ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר היום (שני) בנאומו בטקס חילופי הרמטכ"לים כי הנחה את צה"ל לגבש תוכנית מעשית נגד איראן. "לא נגרר למלחמות מיותרות, ביום פקודה - ניאבק", אמר נתניהו.

נתניהו אמר בנאומו: "התוקפנות של המשטר הקנאי בטהראן מערערת את היציבות, משטר זה מאיים זה מאיים להשמיד אותנו ולפגוע במדינות נוספות. לא נחכה שחרב חדה תונח על צווארנו, צה"ל יחד עם המוסד והשב"כ יעשו כל שיידרש להשיב מלחמה לצוררינו".

יו"ר המטה לביטחון לאומי, צחי הנגבי, העריך בריאיון ל"חדשות 12" במהלך הטקס: "אם ניוותר לבד - ראש הממשלה נתניהו יתקוף את מתקני הגרעין באיראן". לדבריו, רה"מ ומערכת הביטחון יעשו הכל כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני.

"זה לא שינוי, גם הממשלה הקודמת אמרה שהיא מכינה את מערכת הביטחון, ואת כל זרועותיה, למצב שבו נישאר לבד", הסביר הנגבי והוסיף: "המשימה המרכזית של רה"מ, והשליחות והמחוייבות שלו - זה לוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. החלופה לתקיפה היא השלמה עם הימצאות נשק גרעיני אצל משטר קנאי. מנהיג בישראל לא יכול להשלים עם זה". 

המתקן הגרעיני בבושהר, איראן (צילום: reuters)
המתקן הגרעיני בבושהר, איראן. ארכיון | צילום: reuters

"ישראל לא תעמוד מול איום קיומי"

טרם כניסתו לתפקיד יו"ר המל"ל, הצהיר הנגבי בריאיון ב"אולפן שישי" כי נתניהו צפוי לתקוף באיראן במהלך הקדנציה הקרובה. "להערכתי, נתניהו יפעל בקדנציה הזאת להשמדת הגרעין האיראני", אמר הנגבי. "להערכתי לא תהיה ברירה", הבהיר. לדבריו, "זה כמו סיפור בגין ב-81' ואולמרט ב-2007".

"אנחנו שכחנו כבר שהיה מו"מ בין איראן למעצמות, שלמעשה פסק. אם המו"מ הזה לא יסתיים בהסכם וארה"ב לא תפעל עצמאית, ראש הממשלה נתניהו יפעל להשמיד את מתקני הגרעין באיראן", הבהיר הנגבי. "אם לא יעשה זאת, ישראל תעמוד מול איום קיומי", הוסיף. הוא ציין כי הערכתו מבוססת על היכרות של 30 שנים עם נתניהו.