ראש המוסד דדי ברנע והממונה על נושא החטופים ניצן אלון נחתו היום (רביעי) בקטאר כדי להשלים את פרטי העסקה לשחרור החטופים, שצפויה לצאת מחר בבוקר אל הפועל. ברנע יקבל הערב את הרשימה של עשרות החטופים שישוחררו בפעימות השונות - 10 חטופים בכל יום.

הגדרות העסקה לשחרור החטופים

עסקת החטופים, שעתידה להתחיל כבר מחר, תכלול ילדים עד גיל 19 וכל אישה שנלקחה כחטופה ואינה חיילת, כולל נשים וצעירות שנחטפו מהמסיבה ברעים – כך לפי גורם ישראלי בכיר. להסכם שאישרה הממשלה אמש שלוש ערבויות - קטאר ומצרים מול חמאס, וארצות הברית מול ישראל.

לדברי אותו גורם, ישראל מצפה לשחרור של עד 80 חטופים במסגרת עסקה הזו, וקטאר וארצות הברית תומכות בכך. לפי המידע שנמצא בידי ישראל, חמאס מחזיק בין 75 ל-80 ילדים ונשים חטופים, ואחראית להודיע לערבים לה על אישור ההסכם. חמאס הוא שייקבע את סדר השחרור של החטופים וישראל תקבע את זהות האסירים שישוחררו.

40 ילדים ו-58 נשים נחטפו לרצועה, לפי המידע שנמצא בידי ישראל, ולפי ההסכם שהוסדר – כלל הילדים שנמצאים בשבי ישוחררו יחד עם אימותיהם. עוד נקבע כי ייערכו ביקורים ויסופקו תרופות מטעם הצלב האדום אצל כל החטופים שלא ישוחררו במתווה הנוכחי.

לפי אותו גורם ישראלי בכיר, הרוב המוחלט של החטופים בחיים, וכל הנשים כלולות בעסקה, למעט חמש החיילות החטופות, שחמאס לא מוכן לשחרר. עוד הוסיף הבכיר הישראלי: "המטרה שלנו היא לקבל כמה שיותר במתווה הזה ולחדש את הלחימה יום אחרי. מאמינים שהמשך הלחץ האדיר שכבר מופעל על חמאס יביא את הצד השני לשקול לקיים עסקאות נוספות".

איך התהליך יתבצע?

בארבעת הימים הראשונים ישוחררו 50 חטופים, כאשר על כל חטוף ישראלי שישוחרר – ישוחררו 3 אסירים ביטחוניים פלסטינים. לאחר ארבעת הימים הראשונים, ישוחררו עשרה חטופים נוספים בכל יממה, סך הכול בין 80-70 ילדים ונשים.

בכל יום, תגיע לידי ראש המוסד רשימה עם שמותיהם של החטופים שישוחררו ביום שלאחר מכן. בהתאם לרשימה, ישראל תכין רשימה של האסירים הביטחוניים שהיא תשחרר. הרשימות יועברו לצלב האדום משני הצדדים.

בישראל מבהירים כי חיילי צה"ל שלוחמים בשטחי עזה יגיבו על כל איום שיהיה עליהם. עם זאת, ישראל תעשה מאמצים לא לעשות פעולות שייחשבו כהפרות.

לוח הזמנים של שחרור החטופים

  • על פי הודעת חמאס, הפסקת האש תיכנס לתוקף בשעה 10:00 בבוקר. מצד ישראל לא התקבלה הודעה רשמית.
  • בשעות הצוהריים, הפעימה הראשונה של עשרה חטופים צפויה לעבור לידי גורמים של הצלב האדום.
  • בהמשך, החטופים יובאו למעבר מעזה לשטח ישראל, שם יחכה גורם ישראלי שיזהה אותם. רק לאחר מכן, ישראל תשחרר את האסירים הביטחוניים.
  • לאחר שיהיו בידיים של צה"ל, משפחות החטופים יעודכנו בהגעה של יקריהם לישראל ויובאו לנקודות המפגש עימם בבתי החולים.
  • עם הגיעם של החטופים ארצה, יחכה להם צוות של צה"ל, שיכלול רופאים צבאיים שעברו הכשרה כיצד לגשת לחטופים ואילו שאלות לשאול את הילדים שביניהם. 
  • כל אחד מהחטופים יפונה לבית חולים בהתאם לעקרונות שנקבעו בידי משרד הבריאות: חטופים בעלי פציעות קשות יפונו לביה"ח סורוקה, הקרוב ביותר לרצועת עזה. ילדים יפונו בעדיפות ראשונה לבית החולים שניידר. עוד הוחלט כי בני משפחה לא יופרדו ויפונו יחד לאותו בית חולים. בנוסף, חטופים שנוצר ביניהם קשר מיוחד בשבי יישארו גם כן יחד.
  • בבתי החולים הם יועברו למתחם נפרד, מבודד וסטרילי, ובו יפגשו את בני משפחותיהם וצוות רפואי מותאם לצורכיהם. בתי החולים יתחשבו ברצונות של החטופים לגבי מי ייכנס לחדר ומי יבקר אותם.