נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעבר
נתניהו ומורבייצקי בוועידת ורשה, שבוע שעב | צילום: רויטרס‎, חדשות

לאחר ההתבטאוית של ראש הממשלה בנימין נתניהו וממלא-מקום שר החוץ ישראל כ"ץ, פולין שוקלת לבטל לגמרי את הביקור בישראל ולזמן את השגרירה לנזיפה, כך פורסם לראשונה ב"כאן" חדשות. ההחרפה ביחסים בין המדינות נוצרה בעקבות הדברים שאמר נתניהו בשבוע שעבר ודברי כ"ץ שאמר אמש כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב' הבוקר (שני) כ"ץ התייחס לאמירתו: "אפשר לנהוג בדיפלומטיות, אבל אי אפשר לשנות אמת היסטורית. הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, לקחו חלק בהשמדת היהודים בשואה. פולין הייתה לבית הקברות הגדול של העם היהודי. יש רק אמת היסטורית אחת. האנטישמיות הייתה טבועה בפולנים לפני השואה, במהלכה ואחריה".

כ"ץ הבהיר כי קיום קשרים דיפלומטיים עם ממשלת פולין פועל לטובת האינטרסים של מדינת ישראל, "אבל אסור לשכוח את העבר ואסור לפגוע במורשת וזכר קורבנות השואה. לא אמרתי שכל הפולנים היו שותפים, אבל חלק גדול מהם. פורום וישנגרד הוא פורום חשוב אבל צריך לקיים אותו על בסיס אמת היסטורית".

המשבר הדיפלומטי שלא שוכך. ישראל כ"ץ | צילום: פלאש 90 \ Miriam Alster, חדשות

בעקבות דברי כ"ץ אמש, לשכת ראש ממשלת פולין הודיעה הבוקר כי היא שוקלת לבטל את הגעת המשלחת הפולנית לצורך השתתפות בוועידת מדינות וישגראד שתיפתח היום בישראל. "לאור ההתבטאות הזאת, הנוכחות של נציגים פולנים בפסגת V4 מוטלת בספק גדול", אמר ראש הלשכה. כמו כן, שגרירת ישראל בפולין עשויה להיקרא לשיחת נזיפה.

סגן שר החוץ הפולני מתח ביקורת על הדברים וצייץ הלילה כי "מדובר בהתבטאות בטעם רע". גם שגריר פולין בישראל התייחס לדברים וצייץ: "הדברים אינם מתקבלים על הדעת".

"מבינים שגם בפולין יש בחירות"

אתמול הודיע ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי כי ביטל את הגעתו לוועידת מדינות וישגראד שנפתחה בישראל. ההחלטה הגיעה על רקע הסערה שחולל נתניהו עם נעילת ועידת ורשה בשבוע שעבר, כשאמר "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזו".

מורבייצקי שוחח בטלפון עם נתניהו ועדכן אותו על החלטתו, כך מסרה דוברת בלשכתו. במקומו יגיע לוועידה שר החוץ הפולני.

גורמים מדיניים בירושלים קיבלו את שיגורו של שר החוץ במקומו של ראש הממשלה, כדי לא להעיב על האירוע ולאפשר את קיום הפסגה שבה ישתתפו מנהיגי פולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה. הגורמים המדיניים הוסיפו כי הם מבינים ש"גם בפולין יש בחירות".

נתניהו בוועידת וישגראד הקודמת
נתניהו בוועידת וישגראד הקודמת | צילום: חיים צח / לע"מ, חדשות

דבריו של נתניהו, על שיתוף הפעולה בין פולנים לנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה, עוררו סערה בפולין וקצת לפני כניסת השבת פרסמה לשכת נתניהו הודעת הבהרה.

"בתדרוך לעיתונאים, ראש הממשלה נתניהו דיבר על פולנים ולא על העם הפולני או פולין כמדינה", נכתב בהודעה. בלשכת נתניהו הטילו את האחריות לסערה על הפרסומים בתקשורת: "דבריו צוטטו באופן שגוי ולא מייצג. בהמשך זה תוקן על ידי העיתונאי שפרסם לראשונה את הציטוט השגוי".

במהלך הוועידה שתתקיים בישראל נתניהו ייפגש עם כל אחד מראשי המדינות בנפרד ולאחר מכן הם יקיימו ישיבה משותפת. נתניהו התארח בוועידה הקודמת שהתקיימה ביולי 2017 בבודפשט, אז הזמין את חבריה לקיים את המפגש השנה בישראל.

בכך מנסה נתניהו לחזק את הקשר עם מדינות מזרח אירופה על מנת לזכות בתמיכתן מול מדינות המערב באיחוד האירופי. כשהשתתף בכנס בשנה שעברה הוא מתח ביקורת נוקבת על האיחוד האירופי ויחסו לישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו