הנאום - והמחאה: אלפי בני אדם הפגינו היום (שישי) מחוץ לעצרת האו"ם בניו יורק במקביל לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המפגינים נושאים דגלים עם הכיתוב "חופשי בארצנו" וקוראים "להגן על הדמוקרטיה הישראלית". במקביל לנאומים בעצרת, על הבמה בהפגנה נואמים חתן פרס נובל דניאל כהנמן, רבנים קונסרבטיביים מהקהילה היהודית בניו-יורק ונציגי ארגונים יהודיים, בהם Jcc. לטענת המארגנים, 2,000 בני אדם מפגינים במקום.

הפגנה נגד הרפורמה המשפטית בניו יורק (צילום: החדשות 12)
הפגנה מחוץ לבניין האו"ם בניו יורק, היום | צילום: החדשות 12

במקביל, מתקיימת במקום הפגנה קטנה של תומכי נתניהו שהגיעו על-מנת לחזק את ראש הממשלה ולתת לו "רוח גבית". הפגנה נוספת שנערכת במקום היא של חרדים אנטי-ציונים מקהילת "נטורי קרתא" שמתנגדים לקיומה של מדינת ישראל - ונושאים דגלי פלסטין. משטרת ניו יורק נערכה להפגנה והגדירה מתחם מסודר לכל אחת מההפגנות עם גדרות שיפרידו בין כל קבוצת מפגינים.

הפגנה נגד הרפורמה המשפטית בניו יורק (צילום: החדשות 12)
מאות מפגינים התכנסו במקום | צילום: החדשות 12

"משהו לא טוב מוצג שוב ושוב בטלוויזיה האמריקנית - כאשר נכתב כי 'נתניהו מתייחס לרפורמה המשפטית'", אמר חתן פרס נובל דניאל כהנמן. "זה שקר. זו לא רפורמה - זו הפיכה. כשממשלה שנבחרה ברוב קטן מנסה לשנות את הכללים של המשחק, זו הפיכה. כשממשלה נשלטת  על ידי אנשים שלא מאמינים בדמוקרטיה, זו לא רפורמה שהם טוענים לה, זו הפיכה".

_OBJ

"אם ההפיכה תצליח - תהיה לנו דמוקרטיה מזויפת, לא אמיתית", המשיך כהנמן. "בדמוקרטיה אמיתית, הממשלה פועלת לפי החוק, לא להיפך. דמוקרטיה אמיתית היא יותר מקיום בחירות. יש בחירות סדירות ברוסיה וזו דיקטטורה.  זו הסיבה שמאות אלפים מפגינים מדי שבוע. המחאה שבה אנחנו משתתפים בגאווה היום זכתה להערצת העולם  - היא זכתה בה על ידי התמדה יוצאת דופן, האנרגיה שלה, כושר ההמצאה שלה ומחויבותה לאי-אלימות גם כשהיא מתמודדת עם אכזריות משטרתית".

מיכאל קדוש, שמתגורר בניו יורק והגיע להפגנת תומכי נתניהו תקף את המפגינים נגד המהפכה המשפטית: "באתי לתמוך בממשלת ישראל ובדמוקרטיה. שלטון העם בחר בממשלה ולא בבתי המשפט. אני מתבייש במפגיני נגד הרפורמה, הם עומדים כאן יחד עם שונאי ישראל".