קפצו לכותרות המרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים

 23:44 - ראש המל"ל: "שחרור החטופים - לא לפני יום שישי"

ראש המועצה לביטחון לאומי צחי הנגבי הודיע כי הפעימה הראשונה לשחרור החטופים והחטופות שהייתה אמורה להיערך כבר מחר - לא תקרה לפני יום שישי. "המגעים לשחרור חטופינו מתקדמים ונמשכים כל העת", נכתב, "תחילת השחרור – על פי ההסכם המקורי בין הצדדים, ולא לפני יום שישי". הסיבה לעיכוב בעסקה - "כללי המשחק" בזמן הפסקת האש לא נסגרו.

 22:35 - נתניהו: "הנחיתי את המוסד לפעול נגד ראשי חמאס באשר הם"; גלנט - "הנייה ומשעל חיים על זמן שאול"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט וחבר קבינט המלחמה השר בני גנץ העניקו הצהרות לתקשורת בקריה בתל אביב. לקריאת הכתבה המלאה

נתניהו, גלנט וגנץ במסיבת עיתונאים
נתניהו, גלנט וגנץ במסיבת עיתונאים

רה"מ נתניהו: "אנחנו פועלים ללא הרף כדי להחזיר את כולם - כולל אורון שאול והדר גולדין ז"ל, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. הגדרנו את מטרות המלחמה בצורה מפורשת: לחסל את חמאס, לשחרר את חטופינו וב'יום שאחרי' - שחמאס לא יהיה איום על ישראל. אני רוצה להיות ברור - המלחמה נמשכת. נמשיך בה עד שנשיג את כל מטרותיה: להשיב את כל חטופינו, לחסל את חמאס". במענה על שאלות הכתבים הוסיף ראש הממשלה: "הנחיתי את המוסד לחסל את ראשי חמאס באשר הם".

שר הביטחון גלנט הוסיף ואמר: "אני שומע גם את החששות שיש בקרב רוב הציבור מכך שנעצור את המלחמה. אני וצה"ל מחויבים להשלים את המלחמה עד להשגת מטרותיה: חיסול חמאס והשבת החטופים. כל זה עמד לנגד עיניי גם בישיבת הממשלה - התעקשתי ודרשתי שיוכנס סעיף מיוחד שעוסק במה שיקרה ב'יום שאחרי'. אנחנו ממשיכים במלחמה על מנת לממש את מטרותיה" שר הביטחון הוסיף ואמר כי "איסמאעיל הנייה וח'אלד משעל חיים על זמן שאול".

21:05 - החות'ים בתימן קיבלו אחריות לשיגור הטיל מוקדם יותר לאילת

החות'ים בתימן קיבלו הערב אחריות לשיגור טיל השיוט שנורה מתימן ויורט בים בידי מטוס קרב של חיל האוויר. הטיל לא חדר לתחומי ישראל.

20:49 - דובר צה"ל: "לפנינו לחימה ארוכה ליצירת תשתית לשחרור חטופים נוספים"

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי התייחס הערב לקו האדום של צה"ל במהלך הפסקת האש הצפויה: "קיימנו היום שיח של הרמטכ"ל עם כל מפקדי החטיבות. אנו מתמקדים במלחמה ונמשיך לחשוף מנהרות של חמאס ולהשמידן, עד שיהיה שלב שנעצור בו. נממש את מה שתחליט הממשלה - נדע לאפשר את התנאים להשבת החטופים, כי זו מטרה עליונה. התנאים יהיו מורכבים, נדע להתמודד איתם. יש לקחים מהעבר, נהיה במצב שאנחנו מחזיקים תמונה מבצעית, יהיו לנו אתגרים ונדע לתת את המענה".

20:32 - חה"כ דרעי: "ניהלנו משא ומתן לשחרור הדר גולדין ואורון שאול ז"ל"

בריאיון לרדיו קול חי חשף חה"כ אריה דרעי כי טרם 7 באוקטובר ניהלה ממשלת ישראל משא ומתן להשבת שבויים מול מנהיג חמאס יחיא סינוואר: "גם אחרי שלמדנו את הלקח של גלעד שליט, היינו מוכנים לפני כמה חודשים עם אותו סינוואר - ניהלנו משא ומתן בשביל אורון שאול והדר גולדין ז"ל ושני האזרחים שנמצאים שם. אני לא רוצה לחזור כאן על המספר ועל איזה סוג של רוצחים היינו מוכנים לשחרר".  

20:00 - לוחמי צה"ל והשב"כ חשפו את המשך תוואי המנהרות מתחת לבית החולים שיפא

צה"ל חשף עשרות מטרים של תוואי מנהרה מסועפת מתחת לבית החולים שיפא, העוברת גם מתחת לבניין הקטרי בבית החולים, חדרי לחימה, מסתור ושהייה של חמאס ושני פירי מנהרות נוספים שנחשפו סמוך לבית החולים בהכוונת השב"כ. לקריאת הכתבה המלאה 

19:38 - סמוטריץ': "נכנסתי לישיבה בעמדה עקרונית שמתנגדת לעסקה"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הסביר בריאיון לקרן מרציאנו מה הוביל את סיעתו לשנות את עמדתה בדבר מתווה שחרור החטופים לאחר ישיבת הממשלה: "זו דילמה קורעת לב. נכנסתי לישיבה בעמדה עקרונית שמתנגדת לעסקה, מבחינתי עם השטן אין 'עסקה טובה'. העמדה הזו נשארה ולא השתנתה. יש יעד מספר אחת – להשמיד את חמאס שלטונית וצבאית. הסכנה הכי גדולה היא שלהצביע על עסקה זה להצביע על סוף המלחמה. האמירה שההחלטה – אחרי עשרה ימים פג תוקפה, הובילה אותי להצביע בעד. ברגע שמובטח המשך הלחימה אז תמכתי".

