בנייה בשטחים. (ארכיון) (צילום: רויטרס)
הבנייה ב-E1 תחודש? | צילום: רויטרס

על רקע המשא ומתן המקרטע עם הפלסטינים, פרסם משרד הבינוי והשיכון מכרזים לתכנון בנייה של קרוב ל-20,000 יחידות דיור בהתנחלויות ועוד כ-4,000 יחידות במזרח ירושלים, בהן גם בשטח E1 - "שטח המריבה" שמעורר מחלוקת בין ישראל לבין הקהילה הבינלאומית. ברגע שהדבר הובא לידיעת ראש הממשלה נתניהו הוא הורה שלא לקדם את הליכי התכנון ב-E1. "אין שום צורך לשלם מחירים בינלאומיים על תהליך שאין לו משמעות של ממש", אמרו גורמים בסביבת ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין אלפי יחידות הדיור שפורסמו מכרזים לבנייתן: 4,000 יחידות דיור בעטרות, 3,500 במזרח מעלה אדומים, 520 בגבעת המייסדים במעלה אדומים, 1,200 יחידות דיור בגבעות ו-840 באפרת. עוד 1,200 יחידות תוכננו להיבנות בשטח E1 - בין מעלה אדומים לירושלים - אותו שטח שגרם למתחים בין וושינגטון לירושלים בשנה האחרונה, אך ראש הממשלה הורה להקפיאם. על פי הודעת משרד השיכון, העלות התקציבית של כלל התוכניות מסתכמת בכ-49 מיליון שקלים.

בדרך לעימות? קרי ונתניהו (צילום: אבי אוחיון לע"מ)
בדרך לעימות? קרי ונתניהו | צילום: אבי אוחיון לע"מ

"הורסים את הסיכוי לשתי מדינות"

בשיחה עם חדשות 2 Online תוקף מזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר את הממשלה שמנהלת לדבריו משא ומתן לצרכי ראווה בלבד. "מאחורי הקלעים הממשלה מתכננת להרוס את הסיכוי לשתי מדינות ולהציף את השטחים במתנחלים חדשים. הוצאת המכרזים היא ראייה חד משמעית לכוונתו של נתניהו לטרפד את הסיכוי להסדר", טען אופנהיימר.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה כי המשרד פועל לתכנון ובינוי בכל רחבי הארץ, ע"פ מדיניות כל ממשלות ישראל במשך כ-40 שנה. קיימות כיום בשלבים שונים של תכנון למעלה מ-600 אלף יחידות דיור בכל רחבי הארץ, כאשר בכל שנה רק כ-25 אלף משווקות לבסוף לבנייה. כדי ליצור מלאי תכנוני זמין לשנים הבאות, המשרד תכנן ומתכנן כל השנים שכונות מגורים בכל רחבי הארץ, ובמיוחד עתה בימים אלו בהם נעשה מאמץ מיוחד להשפיע ולהוריד את מחירי הדיור ע"י הגדלת המלאי הפוטנציאלי המתוכנן.

עוד הוסיפו במשרד השיכון כי ישנם גורמים ישראליים שלא מכירים בתוצאות הבוחר הישראלי ובדמוקרטיה הישראלית שקבעה את הרכב הממשלה ומדיניותה לפני פחות משנה. העברת הויכוח מעבר לים היא מעשה נואל, פגיעה קשה בדמוקרטיה והוא לא יצלח.

קרי בשבוע שעבר: "ההתנחלויות אינן לגיטימיות"

רק בשבוע שעבר תקף מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי את בניית ההתנחלויות בגדה המערבית. "עמדתה של ארצות הברית נותרה, כפי שהייתה תמיד, שההתנחלויות אינן לגיטימיות", אמר קרי בריאיון בלעדי לחדשות 2 ולרשת טלוויזיה פלסטינית. "אני רוצה להבהיר באופן מוחלט שהפלסטינים לא הסכימו, בשום שלב ובשום צורה, לקבל את ההתנחלויות או להסכים בשתיקה להמשך הבנייה, במסגרת חידוש המשא ומתן בין הצדדים".

במקביל הזהיר קרי כי כשלון השיחות עם הפלסטינים עלול להגביר את הבידוד של ישראל בעולם. "החלופה של חזרה לשיחות השלום הוא סיכוי לתוהו ובוהו", אמר קרי. "האם ישראל מעוניינת באינתיפאדה שלישית? אני מאמין שאם לא נפתור את הסוגיות בין הפלסטינים לבין הישראלים, אם לא נמצא דרך לעשות שלום, מסע הדה-לגיטימציה שנעשה לישראל בעולם יתגבר".