ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (שישי) את נאומו מעל בימת העצרת הכללית של האו"ם. בנאומו התייחס נתניהו למגעים המתקדמים לקראת נורמליזציה עם ערב הסעודית, החשש מהמשך ההתחמשות הגרעינית של איראן, והזהיר ממתן וטו לפלסטינים על התקדמות בתהליכי שלום עם מדינות ערביות נוספות. לעומת זאת, נתניהו לא התייחס כלל לסוגיה שמעסיקה רבות את הישראלים מבית - המהפכה המשפטית.

ביקור נתניהו בארה"ב - סיקור N12:

על הנורמליזציה: "עומדים בפני פריצת דרך היסטורית להסכם שלום עם סעודיה"

"לפני חמש שנים הזהרתי מפני טהראן והרודנות שלה, ושהם קללה לעמם, לאזור כולו, ולעולם כולו", פתח ראש הממשלה את דבריו, והתייחס גם למהלכי הנורמליזציה עם ערב הסעודית. "באותה העת, גם דיברתי על ברכה גדולה, שיכולה לראות באופק את חוט השני שיביא את ישראל ומדינות ערביות רבות למצב של קרבה רבה יותר, של ידידות שלא ראיתי בימי חיי".

ראש ממשלת ישראל נתניהו בנאום באו"ם (צילום: AP)
צילום: AP

נתניהו התייחס להצלחתו בהבאת הסכמי הנורמליזציה עם ארבע מדינות נוספות, והמשיך לדון במגעים עם סעודיה. "אני מאמין שאנחנו על סיפה של פריצת דרך נוספת - הסכם היסטורי בין ישראל לסעודיה. שלום כזה יעשה כברת דרך לקראת סיום הסכסוך הישראלי-ערבי, ויעודד מדינות אחרות לנרמל את יחסיהן עם ישראל. הן יקדמו את השלום עם הפלסטינים ויביאו לפיוס בין יהדות לאיסלאם, בין ירושלים למכה, בין צאצאי יצחק וצאצאי ישמעאל".

"כפי שהשגנו את הסכמי אברהם תחת הנהגתו של הנשיא טראמפ, אני מאמין שנגיע להסכם עם סעודיה תחת הנהגתו של הנשיא ביידן. אם נעבוד יחד עם ההנהגה של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, אנו יכולים לחלוק עתיד של ברכה לכל העמים".

 

 בזמן נאומו של נתניהו באו"ם: נציגה רשמית מסעודיה נכחה באולם.

בזמן נאום רה"מ באו"ם: נציגה סעודית רשמית באולם (צילום: 27א')
בזמן נאום רה"מ באו"ם: נציגה סעודית רשמית באולם | צילום: 27א'

על הפלסטינים: "אסור לתת להם זכות וטו על הסכמי שלום"

נתניהו שיגר בנאומו מסר לביידן ולסעודים: אסור לתת לפלסטינים וטו על תהליך השלום עם מדינות ערביות באזור. "רבים חשבו שהאופטימיות שלי היא תקוות שווא, והפסימיות שלהם התבססה על 25 שנים של נכונות רבה, אבל כישלון בהשגת השלום. הן תמיד נכשלו מכיוון שתמיד היו מבוססות על רעיון כוזב אחד - שאם לא נגיע להסכם שלום עם הפלסטינים תחילה, שום מדינה ערבית אחרת לא תנרמל את יחסיה עם ישראל".

ראש ממשלת ישראל נתניהו בנאום באו"ם (צילום: AP)
צילום: AP

ראש הממשלה סיפר על יוזמת התשתיות שתחבר בין ישראל, הודו, ערב הסעודית ואירופה: "מדובר בשינוי יוצא דופן ומונומנטלי. ככל שמעגל השלום יתרחב, אני מאמין שנגיע לשלום אמת עם שכנינו הפלסטינים, סוף סוף. אבל ישנה הסתייגות, וחייבים לומר אותה כעת בעוז. את השלום ניתן להשיג רק אם הוא מבוסס על אמת. לא ניתן לבסס אותו על שקרים, לא ניתן לבסס אותו על השמצה של העם היהודי".

ראש ממשלת ישראל נתניהו בנאום באו"ם (צילום: AP)
צילום: AP

"מחמוד עבאס מוכרח להפסיק להפיץ את הקנוניות האנטישמיות נגד ישראל והעם היהודי. לאחרונה הוא טען שהיטלר לא היה אנטישמי, אי אפשר להמציא את זה, אבל זה מה שהוא אמר. והרשות הפלסטינית חייבת להפסיק להאדיר מחבלים, הם חייבים להפסיק לשלם למשפחות על רצח יהודים. כל הדברים הללו לא יעלו על הדעת, ועליהם להפסיק על מנת שנגיע לשלום".

