ציפי לבני אבו מאזן עבאס (צילום: פלאש 90, עמוס בן גרשון)
לבני ואבו מאזן. ארכיון | צילום: פלאש 90, עמוס בן גרשון

הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, השרה ציפי לבני, נפגשה אמש (ה') בלונדון עם יו"ר הרשות הפלסטינית, והדגישה בפני אבו מאזן את חומרת הקמת ממשלת האחדות בין פתח לחמאס. מדובר בפגישה הראשונה של גורם ישראלי בכיר עם מחמוד עבאס מאז המשבר בשיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ככל הידוע, ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע על הפגישה מבעוד מועד, והביע את זעמו עליה. בתוך כך, ב"ניו יורק טיימס" צוטט גורם בכיר בבית הלבן באמרו כי הנשיא אובמה הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל בכך שהיא זו שהכשילה את המשא ומתן בשל הבנייה בהתנחלויות: "בכל פעם שהגענו לצומת במשא ומתן - ישראל הודיעה על בנייה ובעצם 'תקעה מקל' בגלגלי השיחות'".

יחד עם זאת, ננועד אמש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בלונדון עם לבני - לראשונה אחרי קריסת השיחות עם הפלסטינים.

גורמים אמריקניים רשמיים אישרו את דבר הפגישה בין השניים והדגישו כי הפגישה לא תוכננה מראש וכי הוחלט לנצל את העובדה ששני האישים נמצאים בלונדון למטרות שונות. מוקדם יותר נמסר ממחלקת המדינה האמריקנית כי "מזכיר המדינה יקיים פגישה בלתי רשמית עם השרה לבני".

אתמול נועד קרי בלונדון גם עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "קרי שב והדגיש שעל הממשלה הפלסטינית להכיר בישראל, להתחייב להפסקת האלימות ולעמוד בהסכמים קודמים", מסר גורם אמריקני רשמי. "קרי קרא לשני הצדדים להימנע מצעדים שלא יועילו למצב".