מבודד? אבו מאזן (ארכיון) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן: "הבנייה תסיים המו"מ" | צילום: רויטרס

אחרי הביקורת בוושינגטון על תכנית הבנייה החדשה בהתנחלויות, מאיימים ברשות הפלסטינית בסיום השיחות עם ישראל. יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מזהיר הערב (ג') כי יכריז על ביטול המשא ומתן לשלום, אם לא יבוטל המכרז שפורסם לבניית כ-20 אלף יחידות דיור בהתנחלויות - כך מפרסמת סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. הלילה פנה ראש הממשלה נתניהו לשר השיכון אריאל והורה לו לבחון מחדש את כל הצעדים לבדיקת פוטנציאל התכנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי סאיב עריקאת, האחראי על המו"מ ברשות, אבו מאזן הורה לו להעביר את האולטימטום לחברות הליגה העברית ולחברות הקוורטט - ארצות הברית, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם. "אם ישראל לא תחזור בה מתכניות הבנייה האחרונות, הדבר יהווה הכרזה רשמית על סיום תהליך השלום", ציטט עריקאת את האולטימאטום של אבו מאזן.

"אבו מאזן מפיץ עלילת דם". נתניהו (צילום: רויטרס)
הורה לבחון את מכרזי הבנייה. נתניהו | צילום: רויטרס

נתניהו פנה לשר השיכון אריאל, ואמר לו: "אין בצעד הזה שום תרומה להתיישבות. להיפך - יש פה נזק להתיישבות. מדובר בצעד חסר משמעות חוקית ומעשית שיוצר התנגשות מיותרת עם הקהילה הבינלאומית דווקא בשעה שאנו עושים מאמץ לשכנע גורמים בקהילה הבינלאומית להגיע להסדר טוב יותר מול אירן"

שעות לאחר שמשרד הבינוי והשיכון פרסם מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות, בבית הלבן הבהירו כי ידרשו הסברים מממשלת ישראל. "אנחנו מודאגים מאוד מהדיווח לפיהם אלפי יחידות דיור ייבנו בהתנחלויות. הופתענו מהידיעה ואנו מצפים להסברים מירושלים", אמרה ברנדט מיהאן, דוברת המועצה לביטחון לאומי. "עמדתנו לגבי ההתנחלויות ברורה - איננו מקבלים את הלגיטימיות של המשך הבנייה. אנו סבורים שגם תכנון התנחלויות, אפילו בשלבים מוקדמים, אינו צעד שיוצר אווירה חיובית למשא ומתן".

מסר ישיר לאובמה בסרטון עריפת הראש (צילום: AP)
ארה"ב דורשת הסברים. אובמה | צילום: AP

במקביל, הודיע ראש צוות המשא ומתן מטעם הפלסטינים כי הרשות שוקלת לפנות למועצת הביטחון של האו"ם על מנת על מנת לערער על המשך הבנייה הישראלית בשטחים. "בשעות הקרובות המנהיגות הפלסטינית תחליט אם לפנות למועצת הביטחון ולארגונים בינלאומיים נוספים", אמר עריקאת לסוכנות AFP. 

1,200 יחידות דיור ב-E-1

אחר הצהריים דווח כי מרגע שפרסום המכרזים הובא לידיעת ראש הממשלה נתניהו, הוא הורה שלא לקדם את הליכי התכנון ב-E-1. "אין שום צורך לשלם מחירים בינלאומיים על תהליך שאין לו משמעות של ממש", אמרו גורמים בסביבת ראש הממשלה.

בנייה בשטחים. (ארכיון) (צילום: רויטרס)
הבנייה ב-E1 תחודש? | צילום: רויטרס

בין אלפי יחידות הדיור שפורסמו מכרזים לבנייתן: 4,000 יחידות דיור בעטרות, 3,500 במזרח מעלה אדומים, 520 בגבעת המייסדים במעלה אדומים, 1,200 יחידות דיור בגבעות ו-840 באפרת. עוד 1,200 יחידות תוכננו להיבנות בשטח E1 - בין מעלה אדומים לירושלים - אותו שטח שגרם למתחים בין וושינגטון לירושלים בשנה האחרונה, אך ראש הממשלה הורה להקפיאם. על פי הודעת משרד השיכון, העלות התקציבית של כלל התוכניות מסתכמת בכ-49 מיליון שקלים.