ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש (שלישי) עם נשיא טורקיה רג'פ ארדואן. השניים דנו בקידום היחסים בתחומים שונים וכן בסוגיות אזוריות ובין-לאומיות, לרבות הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה. נתניהו הודה לארדואן על שיתוף הפעולה בין ארגוני הביטחון, שסייע בסיכול כוונות זדון של חוליות טרור לפגוע בתיירים ישראלים באיסטנבול, והוסיף: "הקשרים בינינו מתחזקים".

בטורקיה דיווחו כי נתניהו וארדואן שוחחו בפגישתם גם על הסוגיה הפלסטינית, וזאת בניגוד להודעה הרשמית שהוציאה המשלחת הישראלית, שלא כללה את הפרט הזה. בתום הפגישה, שני המנהיגים הזמינו אחד את השני לביקורים בישראל ובטורקיה וסיכמו כי ביקורים אלה יתואמו ויתקיימו בקרוב.

נתניהו ארדואן (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
נתניהו וארדואן נפגשו: "הקשרים בינינו מתחזקים" | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

מוקדם יותר אמש נועד נתניהו עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי במטה האו"ם בניו יורק, לאחר נאומו של הנשיא האוקראיני בעצרת. זלנסקי אמר לפני הפגישה כי הוא "מצפה להרבה מישראל", אך ציין כי אין בעיות רבות ביחסים בין שתי המדינות.

זמן קצר לפני הפגישה בין השניים, חשפה אוקראינה "רשת בוטים עוינת" בפלטפורמת X (טוויטר) בעברית, שמטרתה לכאורה השמצת הנשיא זלנסקי והעם האוקראיני.

בנאומו בכינוס עצרת האו"ם תקף זלנסקי את רוסיה, והאשים אותה, בין היתר, שהיא "חוטפת ילדים אוקראינים ומחנכת אותם לשנוא את אוקראינה. מדובר ברצח עם". זלנסקי עקץ את מוסקווה על רקע חיסולו של מנהיג קבוצת וגנר בהתרסקות מטוס לפני כחודשיים, כשאמר מעל במת האו"ם: "לא ניתן לבטוח ברשעים. פשוט תשאלו את יבגני פריגוז'ין".

נתניהו נפגש עם זלנסקי
"אין בעיות רבות ביחסים". נתניהו וזלנסקי

לאחר הפגישה עם רה"מ נתניהו, כתב זלנסקי בטוויטר כי השיחה ביניהם התמקדה בשיתוף הפעולה בין המדינות, כולל בתחום ההגנה האזרחית. "הודעתי לו על תקיפות רוסיות על הערים, הנמלים והתשתיות הקריטיות שלנו באמצעות מל"טים איראניים. אנו חולקים דאגה לגבי שיתוף הפעולה הצבאי המתגבר בין רוסיה לאיראן", הדגיש נשיא אוקראינה.

לביקור נתניהו בארה"ב הצטרף ראש המוסד דדי ברנע, שיתלווה אליו בפגישותיו היום ומחר. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "ברנע יתלווה אליו סביב הסוגיות המשמעותיות האסטרטגיות אשר נוגעות לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, ובראשן המאבק בחתירת איראן לפתח נשק גרעיני, הרחבת ניסיונותיה להפיץ טרור בעולם, וכן המשא ומתן להסכם עם סעודיה".

נתניהו בנחיתה בניו יורק (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
נתניהו עם נחיתתו בניו יורק | צילום: אבי אוחיון, לע"מ
לו"ז ראש ממשלת ישראל נתניהו (צילום: החדשות 12)
צילום: החדשות 12

אתמול בבוקר נפגש נתניהו במהלך כינוס עצרת האו"ם עם קנצלר גרמניה אולף שולץ. ראש הממשלה הודה לקנצלר שולץ על מחויבותו לישראל ועל מחויבותה של גרמניה לביטחון המדינה ולשימור היחסים המיוחדים.

בלשכת ראש הממשלה ציינו כי שני המנהיגים דנו בפעולותיה המתריסות של איראן בהפצת טרור עולמי ולחתירה לנשק גרעיני. ראש הממשלה נתניהו הדגיש כי "אין להשלים עם הודעתה של איראן בדבר סילוק חלק מן הפקחים של סבא"א ממתקני הגרעין של איראן". כמו כן, דנו השניים בהידוק שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות, ובראשו ההסכם לאספקת מערכת ההגנה האווירית "חץ 3" שסוכמה לאחרונה.