הפלסטינים מייחסים לישראל את החיסול של תאמר אל-כילאני, בכיר בארגון "גוב האריות" שנהרג היום (ראשון) בפיצוץ אופנוע בשכם. ישראל לא קיבלה אחריות על הפיצוץ, אבל נראה כי מדובר בדפוס מדיניות של השב"כ. מדובר למעשה בשינוי מדיניות של ישראל, לאחר יותר מ-15 שנים שבהן לא בוצע חיסול ביהודה ושומרון.

"גוב האריות" ופעילות צה"ל בשכם - סיקור N12

ראש הממשלה ושר הביטחון קיבלו את המלצת השב"כ אל מול חבורת "גוב האריות", והוחלט לפעול הפעם בצורה שונה ולשנות את שיטת העבודה. ההערכה במערכת הביטחון היא כי ייתכנו חיסולים נוספים במרחב העיר שכם, כאשר במקביל הוכרז על "כוננות נקם", מחשש שבארגון ירצו לנקום על חיסולו אל-כילאני.

ישראל לא לקחה אחריות על הפעולה הזאת, אך ראינו כבר בעבר שהשב"כ ידע למלכד טלפון סלולרי, כפי שראינו בחיסולו של יחיא עייש. פעולה כמו זו מעידה על חדירות מודיעינית ועל יכולת מודיעינית מאוד גבוהה – להגיע אל הבן אדם במקום שבו הוא מרגיש הכי בטוח – הקסבה של שכם.

תאמר אל-קילאני, בכיר ב"גוב האריות" שחוסל בשכם
תאמר אל-כילאני, בכיר ב"גוב האריות" שחוסל בשכם

עקב אכילס של הרשות הפלסטינית עלול להיות לפעמים מנגנוני הביטחון, וברשות החלו לפעול בעניין הזה. לאחרונה פרסמנו כי חלק מההוראות של מוסעב שתייה איש החמאס שהפעיל את חבורת "גוב האריות" היו לנסות לגייס אנשים ממנגנוני הביטחון או את ילדיהם, מתוך ההיגיון שבזמן אמת הם יתקשו לפעול נגד הילדים שלהם.

לפי דיווחים פלסטיניים, נכון להערב ישנם עשרה אנשי מנגנוני הביטחון שנמצאים במעצר בכלא יריחו, בחשד שהיו בקשר כזה או אחר עם פעילי טרור בשטחים. מעבר לכך, ישנו שיח מאוד ער סביב הפלסטיני שכנראה שיתף פעולה עם ישראל במה שהוביל לחיסולו של אל-כילאני, ודרישות לאתר אותו ו"לסגור איתו חשבון".

בכל מקרה, לאחר החיסול הבוקר - מה שנותר זה אופנוע מפויח, מבוקש אחד הרוג והרבה מאוד ספקולציות. אם ההערכה שיוצאת מהעיר הפלסטינית הבוקר נכונה, "גוב האריות" או "מאורת האריות" שבקסבה כבר איננה בטוחה לאנשיה. מי שנהרג בפיצוץ הוא תאמר אל-כילאני, אחד ממייסדי ההתארגנות שממקדת אליה את מרבית תשומת הלב בשטחים לאחרונה.

הבוקר פרסם הארגון את תמונות הפיצוץ או מה שהם טוענים - החיסול. לצידם, פרסם הארגון תמונות שמוכיחות לדבריהם שמי שהציב את האופנוע הממולכד במקום הוא לא אחר מאשר משתף פעולה, שהניח מבעוד מועד את האופנוע הממולכד, זה שיתפוצץ כעבור זמן קצר ויהרוג את המבוקש.

הבוקר יצאה לוויית המונים בשכם, כאשר מי שהוביל אותה היו אנשי ההתארגנות הזו עם הסימן הכי מזוהה איתם - סרטים אדומים על קנה הנשק. מה שתומך בסברה שמדובר בחיסול זו הרשימה הארוכה של טרור ופיגועים שמייחסים בישראל לאל-כילאני בן ה-35, שריצה עונש על שמונה שנים בכלא הישראלי. על פי ההערכות בישראל, אל-כילאני אחראי על חלק גדול מפיגועי הירי שיצאו לאחרונה משכם, ואף שלח את המחבל שניסה לבצע לפני כמה שבועות פיגוע תופת ביפו ונתפס הודות לתושיית שוטרי מג"ב.