מבודד? אבו מאזן (ארכיון) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן: "הבנייה תסיים המו"מ" | צילום: רויטרס

השיחות בין ישראל לפלסטינים עלו על שרטון? על רקע הפרסום על בניית כ-20 אלף יחידות דיור בהתנחלויות, ואחרי שאיים כי אישור התוכנית יביא לסיום השיחות, הודיע היום (ד') יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי צוות המשא ומתן התפטר. לדבריו, הסיבה להתפטרות נעוצה בחוסר ההתקדמות בשיחות והצל שמטילה הבנייה בהתנחלויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בראיון לתחנת CBC המצרית הציע אבו-מאזן כי השיחות יימשכו גם עם צוות המשא ומתן יידבק בהחלטתו. "ביכולתנו לשכנע אותם לשוב, ואנחנו מנסים לעשות זאת. אם לא יעשו כן נמנה משלחת חדשה למשא ומתן". יו"ר הרשות הוסיף כי יידרש שבוע כדי להמשיך במגעים שהחלו בחודש יולי האחרון.

בהצהרה שמסר לסוכנות הידיעות רויטרס סרב ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת להתייחס לדיווח על התפטרותו, אבל אמר כי השיחות עם ישראל הוקפאו.

אחרי הביקורת בוושינגטון על תכנית הבנייה החדשה בהתנחלויות, הזהיר אתמול יושב ראש הרשות הפלסטינית, כי יכריז על ביטול המשא ומתן לשלום - אם לא יבוטל המכרז שפורסם לבניית כ-20 אלף יחידות דיור בהתנחלויות. הלילה פנה ראש הממשלה נתניהו לשר השיכון אריאל והורה לו לבחון מחדש את כל הצעדים לבדיקת פוטנציאל התכנון.

לדברי עריקאת, האחראי על המו"מ ברשות, אבו מאזן הורה לו להעביר את האולטימטום לחברות הליגה העברית ולחברות הקוורטט - ארצות הברית, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם. "אם ישראל לא תחזור בה מתכניות הבנייה האחרונות, הדבר יהווה הכרזה רשמית על סיום תהליך השלום", ציטט עריקאת את האולטימאטום של אבו מאזן.

נתניהו: "פרסום התכנון לבנייה - התנגשות מיותרת"

"אבו מאזן מפיץ עלילת דם". נתניהו (צילום: רויטרס)
הורה לבחון את מכרזי הבנייה. נתניהו | צילום: רויטרס

הלילה פנה ראש הממשלה לשר השיכון אריאל ונזף בו על פרסום התכנון למכרזי בנייה ב-E-1. "אין בצעד הזה שום תרומה להתיישבות", אמר נתניהו לאריאל, "להיפך - יש פה נזק להתיישבות. מדובר בצעד חסר משמעות חוקית ומעשית שיוצר התנגשות מיותרת עם הקהילה הבינלאומית דווקא בשעה שאנו עושים מאמץ לשכנע גורמים בקהילה הבינלאומית להגיע להסדר טוב יותר מול אירן"

שעות לאחר שמשרד הבינוי והשיכון פרסם מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות, בבית הלבן הבהירו כי ידרשו הסברים מממשלת ישראל. "אנחנו מודאגים מאוד מהדיווח לפיהם אלפי יחידות דיור ייבנו בהתנחלויות. הופתענו מהידיעה ואנו מצפים להסברים מירושלים", אמרה ברנדט מיהאן, דוברת המועצה לביטחון לאומי. "עמדתנו לגבי ההתנחלויות ברורה - איננו מקבלים את הלגיטימיות של המשך הבנייה. אנו סבורים שגם תכנון התנחלויות, אפילו בשלבים מוקדמים, אינו צעד שיוצר אווירה חיובית למשא ומתן".

בחודש שעבר דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת וחבר צוות המשא ומתן מוחמד שתייה הגישו את התפטרותם ליו"ר הרשות אבו מאזן. ברשות הכחישו אז את הדיווחים. וואסל אבו אל יוסף, חבר בוועד המנהל של הרשות הפלסטינית אמר אז כי עריקאת ושתייה, נציגי צוות המשא ומתן הפלסטיני, לא התפטרו מתפקידם.