למרות ההבהרה של נתניהו: איראן הגישה תלונה למועצת הביטחון של האו"ם על "האיום לשימוש בנשק גרעיני נגד איראן" שהשמיע ראש ממשלת ישראל. זאת, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו בעצרת האו"ם כי "מעל לכול, איראן צריכה להתמודד עם איום גרעיני אמין". אחרי הנאום מלשכת ראש הממשלה יצאה הודעת הבהרה ולפיה הכוונה הייתה "איום צבאי אמין". בעקבות דבריו של נתניהו, באיראן דורשים "תגובה איתנה מהקהילה הבין-לאומית, אסור להישאר אדישים". 

במכתב, שנשלח בידי שגריר איראן באו"ם, אמיר סעיד אירוואני, נטען כי "שימוש או איום בשימוש בנשק גרעיני מהווה הפרה ברורה למשפט הבין-לאומי ולאמנת האו"ם, בפרט שנשמע מצד המשטר הישראלי, ומדגיש את האיום הרציני שנשקף לביטחון והשלום הבין-לאומי". עוד צוין במכתב כי ישראל "התנגדה ללא בושה" לקריאות בין-לאומיות מרובות להצטרף למסגרות מחייבות חוקית בנושא - וחוסמת הקמת אזור חופשי מנשק גרעיני במזרח התיכון, הצעה שאיראן מקדמת משנת 1974.

נתניהו - והנאום: סיקור N12

באיראן חתמו את המכתב עם מסר מאיים: "בהתאם לחוק הבין-לאומי, נגיב בנחישות לכל איומים ומעשים בלתי-חוקיים שמקורם במשטר הישראלי". עוד הבהירו: "לא נהסס לממש את הזכויות הללו כדי להגן על ביטחוננו, האינטרסים הלאומיים שלנו - ואנשינו". 

נתניהו: "אעשה הכול כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני"

בנאומו באו"ם, נתניהו התייחס לאפשרות לאיראן גרעינית, ואמר: "איראן הפנאטית תעשה כל שביכולתה כדי לסכל את השלום. היא שולחת את זרועותיה אל המזרח התיכון, לאירופה, לאסיה, לדרום אמריקה, ואף לצפון אמריקה. איראן ממשיכה לאיים על הקהילייה הבין-לאומית, ועוסקת בהתחמשות גרעינית. בשנה האחרונה, השלוחים הרצחניים של איראן רצחו מאות ואלפים: תוכנית הטילים והמל"טים של איראן הביאה, ועדיין מביאה, מוות והרס לאנשים חפים מפשע באוקראינה".

ראש ממשלת ישראל נתניהו בנאום באו"ם (צילום: רויטרס)
נתניהו באו"ם - "צריך איום גרעיני אמין על איראן", והתיקון: "איום צבאי אמין" | צילום: רויטרס

עוד אמר: "התוקפנות של המשטר נתקלת באדישות של הקהילייה הבין-לאומית. לפני שמונה שנים הכוחות המערביים הבטיחו שאם איראן תפר את ההסכם - הסנקציות יחזרו. ובכן, איראן מפרה את ההסכם, אבל הסנקציות לא חזרו. כדי לעצור את איראן מהתחמשות גרעינית, המדיניות חייבת להשתנות. חייבים להחזיר את הסנקציות, ומעל הכול - איראן חייבת לבטל את האיום הגרעיני, וכל עוד אני אהיה ראש ממשלת ישראל, אני אעשה הכול כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

"ביום פקודה - ניאבק"

בחודש ינואר האחרון, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר בנאומו בטקס חילופי הרמטכ"לים כי הנחה את צה"ל לגבש תוכנית מעשית נגד איראן. "לא ניגרר למלחמות מיותרות, ביום פקודה - ניאבק", אמר נתניהו. "התוקפנות של המשטר הקנאי בטהראן מערערת את היציבות, משטר זה מאיים זה מאיים להשמיד אותנו ולפגוע במדינות נוספות. לא נחכה שחרב חדה תונח על צווארנו, צה"ל יחד עם המוסד והשב"כ יעשו כל שיידרש להשיב מלחמה לצוררינו".