19:12 - בפעם השנייה ביממה האחרונה: מטוסי קרב תקפו תשתיות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון

מטוסי קרב תקפו כמה תשתיות טרור ואתר צבאי של חיזבאללה בשטחה של לבנון, כך לפי דובר צה"ל. בנוסף, כלי טיס בשילוב ירי ארטילרי תקפו חוליית מחבלי חיזבאללה שירתה מלבנון לשטח ישראל סמוך למרחב חניתה, וכן הותקף מבנה צבאי אשר ממנו ירה האויב למרחב מתת, שבו פעלו כוחות צה"ל מוקדם יותר היום. כמו כן, בהמשך להתרעות שהופעלו בצפון הארץ, זוהו מספר שיגורים שחצו משטח לבנון לשטח ישראל - כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי.

19:00 - גורם מדיני בכיר: המתווה כולל ילדים עד גיל 19 ונשים שאינן חיילות 

עסקת החטופים שתצא לדרך, תכלול ילדים עד גיל 19 וכל אישה שנלקחה כחטופה ואינה חיילת, כולל נשים וצעירות שנחטפו מהמסיבה ברעים – כך לפי גורם ישראלי בכיר. להסכם שאישרה הממשלה אמש שלוש ערבויות - קטר ומצרים מול חמאס, וארצות הברית מול ישראל. 

לדברי אותו גורם, ישראל מצפה לשחרור של עד 80 חטופים במסגרת עסקה הזו, וקטר וארצות הברית תומכות בכך. לפי המידע שנמצא בידי ישראל, חמאס מחזיק בין 75 ל-80 חטופים, ואחראי להודיע לערבים לה על אישור ההסכם. חמאס הוא שייקבע את סדר השחרור של החטופים וישראל תקבע את זהות האסירים שישוחררו.

40 ילדים ו-58 נשים נחטפו לרצועה, לפי המידע שנמצא בידי ישראל, ולפי ההסכם שהוסדר – כלל הילדים שנמצאים בשבי ישוחררו יחד עם אימותיהם. עוד נקבע כי יערכו ביקורים ויסופקו תרופות מטעם הצלב האדום לכל החטופים שלא ישוחררו במתווה הנוכחי. פרטים חדשים על עסקת שחרור החטופים

18:50 - גלנט: "גם בהפוגה יהיה מודיעין לכל הכוחות שבתוך עזה"

שר הביטחון יואב גלנט סיים לפני זמן קצר ביקור באחד מבסיסי אגף המודיעין, אליו מביאים כוחות צה"ל ושב"כ את האמצעים הנתפסים ברצועה. בסיום הביקור אמר גלנט: "כתוצאה מהפעולה האיכותית, המדויקת והמקצועית של אמ"ן, של השב"כ, גם בימים הקרובים, ימי ההפוגה, לכל כוח שיהיה בשטח יהיה ליוויי מודיעיני שלם מכל המקורות שיאפשר לו לפעול בביטחון".

18:45 - כוחות צה"ל השמידו את המטה המודיעיני של חמאס

לוחמי צוות הקרב של חטיבת הצנחנים שנמצאים בהתקפה במרחבים עיסא ותל אל הווא, פשטו על מוצב חטיבת העיר עזה ועל המשרד המודיעיני הצבאי של חמאס - כך לפי דובר צה"ל. הלוחמים אספו במהלך הפשיטה חומרי מודיעין, שלל טכני ומידע משמעותי על תשתיות התת-קרקע של ארגון הטרור. 

בפשיטות על המוצבים ותשתיות הטרור הלוחמים חיסלו מחבלים, איתרו סדנה לייצור כטב"מים, מעבדת רחפני נפץ, מטענים, פצמ"רים ואמצעי לחימה נוספים.

18:31 - בג"ץ דחה על הסף את העתירה נגד העסקה לשחרור החטופים

בג"ץ דחה את העתירה שהגיש ארגון אלמגור, שמייצג נפגעי טרור, נגד מתווה העסקה לשחרור החטופים והחטופות, שכולל בתוכו את שחרורם של 300 אסירים ביטחוניים. "הסוגיה הקשה שהעותרת הניחה לפתחנו נטועה, כל-כולה, בלב לבם של שיקולי מלחמה ושלום ומדיניות חוץ אשר מסורים להחלטת הממשלה", נכתב בפסק הדין. "מדובר בסוגיה מדינית מובהקת שבית משפט זה אינו רואה להידרש לה – עניין שהדגשנו, וחזרנו הדגשנו, במספר פסקי דין". לקריאת פסק הדין המלא 

"העותרת לא דאגה לצרף את נציגי החטופים או את בני משפחותיהם כמשיבים לעתירה שדברם חייב להישמע", ציינו שופטי בג"ץ והוסיפו כי "העתירה נעדרת התייחסות לסד הזמנים הקצר בו נמצאת הממשלה בעודה מופקדת על ניהול הלחימה נגד ארגוני טרור רצחניים מדרום ומצפון". 

17:57 - הותר לפרסום שמו של סמ"ר איתן דב רוזנצוויג, לוחם בחטיבת גבעתי, שנפל בצפון הרצועה

סמ"ר איתן דב רוזנצוויג, בן 21 מאלון שבות, לוחם בגדוד שקד של חטיבת גבעתי, נפל בקרב בצפון רצועת עזה - כך הותר לפרסום. 

