נתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
מכחיש בתוקף. נתניהו | צילום: רויטרס

אחד הנושאים שמעיבים על מערכת היחסים בין ישראל לארה"ב בשבועות האחרונים הוא האשמות במגזין האמריקני "ניוזוויק" לפיהן ישראל מרגלת אחר ארה"ב. בישראל הקפידו להכחיש את כל הדיווחים הללו, והיום מתייחס לכך לראשונה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בריאיון לרשת "בלומברג" האמריקנית הבהיר נתניהו ישראל לא ביצעה פעולות ריגול נגד וושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ישראל לא ריגלה אחר ארצות הברית. נקודה". הבהיר נתניהו בנחרצות. "לא היה ריגול ישיר וגם לא ריגול עקיף על הממשל האמריקני. שום דבר. אפס".

בשבוע שעבר פרסם ה"ניווזיק" מסמך אמריקני חדש המאשר לכאורה את הדיווחים. על פי המסמך, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי מדרגת את ישראל במקום השלישי ברשימת המדינות המרגלות אחר ארה"ב. "הישראלים הם שותפים מודיעיניים טובים בצורה יוצאת דופן", נכתב בדוח של הסוכנות האמריקנית שהדליף אדוארד סנטדאן, "אבל מצד שני הם מרגלים גם אחרינו כדי ללמוד מהן עמדותינו כלפי הבעיות במזרח התיכון".

מוקדם יותר פרסם השבועון מידע לפיו ניסתה ישראל לרגל אחר סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור במהלך ביקורו בירושלים בסוף שנות ה-90'. מרגל ישראלי, לפי הדיווח, הסתתר בתוך תעלת האוורור במלון בו התאכסן בבירה וצותת לו. גם את הדיווח הזה בישראל כמובן הכחישו מכל וכל.

בריאיון לרשת בלומברג התייחס נתניהו גם לפיצוץ שיחות המשא ומתן עם הפלסטינים וציין כי לישראל לא נותרו עוד צעדים שתוכל לנקוט בהם על מנת להחיותו. "אנחנו מסכימים להקמת מדינה פלסטינית מפורזת שמכירה במדינה היהודית שלצדה", הסביר נתניהו. "איך ניתן להשיג זאת אם לא דרך משא ומתן? ישנו היגיון בנקיטת צעדים חד-צדדיים, אך הציבור הישראלי מתחיל לתהות אלו צעדים נוספים יכולים להיות הגיוניים".