פרסום מכרז לבניית כ-20 אלף יחידות דיור בהתנחלויות העמיד היום (ד') את ישראל במרכזה של סערה מדינית, שכללה בין היתר גינוי חריף מוושינגטון ואולטימטום תקיף של אבו מאזן. בעקבות הסערה דרש רה"מ נתניהו לשר הבינוי והשיכון אורי אריאל לבחון מחדש את הפרסומים. בריאיון לחדשות 2 מתייחס אריאל למכרזים ולשיחה עם ראש הממשלה ומדגיש: "לא מכרזים, לא בנייה ולא נזיפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מייצרים במשרד כל הזמן מלאי תכנוני, על מנת שבהמשך נוכל להגיע לשיווקים", הסביר אריאל. "במשך השנים מתגלגלות תכניות בהיקף של מאות אלפי יחידות דיור בכל הארץ, גם ביהודה ושומרון. "הלכנו למיקור חוץ בתחום הזה והדבר מצריך מכרז. זה מה שהתפרסם. אין בזה שום חידוש ולצערי גם שום בנייה".

"אבו מאזן מפיץ עלילת דם". נתניהו (צילום: רויטרס)
שיחת נזיפה? ראש הממשלה נתניהו | צילום: רויטרס

אריאל סיפר על שיחתו עם ראש הממשלה בעקבות המבוכה. "ראש הממשלה הסביר את הרגישות המדינית שנמצאת בשיאה בעת הזאת וביקש להיות רגיש ולנהוג בהתאם", אמר. "הוא אמר שנמשיך לבנות. אני מאמין לו וסומך עליו וביחד נמשיך לבנות כפי שנסכם בינינו".

שר השיכון ניסה לגמד את הסערה. "לצערי, לא מדובר בבנייה אלא בהתכוננות לתכנון", הסביר. "אם בעוד 6-7 שנים תצא מזה דירה ראשונה, זה יהיה הישג גדול".

הוא אף דחה את הטענות לפיהן פרסום המכרז פגע במשא ומתן עם הפלסטינים. "המשא ומתן תקוע כי הם לא מוכנים לוותר על זכות השיבה", קבע. "בינתיים השיחות נמשכות ואני גם מעריך שאבו עלא יחזור בו מפרישתו. זה הכל חלק מהצגה".

אבו מאזן: צוות המו"מ התפטר

מבודד? אבו מאזן (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"הבנייה תסיים המו"מ". אבו מאזן | צילום: רויטרס

על רקע פרסום מכרז הבנייה, הודיע היום יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי צוות המשא ומתן התפטר. לדבריו, הסיבה להתפטרות נעוצה בחוסר ההתקדמות בשיחות והצל שמטילה הבנייה בהתנחלויות.

בראיון לתחנת CBC המצרית הציע אבו-מאזן כי השיחות יימשכו גם עם צוות המשא ומתן יידבק בהחלטתו. "ביכולתנו לשכנע אותם לשוב, ואנחנו מנסים לעשות זאת. אם לא יעשו כן נמנה משלחת חדשה למשא ומתן". יו"ר הרשות הוסיף כי יידרש שבוע כדי להמשיך במגעים שהחלו בחודש יולי האחרון.

בהצהרה שמסר לסוכנות הידיעות רויטרס סירב ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת להתייחס לדיווח על התפטרותו, אבל אמר כי השיחות עם ישראל הוקפאו.