סמ"ר איתן דב רוזנצוויג ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר איתן דב רוזנצוויג ז"ל | צילום: דובר צה"ל

בנוסף, לוחם במילואים מיחידה 504, אגף המודיעין, נפצע באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה. כמו כן, לוחם בסיירת גולני, חטיבת גולני, נפצע באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה.

17:37 - ראש הממשלה, שר הביטחון וחבר קבינט המלחמה גנץ יקיימו מסיבת עיתונאים משותפת בקריה

על רקע המגעים לעסקת שחרור החטופים: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ יקיימו הערב מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב.

17:02 - ניר דבורי מפרסם: ראש המוסד ברנע יקבל הערב בקטר את רשימת החטופים המשוחררים

ראש המוסד דדי ברנע והממונה על נושא החטופים והחטופות בצה"ל, האלוף במילואים ניצן אלון, מבקרים בקטר כדי להשלים את פרטי העסקה לשחרור החטופים והחטופות. במסגרת ביקורם, ייחשף ברנע לרשימה המלאה של החטופים והחטופות שעתידים להשתחרר במסגרת העסקה. לקריאת הכתבה המלאה

17:01 - אזעקות בגליל העליון

התרעה מפני ירי רקטות הופעלו ברמות נפתלי, במרכז אזורי מבואות חרמון וביפתח שבמועצות האזוריות הגליל העליון ומבואות החרמון.

16:51 - צבע אדום בכפר עזה ובסעד

התרעה מפני ירי רקטות הופעלה בכפר עזה ובסעד שבמועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. 

16:49 - השליח האמריקני לסוגיה ההומניטרית למזרח התיכון: "ארצות הברית רוצה לראות את ישראל מצליחה במערכה"

דייוויד סאטרפילד, שליח ארה"ב לסוגיה ההומניטרית במזרח התיכון, אמר כי יש לאפשר לתושבי עזה שהתפנו דרומה "לחזור לבתיהם בצפון בהקדם האפשרי". סאטרפילד הוסיף כי הוא "רוצה לראות את ישראל מצליחה במערכה שלה". עוד הוסיף כי "על חיזבאללה להפסיק את ההתקפות על ישראל אם הוא רוצה להימנע מהסלמה".

16:30 - לוחמי גבעתי פשטו על מפקדת חמאס בשכונת היוקרה שיח' זאיד שבצפון הרצועה

לוחמי חטיבת גבעתי פשטו על המפקדה הצפונית של ארגון הטרור בשכונת היוקרה, שבה מתגוררים בכירים רבים בחמאס - כך דיווח היום דובר צה"ל. במהלך הפעילות איתרו הכוחות מספר פירים, בהם פיר אסטרטגי בעומק 50 מטרים וברוחב של שבעה מטרים. לקריאת הכתבה המלאה

פיר מנהרה שנמצא בתוך המוצב (צילום: דובר צה"ל)
פיר מנהרה שנמצא בתוך המוצב | צילום: דובר צה"ל

16:14 - צבע אדום בכיסופים

התרעה מפני ירי רקטות הופעלה בקיבוץ כיסופים שבמועצה האזורית אשכול.

16:04 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין באילת עקב ירי טיל שיוט מתימן 

התרעה הופעלה בעקבות חשש לחדירת כלי טיס בעיר אילת, בשל טיל שיוט שנורה מתימן ויורט בים. מדובר צה"ל נמסר: "בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין במרחב העיר אילת, מטוס קרב של חיל האוויר יירט בהצלחה טיל שיוט ששוגר לעבר שטח ישראל. האיום לא חדר לשטח ישראל".  

15:58 - המתווה המלא: העסקה לשחרור החטופים שעליה חתמה הממשלה

חמאס יעביר הערב רשימה של לפחות 10 שמות של מי שצפויים להשתחרר מחר. בלילה, לאחר בדיקת עמידה בקריטריונים, ישראל תעביר את רשימת האסירים שישוחררו. מחר בין 6:30 ל-7:00 בבוקר צה"ל ינצור את האש בהתאם לשיקול המבצעי. לפי בכיר בחמאס, ההפוגה תיכנס לתוקפה ב-10:00.

בשעות הבוקר יועברו החטופים לצלב האדום ומשם לישראל. בשעות הצוהריים, לאחר קבלה וזיהוי, ישוחררו המחבלים למקום מגוריהם וביום הרביעי לעסקה ישוחררו כנראה 20 חטופים.

15:42 - אזעקה בגליל המערבי

התרעה מפני ירי רקטות הופעלה ביישובים חניתה ואדמית שבגליל המערבי. זוהו מספר שיגורים מלבנון, נפילות בשטחים פתוחים. ללא נפגעים.

15:20 - זוהתה גופתה של שני גבאי שנעדרה מ-7 באוקטובר

ראש עירית יקנעם הודיע כי משפחתה של שני גבאי שנעדרה מאז 7 באוקטובר אחרי שדווח כי נפצעה ברגלה, התבשרה על מותה. שני עבדה כסלקטורית בפסטיבל הנובה, ונחשבה לנעדרת מאז הטבח.

שני גבאי
סוף עצוב: אותרה גופתה של שני גבאי, שנעדרה מ-7 באוקטובר

15:15 - חיזבאללה שיגרו פצמ"רים לעבר מוצב צה"ל, שמשיב בארטילריה

מחבלים של חיזבאללה שיגרו מספר פצצות מרגמה לעבר מוצב צה"ל באזור מלכיה. לא היו נפגעים. צה"ל משיב בירי ארטילריה. צה"ל הודיע לפני זמן קצר שטנק תקף עמדה צבאית של חיזבאללה בשטח לבנון.

15:04 - יועצו של הניה: עדיין לא נקבע מועד לתחילת הפסקת האש

טאהר א-נונו, יועצו של ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמאעיל הנייה לאל-ג'זירה: "במסגרת העסקה, תנועת כלי הטיס תיפסק למשך 6 שעות בצפון הרצועה במהלך ההפוגה ותהיה הפסקת אש מוחלטת". עם זאת, לדבריו, עדיין לא נקבע מועד לתחילת הפסקת האש. "כחלק מההסכם יכנסו לרצועה 200-300 משאיות של סיוע הומניטרי לצפון הרצועה ולדרומה, כאשר 8 מתוכן הן מכליות דלק", הוסיף. כניסת הסיוע תימשך מעבר לימי ההסכם.

תקיפות מהאויר בעזה (צילום: רויטרס)
תקיפות צה"ל בעיר עזה, היום | צילום: רויטרס

15:02 - צבע אדום בעוטף עזה

התרעה מפני ירי רקטות ביישובים פרי גן, ניר יצחק, סופה. לא התקבל דיווח על נפילות או נפגעים.

14:56 - צה"ל תקף עמדת חיזבאללה בשטח לבנון

צה"ל הודיע כי בשעות האחרונות זוהו מספר שיגורים שחצו מלבנון לעבר מרחבים שונים בצפון הארץ ונפלו בשטח פתוח. אין נפגעים, וכוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי. בנוסף, טנק של צה"ל תקף עמדה צבאית של חיזבאללה בשטח לבנון. במקביל, הפלסטינים מדווחים על לחימה שמתנהלת בשכונת זיתון וגם בשכונת סברה שבצפון הרצועה בין כוחות צה"ל לבין חמאס. 

14:22 - דיווח בסוריה: תקיפה באזור דמשק

תחנת רדיו שמזוהה עם משטר אסד מדווחת שמערכות ההגנה האווירית הופעלו בגלל תקיפה באזור דמשק. לפי  הדיווחים בסוריה, ישראל תקפה אתר בנייה בשכונת א-סידה זינב. האתר הושמד. גורם צבאי סורי טען כי חיל האוויר הישראלי תקף מכיוון רמת הגולן כמה מטרות באזור דמשק, באמצעות שיגור שני טילים. מערכות ההגנה האווירית הופעלו וירטו את אחד הטילים, נגרם נזק.

14:15 - משרד הבריאות: "ערוכים לקבלת חטופים שישוחררו. מוכנים לכל תרחיש"

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "אנחנו ערוכים לקבלת חטופים שישוחררו מרצועת עזה. נערכים לכל תרחיש ומניחים שיהיו אירועים בלתי צפויים. נדע לתת מענה לכל סיטואציות שתקרה. חטיבת הרפואה במשרד הבריאות תחליט לאיזה בית חולים יגיע כל אחד מהחטופים. מי שיהיה במצב דחוף ינותב לסורוקה. אנחנו נערכים בחרדת קודש, יודעים שזה אירוע לאומי חשוב ושמחים שנפלה בחלקנו הזכות לטפל, מקווים שיגיעו כמה שיותר חטופים כמה שיותר מהר". 

הוא הוסיף כי "חטופים שיגיעו ישהו במתחמים סטריליים ומבודדים עם בני המשפחות שלהם והגורמים המטפלים בלבד. מי שייכנס פנימה יהיה לפי רצונם של החטופים ולפי צורכי הטיפול". בשבועות האחרונים משרד הבריאות יצר קשר עם משפחות חטופים שכבר חזרו לישראל כדי להיערך להגעתם של החטופים שישוחררו בעסקה.

ד"ר הגר מזרחי, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות: "אנחנו לא יודעים לומר כמה חטופים יגיעו מדי יום אבל יש כללים שנקבעו לטובת החלוקה בבתי החולים. העיקרון המוביל הוא הצורך הרפואי - מקרים מורכבים ומי שזקוק לטיפול מידי יגיעו לבית החולים סורוקה. הם מוכנים ויודעים שזה התפקיד שלהם". היא הוסיפה כי "אנחנו חוששים מהשבי הממושך ומסינדרום הזנה ממושכת - תופעה רפואית שנגרמת בעקבות הרעבה. ייתכן שהם לא קיבלו מספיק אוכל בשבי לכן אנחנו נערכים לתת מענה נכון".

14:02 - בצל ההתפתחויות בעזה: מלך ירדן מגיע לביקור קצר בקהיר

בצל ההתפתחויות בעזה: מלך ירדן עבדאללה השני מגיע לביקור קצר בקהיר - שבמסגרתו הוא צפוי להיפגש עם נשיא מצרים א-סיסי. לפי הודעת בית המלוכה, הם ידונו ב"הידרדרות המצב בעזה ובמאמץ לעצור את התוקפנות הישראלית". 

שר החוץ הירדני איימן אל-ספדי הבהיר שרצועת עזה זקוקה ל-800 משאיות סיוע מדי יום, וכי עדיין יש פער גדול למרות הסכם הפסקת האש. מנגד, שר החוץ הטורקי בירך על ההסכם בין ישראל לחמאס על הפוגה הומניטרית, ואמר כי מדובר ב"התפתחות חיובית".

