הממשלה אישרה הלילה (בין שלישי לרביעי) את העסקה לשחרור חלק מהחטופים שמוחזקים ברצועת עזה. לפי העסקה, ישוחררו לפחות 50 חטופים - נשים וילדים - במשך 4 ימים שבמהלכם תתקיים הפוגה בלחימה. שחרור של כל עשרה חטופים נוספים יביא ליום הפוגה נוסף. "ממשלת ישראל, צה"ל וזרועות הביטחון ימשיכו במלחמה כדי להשיב את כל החטופים, להשלים את חיסול החמאס ולהבטיח שמעזה לא יתחדש שום איום למדינת ישראל", נמסר בהודעת הממשלה.

עסקת החטופים הראשונה - סיקור N12

חמאס הודיע אף הוא על העסקה, ופירט את התנאים שעליהם סוכם. לפי הודעת חמאס, התנאים כוללים את נצירת האש מצד שני הצדדים, הפסקת כל הפעולות הצבאיות בכל אזורי רצועת עזה, והפסקת תנועת כלי הרכב הצבאיים ברצועה. בנוסף, כלולה בהסכם הכנסת מאות משאיות של סיוע הומניטרי, ציוד רפואי ודלק לכל האזורים ברצועת עזה. כמו כן, ישוחררו 50 החטופים הישראלים בתמורה לשחרור 150 אסירות וקטינים פלסטינים מבתי הכלא הישראליים.

"לאחר משא ומתן קשה ומורכב שנמשך ימים רבים, אנחנו מודיעים כי הגענו להסכם הפסקת אש זמנית - למשך 4 ימים, במאמצים של קטאר ומצרים", נמסר בהודעת חמאס. עוד נכתב בהודעה הרשמית של ארגון הטרור על הפסקת הפעילות האווירית בדרום הרצועה לארבעה ימים ועל עצירת התנועה האווירית בצפון הרצועה למשך 6 שעות ביום.

"תנאי הסכם זה גובשו בהתאם לחזון ההתנגדות, שמטרתו לשרת את עמנו ולחזק את איתנותו מול התוקפנות", הבהירו בהודעת ארגון הטרור. "בזמן שאנחנו מכריזים על הגעה להסכם הפסקת אש, אנחנו מדגישים כי ידינו יישארו על ההדק. גדודינו המנצחים יישארו על המשמר כדי להגן על עמנו ולהביס את הכיבוש ואת התוקפנות".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בירך על "ההסכם ההומניטרי" בין ישראל לחמאס, וקרא לאימוץ פתרונות רחבים יותר לסכסוך הישראלי-פלסטיני כולו. "אנו מעריכים את מאמצי התיווך הקטארים-מצריים", נמסר מהרשות. "מצפים להפסקת אש ממושכת עם ישראל וליישום פתרון מדיני המבוסס על לגיטימציה בין-לאומית", הוסיף הבכיר הפלסטיני חוסיין א-שייח'.

מתווה החזרת החטופים
מתווה החזרת החטופים

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בירך על השגת ההסכם ושחרור חלק מהחטופים, וציין כי "חשוב שתבוצע במלואה". בהודעת הבית הלבן נכתב כי "ג'יל ואני נצרנו קרוב ללבנו את כל החטופים ואת יקיריהם במשך שבועות רבים, ואני שמח בצורה יוצאת דופן שכמה מהנשמות האמיצות הללו, שעברו שבועות של שבי ומסע ייסורים שלא יתואר, יתאחדו עם יקיריהם". ביידן הודה לאמיר קטאר שייח' תמים בן חמד אל-ת'אני ולנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי על קידום העסקה.

"אני מעריך את המחויבות של נתניהו וממשלתו להפסקת אש ממושכת כדי להבטיח שהעסקה הזו תתבצע במלואה ולהבטיח מתן סיוע הומניטרי נוסף, כדי להקל על סבלן של משפחות פלסטיניות חפות מפשע בעזה", ציין ביידן. "כנשיא, אין לי עדיפות גבוהה יותר מאשר להבטיח את שלומם של האמריקנים החטופים. זו הסיבה שמהרגעים המוקדמים ביותר של המתקפה האכזרית של חמאס צוות הביטחון הלאומי שלי ואני עבדנו בשיתוף פעולה הדוק עם שותפים אזוריים כדי להבטיח את שחרורם".

מתווה החזרת החטופים
מתווה החזרת החטופים

גם בקטאר, המתווכת העיקרית של העסקה, בירכו על השגת ההסכם. "קטאר מודיעה על הצלחת מאמצי התיווך המשותפים עם מצרים וארה"ב בין ישראל לתנועת ההתנגדות האסלאמית (חמאס), שהביאו להסכם של הפסקת אש הומניטרית, שתחילתה תוכרז בתוך 24 שעות ותימשך 4 ימים, עם אפשרות להארכתה", נכתב.

בהודעה הקטארית הבהירו כי "מספר המשוחררים יוגדל בהמשך, בשלבים מאוחרים יותר של ההסכם". עוד נמסר בהודעה כי‏ "קטאר מדגישה את המשך מאמציה הדיפלומטיים לצמצום ההסלמה, לעצירת שפיכות הדמים ולהגנה על אזרחים".