התסביך הפולני
צילום: החדשות

שעות לפני פתיחת ועידת וישגרד בירושלים, הגעתו של שר החוץ הפולני עדיין מוטלת בספק. על רקע המשבר הדיפלומטי בין ירושלים לוורשה סביב התבטאויות על מעורבותם של פולנים בשואה, שגרירות פולין בישראל הודיעה כי ראש ממשלת פולין ממתין עם החלטתו לגבי השתתפות שר החוץ בוועידה, עד שתתקבל תגובה הולמת מישראל. שגרירת ישראל בפולין זומנה לשיחה ובמשרד החוץ ממתינים לשמוע מה ייאמר בפגישה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ראש ממשלת פולין מורבייצקי אמר כי הוא ממתין לתגובה של ממשלת ישראל לדבריו של כ"ץ. מורבייצקי כינה את דבריו של כ"ץ "לא מתקבלים על הדעת, מגונים וגזעניים לחלוטין" – ואמר כי שר החוץ לא ישתתף בוועידה אם ישראל לא תגיב לדבריו. "אם התגובה הזו לא תתרחש, נאחל להם פגישה מוצלחת אבל שר החוץ לא ישתתף".

"לא נסכים לאמירות כאלה", הוסיף. "נילחם למען האמת ההיסטורית ולמען הכבוד של הפולנים שלחמו למען אזרחי פולין מיומה הראשון עד יומה האחרון של המלחמה", הדגיש. "זו האמת ההיסטורית והיא לא תשתנה בגלל סטראוטיפים גזעניים. לא נסכים לאמירות גזעניות אנטי פולניות ונגיב על כך".

"מה שאני יודעת בשלב זה הוא שראש הממשלה שלנו דחה את ההחלטה לגבי השתתפותו של שר החוץ בוועידה", מסרה קטרז'ינה ריבקה-איוונסקה, דוברת השגרירות הפולנית בישראל. "ראש הממשלה מחכה לתגובה הולמת מצד הרשויות בישראל".

מנהיג מפלגת אופוזיציה בפולין, גז'גוז' סכטינה, התייחס למשבר ואמר כי "יש פה שימוש בהסיטוריה הכואבת של פולין לצורך קמפיין בחירות. נתניהו ומשרד החוץ צריכים להתנצל. אלו דברים שאי אפשר לעבור עליהם לסדר היום. אי אפשר לבנות את יחסי פולין והיהודים בעזרת שיח על ההסטוריה הכואבת באופן שבו עושים זאת הפוליטקאים בישראל".

המשבר הדיפלומטי שלא שוכך. ישראל כ"ץ | צילום: פלאש 90 \ Miriam Alster, חדשות

המשבר הדיפלומטי הוצת בעקבות דברים שכ"ץ אמר אמש, ביום כניסתו לתפקיד ממלא-מקום שר החוץ. בין השאר הוא אמר כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות עם חלב אימם". אמירתו של כ"ץ מצטרפת לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר בוורשה על שיתוף הפעולה של פולנים עם הנאצים בשואה.

בתגובה לדברים, ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי ביטל את נוכחותו בוועידת V4 בהשתתפות פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה, ובמקומו תכנן לשלוח את שר החוץ שלו, אך כעת גם נוכחותו לא ודאית. בלשכת מורבייצקי פרסמו הודעה שבה הודיעו כי הם שוקלים לבטל את הגעת המשלחת הפולנית לישראל, זאת לאור "ההתבטאות המקוממת" של כ"ץ.

נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעבר
נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעב | צילום: רויטרס‎, חדשות

בעקבות המתקפה שנשמעה בפולין, שרת המשפטים ויו"ר "הימין החדש" איילת שקד ניצבה לצד ממלא-מקום שר החוץ הטרי. בריאיון לינון מגל ולענת דוידוב ב-103 FM, אמרה שקד כי "אי אפשר לטשטש את ההיסטוריה. חלק גדול מהעם הפולני שיתף פעולה עם הנאצים, וזו חובתנו להגיד את זה בקול רם וברור".

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד צייץ בטוויטר: "היינו צריכים שר חוץ בן יומו, כדי שהאמת תאמר. 4 שנים ראש הממשלה לא טרח לומר בקולו שהסיבה שהפולנים סייעו לנאצים היא בגלל שהאנטישמיות הייתה חלק מובנה בחברה הפולנית. זו אינה גזענות, אלא אמת היסטורית כואבת. שלא יחנכו אותנו על אנטישמיות".

"אי אפשר לשנות אמת היסטורית"

בריאיון ל"כאן" רשת ב' כ"ץ התייחס הבוקר לאמירתו מאמש ואמר כי "אפשר לנהוג בדיפלומטיות, אבל אי אפשר לשנות אמת היסטורית. הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, לקחו חלק בהשמדת היהודים בשואה. פולין הייתה לבית הקברות הגדול של העם היהודי. יש רק אמת היסטורית אחת. האנטישמיות הייתה טבועה בפולנים לפני השואה, במהלכה ואחריה".

כ"ץ הבהיר כי קיום קשרים דיפלומטיים עם ממשלת פולין פועל לטובת האינטרסים של מדינת ישראל, "אבל אסור לשכוח את העבר ואסור לפגוע במורשת וזכר קורבנות השואה. לא אמרתי שכל הפולנים היו שותפים, אבל חלק גדול מהם. פורום וישנגרד הוא פורום חשוב אבל צריך לקיים אותו על בסיס אמת היסטורית".

נתניהו בוועידת וישגראד הקודמת
נתניהו בוועידת וישגראד הקודמת | צילום: חיים צח / לע"מ, חדשות

בעקבות דברי כ"ץ אמש, לשכת ראש ממשלת פולין הודיעה הבוקר כי היא שוקלת לבטל את הגעת המשלחת הפולנית לצורך השתתפות בוועידת מדינות וישגראד שתיפתח היום בישראל. "לאור ההתבטאות הזאת, הנוכחות של נציגים פולנים בפסגת V4 מוטלת בספק גדול", אמר ראש הלשכה. כמו כן, שגרירת ישראל בפולין עשויה להיקרא לשיחת נזיפה.

סגן שר החוץ הפולני מתח ביקורת על הדברים וצייץ הלילה כי "מדובר בהתבטאות בטעם רע". גם שגריר פולין בישראל התייחס לדברים וצייץ: "הדברים אינם מתקבלים על הדעת".

בהכנת הידיעה השתתפו דנה ויס, מיקי לוי וענבר קנלר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו