בית החולים שיפא שממוקם בעיר עזה, הוא לא סתם בית חולים. זמן רב שצה"ל יודע למה הוא משמש באמת: מפקדת טרור של הבכירים ביותר בחמאס. הערב (רביעי) ב"המהדורה המרכזית", אנו מספקים הצצה מיוחדת וראשונה לתוך המנהרות התת-קרקעיות שאותרו מתחת לבית החולים, יותר משבוע לאחר הפשיטה של צה"ל על המבנה. לצד מקלחות, חדרי מנוחה וכיורים - אותרו גם מפקדות טרור.

התיעוד מבפנים מראה גם ציוד ששייך לחטופים ישראלים שייתכן שהוחזקו במקום, וגם קסדות ונשק צה"ליים. בנוסף, אותר בתוך המנהרה תיק עם כיתוב "60 לבארי", שייתכן ששייך לאחד החטופים. 

אוהד חמו בעזה
מנהרת הטרור הארוכה מתחת לשיפא
אוהד חמו בעזה
בתוך עזה: הלחימה ממשיכה להתנהל

אבל לא רק ציוד של חטופים אותר בבית החולים, אלא גם מדים עם הסמל של הג'יהאד האיסלאמי - ושל הזרוע הצבאית שלו, פלוגות ירושלים. גם מחסנים עם תחמושת, רחפנים, מטעני הטלה, כמות גדולה של רימונים, עשרות כלי נשק, קלצ'ניקובים. כל אלה - התגלו ב-48 השעות האחרונות בידי צה"ל.  

"חמאס מושחת, הוא הביא הרס"

47 ימים לאחר פתיחת המלחמה, ניתן לזהות כבר ניצנים של התנגדות לחמאס - ששולט ברצועה קרוב ל-20 שנים. זאת, לאחר ששוחחנו עם פלסטינים עזתים, שאומרים ש"חמאס מושחת", והביא עליהם הרס וחורבן.  "הם לא פגעו באף אחד. בהתחלה הם רצו להבטיח את עצמם, הם לקחו אותנו, עשו לנו בדיקה, גילו שאין לנו כלום וסיימו איתנו", סיפר אחד התושבים העזתים.

אוהד חמו בתיעוד מיוחד מתוך עזה
מדים וציוד של מחבלי הג'יהאד האיסלמי
אוהד חמו בתיעוד מיוחד מתוך עזה
תיק "שישים לבארי", סנדלי שורש ונשק של צה"ל - שאותרו בשיפא

תושב אחר, השמיע גם הוא ביקורת כלפי חמאס: "זה ברור. הסיבה להרס הזה זה חמאס". לדבריו, כשהמלחמה תיגמר חמאס לא ישלוט ברצועה: "זה יהיה להם קשה".

אוהד חמו בתיעוד מיוחד מתוך עזה
תושב עזתי לחדשות 12: ""הסיבה להרס זה חמאס, יהיה להם קשה לחזור לשלוט ברצועה"

בנוסף, אחד התושבים סיפר לנו שהמחבלים של חמאס וג'יהאד שהו במנהרות מתחת לשיפא, אבל לאחר מכן נמלטו: "הם יצאו החוצה, הם היו כאן". גם הוא, טוען שחמאס סיים את תקופת שלטונו ברצועה - ושיגר מסר למנהיג הארגון: "הייתי אומר להנייה לבוא לעזה. תטעם את הסבל שאנחנו עוברים. במקום לשבת בטורקיה, באיסטנבול, כשאתה אוכל דגים - בוא ותראה את החולים שהחרקים יוצאים להם מהרגליים".

לוחם צה"ל: "הם אומרים לנו 'תודה שאתם כאן, אתם מצילים אותנו'"

אחד הלוחמים ששוחנו איתו סיפר על המפגש עם התושבים העזתים במהלך הקרבות. "הם מדברים איתנו בעברית מקולקלת כזאת: 'תודה שאתם כאן, תודה שאתם מצילים אותנו, 'תנצחו את החמאס'-  בעברית מצחיקה כזאת. הילדים האלה באים ואומרים: 'שונאים את חמאס, תודה שאתם כאן'".

תיעוד: עשרות מטרים של מנהרות, חדרי לחימה ומסתור

צה"ל חושף הערב את המשך תוואי מנהרת הטרור בשיפא: עשרות מטרים של תוואי מנהרה מסועפת, העוברת גם מתחת לבניין הקטארי בבית החולים, חדרי לחימה, מסתור ושהייה של ארגון הטרור חמאס ושני פירי מנהרות נוספים שנחשפו בסמוך לבית החולים בהכוונת השב"כ. הפעולה מתבצעת בידי כוחות מיוחדים של צה״ל ושב"כ, בהם יחידת שלדג, עוקץ, יהל״ם, לוחמי חילוץ והצלה וכוחות נוספים, בפיקוד צוות קרב חטיבתי 7.

תוואי המנהרה המשוער העובר תחת שיפאא' (צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ)
תוואי המנהרה המשוער העובר תחת שיפאא' | צילום: דובר צה"ל ודוברות שב"כ
דלת ההדף במנהרת הטרור בשיפא לאחר שנפרצה (צילום: דובר צה"ל)
דובר צה"ל חשף: דלת ההדף במנהרת הטרור בשיפא לאחר שנפרצה | צילום: דובר צה"ל

מאחורי דלת ההדף שנפרצה בידי צה"ל בימים האחרונים, אותרו במנהרה חדרי מלחמה, חדר שהייה ומסתור ממוזג, וכן שירותים ומטבח לשהייה ממושכת. כמו כן, כוחות צוות קרב חטיבתי 7 איתרו פיר שיוצא מתוך מוסד חינוכי ופיר נוסף במרחב הסמוך לבית החולים. הכוחות איתרו גם במרחב בית החולים אמצעי לחימה רבים, וכן ממצאים שיכולים להעיד על שהייה קודמת של חטופים.

"הממצאים מוכיחים באופן חד משמעי את שיטת הפעולה של ארגון הטרור חמאס שפועל באופן שיטתי מתוך בתי החולים. ארגון הטרור חמאס בונה מתחמי תת-קרקע מתחת לבתי החולים תוך ניצול תשתיות בית החולים, ומנהל מהם לחימה", מסר דובר צה"ל.