הבוקר בדאחיה: נסראללה נפגש עם בכירי חמאס
הבוקר בדאחיה: נסראללה נפגש עם בכירי חמאס

13:55 - רעיית נשיא המדינה במאמר בניוזוויק: "הפקירו את כל הנשים"

מיכל הרצוג, רעייתו של נשיא המדינה, כתבה מאמר מיוחד למגזין האקטואליה הבין-לאומי ניוזוויק, שבו יצאה נגד התעלמות ארגוני הנשים העולמיים מהזוועות שביצעו מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר. "הגינויים על אלימות מגדרית מצד חמאס לא היו 'חלשים' או 'לא מספיקים' - אלא לא היו בכלל. הם הפקירו אותנו ואת כל הנשים, ברגע הקריטי הזה", כתבה הרצוג.

"כאישה וכאימא, לבי עם הנשים והילדים בעזה אשר סובלים מהשלכותיה של המלחמה שפתח ארגון הטרור חמאס", הוסיפה הרצוג במאמר. "אני מאמינה שמגיע להם סיוע ותמיכה, אבל אין זה מוחק את הזוועות שביצעו המחבלים ב-7 באוקטובר. השתיקה של ארגוני זכויות האדם הבין-לאומיים וחוסר הנכונות להאמין לנשים ישראליות מול עדויות מוחצות היא הרסנית".

13:40 - צבע אדום בשדרות ובעוטף עזה

התרעה לירי רקטות הופעלה בשדרות ובחלק מהיישובים הסמוכים. לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

13:30 - נתניהו יקיים מסיבת עיתונאים שבה יסביר לציבור את העסקה שהושגה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לקיים מסיבת עיתונאים הערב, שבה יסביר לציבור את העסקה שהושגה להשבת חלק מהחטופים.

13:16 - גורם בחיזבאללה לאל-ג'זירה: "נהיה מחויבים להפוגה שהוכרזה"

גורם בחיזבאללה לאל-ג'זירה: "חיזבאללה יהיה מחויב להפוגה שהוכרזה אם ישראל תהיה. כל הסלמה ישראלית בדרום לבנון או בעזה במהלך הפסקת האש - תיענה בתגובה של חיזבאללה". לצד זאת, הגורם בחיזבאללה אמר לאל-ג'זירה: "לא היינו חלק מהמשא ומתן של הפסקת האש ושחרור החטופים והאסירים שהתנהל בין ישראל לחמאס". 

בתוך כך, חיזבאללה הודיע על מחבל נוסף משורותיו שחוסל. מתחילת המלחמה - בארגון הטרור הצהירו על 79 הרוגים.

13:00 - לקראת שחרור האסירים: שב"ס קיים דיון היערכות

בהמשך לאישור הדרג המדיני ולהחלטת הממשלה על שחרור אסירים כחלק ממתווה החזרת חטופים, קיימה נציבת שירות בתי הסוהר קטי פרי, דיון היערכות מבצעית בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר ולאחריו כלל יחידות שב"ס החלו בהיערכות לביצוע המשימה.

בהתאם למתווה שאושר על ידי הדרג המדיני, יקיימו בשב"ס מדי יום היערכות מחודשת בהתאם לשלבי הביצוע, על מנת להוציא לפועל את חלקו במאמץ הלאומי להחזרת החטופים לביתם. "סוהרי וסוהרות שב"ס יבצעו את תפקידם על הצד הטוב ביותר, בצורה מקצועית ונחושה, כפי שידענו לעשות כך בעבר, אנו נעשה את זה היום", אמרה הנציבה פרי. "אנו שמים לנגד עינינו בכל העת את החזרת החטופים לביתם".

12:52 - האפיפיור נפגש עם נציגי משפחות החטופים

האפיפיור פרנציסקוס נפגש הבוקר עם נציגי משפחות החטופים הישראלים בעזה. בני המשפחות ביקשו מראש הכנסייה הקתולית לצאת בקריאה ברורה לשחרור כלל החטופים הנמצאים בידי חמאס. יובל דנציג, שאביו אלכס בן ה-75 חטוף בעזה סיפר בהתרגשות כי "בתום דבריי האפיפיור ציין כי שמע על אבי". אביו אלכס היה מחלוצי משלחות הנוער לפולין.

האפיפיור פרנציסקוס, נפגש, וותיקן, משפחות החטופים (צילום: יאיר רותם)
הבוקר בוותיקן. האפיפיור פרנציסקוס נפגש עם בני משפחות החטופים | צילום: יאיר רותם

"הטרור גרוע ממלחמה", הבהיר האפיפיור למשתתפי המפגש ובסופו לחץ בחום את ידיהם של כל המשתתפים והדגיש כי יעשה כל שביכולתו לעזור. שגריר ישראל לוותיקן רפי שוץ ציין כי המפגש מתקיים במסגרת מאמץ משרד החוץ להשאיר את הסוגיה במוקד סדר היום העולמי. משלחת בני המשפחות לרומא ולוותיקן יצאה לפועל בהובלת משרד החוץ והמטה הממונה על החטופים והנעדרים במשרד רה"מ. אתמול נפגשו חברי המשלחת עם סגן ראש הממשלה ושר החוץ האיטלקי אנטוניו טייאני ועם שר התרבות, שהביעו תמיכה במשפחות. 

12:37 - אזעקה בנטועה: צה"ל מגיב בארטילריה לשיגור פצמ"רים מלבנון

כמה פצצות מרגמה שוגרו מלבנון לכיוון מרחב יפתח, והתפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים. צה"ל מגיב בירי ארטילריה.

