"אמשיך לעשות בגלוי את מה שאני חושבת שטוב למדינת ישראל": שרת המשפטים ציפי לבני הבהירה הערב (ו') בריאיון ל"אולפן שישי" כי פגישתה עם אבו מאזן בשבוע שעבר הייתה בידיעת ראש הממשלה. "זו הייתה החלטה שלי, ואני שמחה שנפגשתי עם אבו מאזן", הוסיפה לבני, שהביעה התנגדות עזה ליוזמות חד צדדיות בגדה: "לא יקום ולא יהיה כל עוד אני בממשלה, ולדעתי לא יקום ולא יהיה גם בעתיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לבני, שנפגשה עם אבו מאזן בלונדון ולאחר מכן נטען כי יצאה לפגישה ללא גיבויו של ראש הממשלה, נפגשה אתמול עם נתניהו. מקורביו של ראש הממשלה דיווחו כי ראש הממשלה הבהיר לשרה כי זוהי הפעם האחרונה שמתקיימת פגישה מאחורי גבו. הגורמים בסביבתו של נתניהו הדגישו כי הוא אינו מוכן להתנהלות דומה נוספת, ואף שקל לפטר אותה. לבני, לעומת זאת, טענה כי "הפער בין הפגישה לדיווח הוא מדהים - הייתה פגישה רצינית עם תוכן, לא שיחת נזיפה".

לבני שבה והדגישה את חשיבות הפגישה עם אבו מאזן: "אני מאמינה בדיבורים - אני רציתי לשמוע ממנו על דברים שקרו במהלך המו"מ. הבהרתי את עמדתי על ההסכם בינו לבין החמאס, שמעתי ממנו איך הוא רואה את הדברים ומה הוא מתכוון לעשות בהמשך". לבני הוסיפה כי הפרסום על הישיבה לא היה מטעמה, ואמרה כי הדיווח על הפגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית כצעד התרסה לנתניהו הוא "רכילות פוליטית - הפגישה הייתה מדינית, ולא היה לי עניין לגזור עליה קופון". 

"בנט מנסה להוביל את ישראל לכיוון מסוכן"

"אני שם את המשקעים בצד" (צילום: פלאש 90, חדשות)
ויתרו על המו"מ? נתניהו ובנט | צילום: פלאש 90, חדשות

לדברי לבני, לפגישות הישירות יש חשיבות מכרעת: "אי אפשר לנהל מו"מ רק על סמך הערכות מודיעין או מתווך , וכמו שאומר הבן שלי טוב מראה עיניים מ-8200". "אני אמשיך לפעול בגלוי ועל פי אמונותיי ועל פי האינטרסים של ישראל. אמשיך לעשות בגלוי את מה שאני חושבת שטוב למדינת ישראל", הבהירה יו"ר מפלגת התנועה.

ראש הממשלה נתניהו רמז היום לאפשרות של פעולה ישראלית עצמאית ביהודה ושומרון בשל כישלון השיחות המדיניות, ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הביע תמיכה במהלכים אלו. לבני הצהירה כי היוזמות לא יתממשו: "זה יישאר בפייסבוק של נפתלי בנט, שמנסה להוביל את ישראל לכיוון מסוכן של מדינה דו לאומית".

"אני פועלת למנוע מהבנטים להוביל אותנו בחוסר אחריות לכיוון מדינה דו לאומית. ובנט נורא רוצה שאני אעזוב - באותו יום כל הצעות החוק המסוכנות שלו יהפכו לממשיות", הוסיפה. "כל עוד אני בממשלה, הרעיונות המסוכנים לא ייצאו אל הפועל. בנט מצליח לדבר, לא לעשות".

לבני על יוזמת בנט: "שטות"

לבני ואבו מאזן, ארכיון (צילום: פלאש 90, עמוס בן גרשון, חדשות)
לבני ואבו מאזן, ארכיון | צילום: פלאש 90, עמוס בן גרשון, חדשות

מה עתיד המגעים שצופה לבני, לאור הפסקת השיחות? "אני, בניגוד לברק, לא אנהל משא ומתן כדי להוכיח שאין פרטנר - גם אם יש לי ביקורת על הפרטנר, אנסה למצוא את הדרכים לקדם את ישראל לכיוון של שתי מדינות לאום. בממשלה אני עושה יותר ממה שעשיתי כמשקיפה באופוזיציה, כדי למנוע מהם להשתלט על סדר היום ולהפוך את ישראל למדינה לאומנית, מבודדת ומסוגרת".

"עדיין מוקדם למצוא אלטרנטיבה אחרת למשא ומתן", הוסיפה השרה. "אם בהמשך ניאלץ למצוא אפשרות אחרת, נצטרך לשקול צעדים חד צדדיים - לא היוזמות המסוכנות של בנט, אלא למשל הקפאה של הבנייה מחוץ לגושים. צעד כזה יכול לגייס את תמיכת העולם לבנייה בגושים, יותר מהשטות של בנט".

שרת המשפטים הודתה כי "השלום לא מעבר לפינה - קשה להשיג אותו. אני מקווה שאפשר לצאת מהקיפאון, ואם יידרש, איפגש עם אבו מאזן שוב". לבני דחתה את השמועות על מעבר למסגרת פוליטית שונה: "לא שמעתי על אף תכנית לחבור לגורמים אחרים כמו הרצוג או לפיד - אני נמצאת בקשרים טובים, אבל אין סיכום או תכנית פוליטית מסוימת. אנחנו שנינו שותפים לרעיונות מסוימים, אבל לצערי מפלגת העבודה החליטה שלא להיכנס לממשלה ולהפקיר את השטח לבנטים".

בשבוע שעבר פורסם לראשונה ב"אולפן שישי" כי לבני נפגשה בלונדון עם יו"ר הרשות הפלסטינית והדגישה בפניו את חומרת הקמת ממשלת האחדות בין פתח לחמאס. מדובר היה בפגישה הראשונה של גורם ישראלי בכיר עם מחמוד עבאס מאז המשבר בשיחות. אולם, יממה לאחר מכן התברר כי ראש הממשלה בכלל שמע על הפגישה ממקור אחר ולא מלבני עצמה. כך עוד בטרם המפגש בין השניים, התקשר גורם המקורב לנתניהו לשרת המשפטים והבהיר לה כי היא מייצגת רק את עצמה.