על איראן: "ינסו לחבל בהסכמי השלום, אעשה הכול כדי שלא יהיה נשק גרעיני"

"כידוע לכם", המשיך נתניהו, "יש גם אליה וקוץ בה - איראן הפנאטית תעשה כל שביכולתה כדי לסכל את השלום. היא שולחת את זרועותיה אל המזרח התיכון, לאירופה, לאסיה, לדרום אמריקה, ואף לצפון אמריקה. איראן ממשיכה לאיים על הקהילייה הבין-לאומית, ועוסקת בהתחמשות גרעינית. בשנה האחרונה, השלוחים הרצחניים של איראן רצחו מאות ואלפים: תוכנית הטילים והמל"טים של איראן הביאה, ועדיין מביאה, מוות והרס לאנשים חפים מפשע באוקראינה".

"אבל התוקפנות של המשטר נתקל באדישות של הקהילייה הבין-לאומית. לפני שמונה שנים הכוחות המערביים הבטיחו שאם איראן תפר את ההסכם - הסנקציות יחזרו. ובכן, איראן מפרה את ההסכם, אבל הסנקציות לא חזרו. כדי לעצור את איראן מהתחמשות גרעינית, המדיניות חייבת להשתנות. חייבים להחזיר את הסנקציות, ומעל הכול - איראן חייבת לבטל את האיום הגרעיני, וכל עוד אני אהיה ראש ממשלת ישראל, אני אעשה הכול כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

ראש ממשלת ישראל נתניהו בנאום באו"ם (צילום: reuters)
צילום: reuters

על הבינה המלאכותית: "להבטיח שהאוטופיה לא תהפוך לדיסטופיה"

על רקע פגישתו השבוע עם היזם ואיש העסקים אילון מאסק, העניק ראש הממשלה נתניהו חלק נרחב מנאומו גם לתחום הבינה המלאכותית, והדגיש עד כמה מדובר באמצעי חשוב לשיפור עתיד האנושות. "כפי שהמהפכה הטכנולוגית בישראל העניקה לעולם חדשנות מדהימה, אני בטוח שהבינה המלאכותית שמפתחת ישראל תעזור לאנושות כולה פעם נוספת".

"יש לנו רק כמה שנים כדי להסתגל למהפכת הבינה המלאכותית. מכשולים רבים ניצבים בפנינו: הרס הדמוקרטיה, המניפולציה של המוחות, אובדן מקומות עבודה, הפשע והאקרים שיכולים להשתלט על המערכות אשר מקלות על החיים המודרניים. וגם המלחמה שיכולה לפרוץ בעקבות הבינה המלאכותית ויכולה להגיע לממדים עצומים. עלינו להבטיח שהאוטופיה של הבינה המלאכותית לא תהפוך לדיסטופיה. אנחנו יכולים להרוויח כל כך הרבה".

"אני מבקש ממנהיגי העולם כולו לחבור יחד ולעצב את השינויים הגדולים שלפנינו, אך לעשות זאת בצורה אחראית ומוסרית. מטרתנו צריכה להיות להבטיח שהבינה המלאכותית תעניק יותר חופש ולא פחות, תמנע מלחמות ולא תגרום להן, ותבטיח שאנשים יחיו חיים בריאים, יצירתיים ושלווים יותר. הכול בהישג יד, ובעודנו רותמים את עוצמות הבינה המלאכותית, עלינו לזכור שלא ניתן להחליף את האינטואיציה והחכמה האנושית".

ראש ממשלת ישראל נתניהו בנאום באו"ם (צילום: 27א')
צילום: 27א'

במרחק של עשרות מטרים בלבד, אלפי ישראלים הפגינו מחוץ למטה האו"ם בניו יורק, במחאה נגד נתניהו והמהפכה המשפטית בישראל. לאורך כל ביקורו של נתניהו בארה"ב, כולל בקליפורניה, ליוו אותו מוחים רבים. מנגד, גם רבים מתומכי נתניהו ותומכי המהפכה מפגינים מחוץ לבניין בניו יורק.

השרים אלי כהן, ניר ברקת, עידית סילמן ורון דרמר ליוו את נתניהו בנאומו באו"ם. בנוסף, מלווים את ראש הממשלה גם רעייתו שרה ובנו יאיר, יחד עם יתר אנשי הסגל שלו. עוד נכחו מקורביו של ראש הממשלה שהוזמנו על ידו, איש העסקים ספנסר פרטרידג', המשפטן אלן דרשוויץ, משפחת פאליק והרב שמולי בוטח.