12:34 - בכיר חמאס: "הפסקת האש ברצועת עזה תחל מחר בשעה 10:00"

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אמר בריאיון לאל-ג'זירה כי "הפסקת האש ברצועת עזה תחל מחר בשעה 10:00". מדובר בהפסקת האש שעליה סוכם במסגרת ההסכם להשבת חלק מהחטופים.

12:19 - בעולם מברכים על אישור עסקת החטופים

נשיא צרפת עמנואל מקרון בירך על ההודעה על עסקה: "אני מברך על ההכרזה על הסכם לשחרור החטופים והפוגה הומניטרית. אנו פועלים ללא לאות להבטיח שכל החטופים ישוחררו. ההפוגה ההומניטרית שהוכרזה אמורה לאפשר להביא סיוע לאוכלוסיית עזה".

גם שר החוץ של בריטניה דייוויד קמרון בירך על ההסכם: "העסקה - צעד הכרחי שיספק הקלה למשפחות החטופים ואפשרות טיפול במשבר ההומניטרי בעזה. אני קורא לכל הצדדים להבטיח שההסכם יקוים במלואו. כמובן שאנחנו רוצים לראות שחרור מיד של כל החטופים ואת איחוד המשפחות שנפגעו מזוועות מתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר".

"הפסקת האש היא הזדמנות חשובה להבטיח הכנסה יציבה ובטוחה של סיוע בקנה מידה גדול של מזון, דלק וציוד מציל חיים אחר לעזה", הוסיף שר החוץ של בריטניה. "כבר הכפלנו השנה את מחויבות הסיוע שלנו לפלסטינים ונעבוד יחד עם האו"ם כדי להבטיח שהסיוע יגיע למי שזקוק לו. בריטניה תמשיך לעבוד עם כל השותפים באזור במטרה להבטיח את שחרור כל החטופים, החזרת הביטחון והגעה לפתרון פוליטי ארוך-טווח שיאפשר לישראלים ופלסטינים לחיות בשלום".

12:00 - צה"ל השמיד כ-400 מנהרות מתחילת המלחמה

דובר צה"ל הודיע כי כ-400 פירי מנהרות אותרו מתחילת הלחימה עד כה והושמדו, ופרסם תיעוד מפעילות לוחמי יחידת יהל"ם. "ארגון הטרור חמאס עושה שימוש בתווך אזרחי ובונה תשתיות טרור תת-קרקעיות בלב שכונות אזרחיות, סמוך לבתי מגורים, בתי ספר, בתי חולים, בתי קברות ושטחים חקלאיים". לכתבה המלאה

איתור פירי מנהרות והשמדתם על ידי לוחמי יחידת יהל"ם (צילום: דובר צה"ל)
איתור פירי מנהרות והשמדתם על ידי לוחמי יחידת יהל"ם | צילום: דובר צה"ל

10:58 - צה"ל תקף מטרות של חיזבאללה בלבנון 

צה"ל הודיע כי תקף מטרות של חיזבאללה בשטח לבנון. "מטוסי קרב של צה"ל תקפו כמה מטרות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון, ובין המטרות שנתקפו - תשתיות טרור ואתר צבאי שפעלו בו מחבלי הארגון". לאחר התקיפה הופעלו אזעקות בראש הנקרה שהוגדרו אזעקות שווא, ובהמשך נשמעו אזעקות נוספות באזור.

10:15 - המתווה המלא: העסקה לשחרור החטופים שעליה חתמה הממשלה 

הערב חמאס יעביר רשימה של לפחות 10 שמות של מי שישוחרר מחר. בלילה, לאחר בדיקת עמידה בקריטריונים, ישראל תעביר את רשימת האסירים שישוחררו. מחר בין 6:30 ל-7:00 בבוקר צה"ל ינצור את האש בהתאם לשיקול המבצעי. בשעות הבוקר יועברו החטופים לצלב האדום ומשם לישראל. בשעות הצוהריים, לאחר קבלה וזיהוי, ישוחררו המחבלים למקום מגוריהם וביום הרביעי לעסקה ישוחררו כנראה 20 חטופים. 

מה הצד של ישראל בעסקה? תשחרר מהכלא כ-150 אסירות ואסירים פעילי טרור צעירים, תגדיל את הכנסת הסיוע ההומניטרי לעזה ותאפשר הכנסת דלק לעזה בכמות מוגדלת מזו הנוכחית. ישראל תנצור את האש בעזה ל-4 ימים, ותפסיק את האיסוף המודיעיני מהאוויר למשך 6 שעות בכל יום. 

מה הצד של חמאס בעסקה? ישחרר 50 חטופים ישראלים חיים - נשים וילדים בעלי תעודת זהות ישראלית. 10 חטופים ישוחררו בכל יום במשך 4 ימים, וחמאס ינצור את האש בעזה בזמן הזה.

