נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעבר
נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעב | צילום: רויטרס‎, חדשות

לאור המשבר הדיפלומטי המחריף בין ירושלים לוורשה, ועידת וישגרד שתוכננה להיפתח היום (שני) בירושלים בוטלה. לאחר שראש ממשלת פולין הודיע כי ארצו לא תגיע לישראל, במקום פסגת ה-V4 בהשתתפות פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה, ראש הממשלה נתניהו יקיים פגישות בילטרליות עם מנהיגי שלושת המדינות שיגיעו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בתקשורת הצ'כית דווח כי ראש הממשלה אנדריי באביש הודיע כי הוועידה לא תתקיים. דבריו מגיעים פחות משעה אחרי שמקבילו הפולני מתיאוש מורבייצקי הכריז כי ארצו לא תשתתף בוועידה, זאת על רקע התבטאויות של בכירים בישראל לגבי מעורבותם של פולנים בשואה.

במשרד החוץ מסרו כי לאור היעדרותם של הפולנים, שלושת ראשי הממשלה האחרים שמגיעים יקיימו פגישות עם נתניהו. קודם לכן מורבייצקי אמר כי הוא ממתין לתגובה הולמת של ממשלת ישראל לדבריו של כ"ץ, אותם כינה "לא מתקבלים על הדעת, מגונים ומהווים גזענות לשמה".

נתניהו בוועידת וישגראד הקודמת
נתניהו בוועידת וישגראד הקודמת | צילום: חיים צח / לע"מ, חדשות

עוד הוסיף המנהיג הפולני: "לא נסכים לאמירות כאלה. אם התגובה הזו לא תתרחש, נאחל להם פגישה מוצלחת אבל שר החוץ לא ישתתף".

מורבייצקי הדגיש כי "נילחם למען האמת ההיסטורית ולמען הכבוד של הפולנים שלחמו למען אזרחי פולין מיומה הראשון עד יומה האחרון של המלחמה. זו האמת ההיסטורית והיא לא תשתנה בגלל סטראוטיפים גזעניים. לא נסכים לאמירות גזעניות אנטי פולניות ונגיב על כך". במקביל, שגרירת ישראל בפולין זומנה לשיחת נזיפה.

מנהיג מפלגת אופוזיציה בפולין, גז'גוז' סכטינה, התייחס למשבר ואמר כי "יש פה שימוש בהיסטוריה הכואבת של פולין לצורך קמפיין בחירות. נתניהו ומשרד החוץ צריכים להתנצל. אלו דברים שאי אפשר לעבור עליהם לסדר היום. אי אפשר לבנות את יחסי פולין והיהודים בעזרת שיח על ההיסטוריה הכואבת באופן שבו עושים זאת הפוליטקאים בישראל".

"הפולנים ינקו את האנטישמיות מאימם"

המשבר הדיפלומטי הוצת בעקבות דברים שכ"ץ אמר אמש, ביום כניסתו לתפקיד ממלא-מקום שר החוץ. בין השאר הוא אמר כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות עם חלב אימם". אמירתו של כ"ץ מצטרפת לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר בוורשה על שיתוף הפעולה של פולנים עם הנאצים בשואה.

בתגובה לדברים, ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי ביטל את נוכחותו בוועידה. במקומו תוכנן להגיע שר החוץ הפולני, אך כעת גם נוכחותו בוטלה.

הצית את המשבר הנוכחי. ישראל כ"ץ | צילום: פלאש 90 \ Miriam Alster, חדשות

בעקבות המתקפה שנשמעה בפולין, שרת המשפטים ויו"ר "הימין החדש" איילת שקד ניצבה לצד ממלא-מקום שר החוץ הטרי. בריאיון לינון מגל ולענת דוידוב ב-103 FM, אמרה שקד כי "אי אפשר לטשטש את ההיסטוריה. חלק גדול מהעם הפולני שיתף פעולה עם הנאצים, וזו חובתנו להגיד את זה בקול רם וברור".

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד צייץ בטוויטר: "היינו צריכים שר חוץ בן יומו, כדי שהאמת תאמר. 4 שנים ראש הממשלה לא טרח לומר בקולו שהסיבה שהפולנים סייעו לנאצים היא בגלל שהאנטישמיות הייתה חלק מובנה בחברה הפולנית. זו אינה גזענות, אלא אמת היסטורית כואבת. שלא יחנכו אותנו על אנטישמיות".

בהכנת הידיעה השתתפה ענבר קנלר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו