לבני ואבו מאזן (צילום: רויטרס)
לבני ואבו מאזן | צילום: רויטרס

יממה לאחר החשיפה ב"אולפן שישי" אודות פגישתם המשותפת של שרת המשפטים ציפי לבני ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בלונדון, כעת מתברר שראש הממשלה בכלל שמע על הפגישה ממקור אחר ולא מלבני עצמה. וכך, עוד בטרם הישיבה בין השניים, התקשר גורם המקורב לנתניהו לשרת המשפטים והבהיר לה כי היא מייצגת רק את עצמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף הבהיר הגורם כי נתניהו לא יתמוך בממשלה משותפת עם חמאס והביע ביקורת על עיתוי הפגישה, שהתקיימה במה שהפלסטינים מכנים "יום הנכבה". "אני מניח שלבני הייתה בלונדון ובאופן פרטי פגשה את מי שרצתה לפגוש", העריך הערב שר החוץ, אביגדור ליברמן, בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות". "אני בטוח שלא מדובר במשא ומתן מאחר והממשלה החליטה על הקפאתו. גם אם שיחקו דמקה - זאת זכותם".

השר ישראל כץ מהליכוד היה חריף יותר בדבריו הערב. "יש סוגים שונים של התמכרויות: לסיגריות, להימורים ואפילו חלילה לסמים", אמר. "שרת המשפטים לבני מכורה למגעים עם פלסטינים. לא מסוגלת להפסיק. אחרת איך יכול להיות כי בניגוד להחלטת הממשלה ותוך החלשת העמדה הישראלית הלכה ונפגשה עם אבו מאזן? ממליץ על טיפול גמילה".

ב"ניו יורק טיימס" צוטט בסוף השבוע גורם בכיר בבית הלבן באמרו כי הנשיא אובמה הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל בכך שהיא זו שהכשילה את המשא ומתן בשל הבנייה בהתנחלויות. "בכל פעם שהגענו לצומת במשא ומתן - ישראל הודיעה על בנייה ובעצם 'תקעה מקל' בגלגלי השיחות", צוטט הגורם.

כלי תקשורת אמריקנים דיווחו גם כי שליח הממשל מרטין אינדיק תולה את אחריות כישלון השיחות על ישראל. על פי הדיווח באתר "וושינגטון פרי ביקון" השמרני, במהלך בילוי של אינדיק בבר יוקרתי בוושינגטון בחברת כמה מיועציו הוא דיבר על כישלון שיחות המשא ומתן, האשים בכך רק את ישראל ועשה זאת תוך שימוש בביטויים חריפים במיוחד.