נשיא המדינה הרצוג הביע תמיכה, בעוצמה יהודית התנגדו: התגובות הפוליטיות על אישור העסקה 

09:55 - נשיא המדינה יצחק הרצוג על אישור עסקת החטופים: "הלבטים מובנים, כואבים וקשים אך בנסיבות הקיימות אני מגבה ותומך בהחלטת רה"מ והממשלה לקדם עסקת שחרור חטופים. זוהי חובה מוסרית וערכית שמבטאת נכונה את הערך היהודי והישראלי של פדיון שבויים ואני מייחל לכך שתהווה צעד ראשון של ממש להשבת כל החטופים הביתה. מדינת ישראל, צה"ל וכוחות הביטחון ימשיכו לפעול בכל דרך להשגת המטרה הזאת, לצד השבת הביטחון המוחלט לאזרחי ישראל".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב על התנגדות שריו להסכם לשחרור החטופים: "תפקידה של הנהגה הוא להביט לאזרחים בעיניים ולספר להם את האמת. מתווה שמשאיר חלק מהילדים והנשים בעזה, איננו מוסרי בעיניי, לא הגיוני ולטעמי - רחוק רחוק מכדי מיצוי. זה יכול והיה צריך להיות אחרת. חמאס רצה את פסק הזמן הזה יותר מכל. הוא גם רצה 'להיפטר' מהנשים והילדים בשלב ראשון, מפני שאלו גרמו ללחץ בין-לאומי עליו, הוא רצה לקבל בתמורה דלק, שחרור מחבלים, הפסקת פעולות צה"ל ואפילו איסור טיסות. את כל אלה הוא קיבל. המתווה הוא תקדים מסוכן שמשנה משוואה ועלול להביא אירועים נוספים". 

ראש האופוזיציה יאיר לפיד לאחר אישור העסקה בממשלה: אנחנו נותנים גיבוי למתווה המוסכם, למדינת ישראל חובה עליונה להמשיך ולפעול להחזרת כל החטופים הביתה עד האחרון שבהם. מחבקים ומחזקים את משפחות החטופים.

09:19 - הבוקר בדאחיה בביירות: נסראללה נפגש עם בכירי חמאס. בנוסף, שר החוץ של איראן יגיע לביקור בביירות במהלך היום.

09:12 - דובר צה"ל פרסם כי ביממה האחרונה הותקפו תשתיות טרור שבוצע מהן ירי לעבר כוחותינו וכי חוסלו כמה מחבלים. "כוחות צוות קרב מחטיבת גבעתי ביצעו פשיטות רגליות ממוקדות בשכונת שיח' זאיד בצפון-מערב ג'באליה. במהלך הפשיטות, זוהו והושמדו תצפיתני חמאס במרחב", הודיעו בדובר צה"ל.

לוחמי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

בנוסף הודיעו בדובר צה"ל כי לוחמי צה"ל מחטיבה 14 פשטו על מרחב בית ח'אנון, וכי במהלך הפשיטה איתרו באחד הבתים אמצעי לחימה רבים, ובהם קלצ'ניקוב, גרזנים ומחסניות. לוחמי צה"ל מגדוד 202 ניהלו קרב עם חוליית מחבלים, ובמהלכו חיסלו כמה מהם.

עוד נודע כי לוחמי חטיבת הראל "סגרו מעגל" והשמידו תשתית מנהור של ארגון הטרור חמאס שלפני כמה ימים יצא ממנה מחבל וירה לעבר כוחות החטיבה. בנוסף, כוחות של זרוע הים תקפו כמה מטרות צבאיות של ארגון הטרור חמאס. "בין המטרות, מבנה אזרחי שנורה ממנו ירי צלפים אל עבר כוחותינו וכן תשתיות טרור של חמאס בקו החוף", נמסר.

סיקור N12

08:57 - בכיר הרשות הפלסטינית חוסין א-שיח': "אבו מאזן וההנהגה מברכים על הסכם הפסקת האש ההומניטרית, מעריכים את המאמץ הקטרי-מצרי ומחדשים את הקריאה להפסקה של התוקפנות הישראלית כלפי העם הפלסטיני, הכנסת סיוע הומניטרי ויישום פתרון מדיני שמבוסס על לגיטימציה בין-לאומית - שמוביל להפסקת הכיבוש והשגת חירות, עצמאות וריבונות לעם הפלסטיני".

08:25 - חמאס אישר בהודעה רשמית: בכיר הארגון, ח'ליל ח'ראז, חוסל בידי ישראל בדרום לבנון אתמול.

08:00 - שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לאחר שמפלגתו החליטה לבסוף לתמוך בעסקה לשחרור החטופים: "במהלך הדיון הארוך והיסודי השתכנענו כולנו שהשבת החטופים תקדם את מטרות המלחמה ושהממשלה, הקבינט ומערכת הביטחון כולה מחויבים ללא סייג להמשך המלחמה עד להשמדת חמאס. שוכנענו כי צה"ל ערוך להגנה על כוחותינו ועל כן החלטנו כי מדובר בעסקה טובה ונכונה והצבענו בעדה". 

לוחמי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

07:08 - משרד המשפטים פרסם באתר האינטרנט שלו רשימה של אסירים שישוחררו במסגרת העסקה הצפויה עם חמאס. ככל הנראה ברשימה גם אסירים שישוחררו אם העסקה תתרחב גם מעבר לשחרור 50 ישראלים - ועל כן מדובר ברשימה של 300 אסירים. לפי שעה, לא ברור מי מהם ישוחרר במסגרת העסקה הראשונית, ומי צפוי להשתחרר במסגרת העסקה הרחבה, ככל שתתממש. "בהתאם להחלטת הממשלה 1077, מצ"ב רשימת האסירים המיועדים לשחרור", נמסר ממשרד המשפטים. "המידע נכון למועד הפרסום וכפי שנמסר על ידי רשויות אכיפת החוק". לרשימה המלאה

07:00 - צבע אדום בשדרות ובעוטף עזה. 

06:53 - כוחות צה"ל במילואים ומג"ב פעלו במחנה הפליטים טולכרם וחשפו כבישים ממוטענים; התקיימו חילופי אש ונעצרו מבוקשים. כלי טיס תקפו מהאוויר מחבלים שירו והשליכו מטענים לעבר כוחותינו וסיכנו אותם. הכוחות ממשיכים לפעול שם גם כעת. עד כה, חוסלו כמה פעילי טרור מרכזיים במחנה הפליטים טולכרם.

