נרצח לצד ג'יהאד מורנייה ושלושה נוספים, שנסעו איתם במכונית". בכיר אירני הוסיף כי "ההתנגדות תגיב בכוח, בזמן ובמקום המתאים על התקפת של היישות הטרוריסטית".

אך האם אללה דאדי הוא ההרוג האירני היחיד במתקפה? גורם המקורב לשיעים בלבנון אמר כי שישה חיילים אירניים חוסלו לצד ששת לוחמי חזבאללה, בהם גם בנו של עימאד מורנייה, ג'יהאד - ולפיכך נהרגו 12 בסיור הצבאי. לטענה זו לא התקבל אישור רשמי, אך המקור עלום השם אמר כי ששת החיילים האירניים וששת בכירי חזבאללה נסעו בשיירה שמנתה שלושה רכבים בעת שהותקפה.

חיזבאללה: נגיב על התקיפה

עוד בטרם פורסמה זהותו של הבכיר, גינה בחריפות שר החוץ האירני מוחמד זריף את התקיפה בסוריה אתמול. "אנו מגנים את פעולותיו של המשטר הציוני ואת כל פעולות הטרור", אמר זריף לכלי תקשורת בארצו. "המדיניות של ישראל כלפי אנשי ההתנגדות של חיזבאללה ידועה בתור כזו של מדינת טרור".

בשעות הבוקר מקורות המקורבים לחיזבאללה אמרו לעיתון הלבנוני "אל אח'באר", הידוע בתמיכתו בארגון, כי התקבלה החלטה עקרונית להגיב על התקיפה דרך דרום לבנון. על פי אותם מקורות, ההחלטה להגיב מקובלת על ציר ההתנגדות המשותף של אירן, סוריה וחיזבאללה.

חוסל. ג'יהאד מורנייה (צילום: AP)
חוסל. ג'יהאד מורנייה | צילום: AP

לדבריהם, תקיפת צה"ל אתמול לא תחליש את פעילות הארגון בגולן ולא תנתק בין זירות הפעילות של חיזבאללה - מראש הנקרה ועד לסוריה. לטענת הגורמים, הפעולה של ישראל גם לא תמנע מלוחמי הארגון לפלוש לגליל בעימות הבא עם צה"ל.