 

06:10 - נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: "מברך על העסקה המבטיחה את שחרורם של החטופים שחמאס חטף במתקפה הברוטלית שלו נגד ישראל ב-7.10". עוד אמר כי העסקה אמורה להביא לשחרורם של חטופים אמריקנים נוספים.

06:00 - הותר לפרסום: סרן לירון שניר, בן 25 מעפרה, מפקד צוות בסיירת גולני, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

05:40 - קטר: מועד תחילת ההפוגה יוכרז ב-24 שעות הקרובות. הפסקת האש, בת ארבעת הימים, עשויה להימשך מעבר לכך.

05:32 - בכיר אמריקני לרויטרס: ארה"ב מקווה שההפוגה בלחימה תתקיים גם בחזית הצפונית על ידי חיזבאללה וצה"ל. 

04:27 - ארגון הטרור חמאס בהצהרה: "לאחר משא ומתן קשה ומורכב שנמשך ימים רבים, אנחנו מודיעים כי הגענו להסכם הפסקת אש זמנית - למשך 4 ימים, במאמצים של קטר ומצרים". לדברי הארגון, במהלך ימי ההפוגה בלחימה ישראל תפסיק את הפעילות האווירית בדרום הרצועה. בצפון הרצועה תיפסק הפעילות האווירית בכל יום מ-10:00 ועד 16:00.

02:59 - הממשלה אישרה את העסקה לשחרור 50 חטופים ישראלים. בהודעה רשמית של ממשלת ישראל נכתב: "אושר השלב הראשון להשגת היעד של החזרת כל החטופים הביתה. ממשלת ישראל, צה"ל וזרועות הביטחון ימשיכו במלחמה כדי להשיב את כל החטופים, להשלים את חיסול חמאס ולהבטיח שמעזה לא יתחדש שום איום למדינת ישראל".

תקיפת חוליית מחבלים של חמאס (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת חוליית מחבלים של חמאס | צילום: דובר צה"ל

העסקה אושרה ברוב גדול. היחידים שהתנגדו הם חברי הממשלה מעוצמה יהודית: איתמר בן גביר והשרים יצחק וסרלאוף ועמיחי אליהו. גורמים שנכחו בדיון אמרו שחברי הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', אופיר סופר ואורית סטרוק - השתכנעו והצביעו בעד. לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן.

02:36 - מזכיר המדינה של ארה"ב אנתוני בלינקן מתכנן להגיע לישראל בתחילת השבוע הבא. לפי הדיווח באקסיוס, בלינקן מתכוון לשוחח בארץ עם גורמים ישראלים ופלסטינים על המלחמה בעזה.

01:00 - דיווח בפוליטיקו: בניסיון למנוע פגיעה בהם, בחודש האחרון העביר ממשל ביידן לישראל רשימה של אתרים ומיקומים מדויקים ברצועה שמשמשים צוותים רפואיים וארגוני סיוע, אך ישראל בכל זאת תקפה שם.

23:59 - התרעות לחדירת כלי טיס עוין בגליל המערבי

אזעקות נשמעו בראש הנקרה, שלומי וחניתה. דובר צה"ל: לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה חשודה באמצעות "כיפת ברזל", האירוע הסתיים. הופעלה התרעה על ירי רקטות וטילים בעקבות היירוט.

22:00 - נתניהו בפתח ישיבת הממשלה על העסקה: לא נרפה עד שכל החטופים יחזרו

הדיון הדרמטי ייכנס לתוך הלילה, מסתמן רוב בממשלה לאישור העסקה. הפעימה הראשונה של שחרור החטופים צפויה בחמישי. נתניהו התייחס לעסקה בפתח ישיבת הממשלה: "לא נפסיק את המלחמה אחרי ההפוגה. הפוגה תאפשר לצה"ל להיערך להמשך הלחימה".

"אתמול בערב פגשתי יחד עם חברי קבינט המלחמה את בני משפחות החטופים", הוסיף נתניהו. הקשבתי קשב רב למצוקה שלהם, הם תיארו בקול רוטט ודמעות את הסיוט בו הם נתונים. אמרתי להם, השבת חטופינו היא משימה קדושה ועליונה ואני מחויב לה יחד עם חבריי". 

סרן לירון שניר ז"ל (צילום: לפי סעיף 27 א')
סרן לירון שניר ז"ל | צילום: לפי סעיף 27 א'
מתווה החזרת החטופים
מתווה החזרת החטופים

שר הביטחון גלנט: "שחרור חטופים בעיני הוא קודם כל נושא ערכי ומוסרי. נושא של מחויבות בין מדינה והממשלה לבין האזרחים. כל מי שעוסק בנושא השבויים ונעדרים מוסר את כל זמנו ומרצו יום ולילה, חיילים מסתכנים כל יום על מנת לשפר את המצב ויש לכך פירות".

השר בני גנץ: "המתווה הזה הוא קשה ומכאיב מבחינה אנושית, אבל הוא גם מתווה נכון, כי הוא לוקח את המרב האפשרי ומממש אותו ואני חושב שהוא יהווה את הבסיס להמשך. מה שיש בהחלטה הזו היא החלטה אפשרית וכך לדעתי צריך להבין, זו החלטה אפשרית במסגרת מטרות המלחמה שמאפשרת לנו מוסרית ומבצעית, את המשך פיתוח המערכה".