תיעוד מיוחד: עמוק לתוך הלילה מתמקם צוות הצלפים בפאתי שכם. שקט מסביב, העיניים מתרגלות לאט לחושך, מתחילות לסרוק את הכביש מולנו כשבכל רגע יכולה להופיע המכונית ובה המחבלים. "סיכוי גבוה שנפגוש עכשיו מחבל, בשביל זה אנחנו פה", אמר אחד מהלוחמים בצוות המארב. 

ליווינו את לוחמי גדוד 636 של איסוף קרבי, ויחד איתם אנו עוקבים אחר המכוניות היוצאות מן העיר, מחפשים התנהגות חשודה, אם תעצור וירדו ממנה חמושים - שינסו לבצע פיגוע ירי. "אנחנו יודעים לזהות את דרך האפיון של אותו אויב שאנחנו מחפשים, בין אם זה בן-אדם חמוש או איזה רכב שמתנהג בצורה לא תקינה. אנחנו נדע בעצם לזהות אותו, להבין איפה הוא וליצור את הסיכול", הסביר סגן א', מפקד צוות בגדוד 636.

ניר דבורי ליווה את אחת מקבוצות המארב בשכם (צילום: חדשות 12)
לילה לצד קבוצת מארב הלוחמים נגד המפגעים בשכם | צילום: חדשות 12

בתוך הקסבה פועלת קבוצת "גוב האריות". כמה עשרות חמושים שהפכו לגיבורי אגדה. הם אלה שאחראים למרבית פיגועי הירי בתקופה האחרונה. שיטת הפעולה שלהם - יציאה בכלי רכב לעבר כוחות צה"ל באזור, ירי ובריחה. כך בדיוק הם הרגו לפני שבוע את סמל ראשון עידו ברוך ז"ל, לוחם סיירת גבעתי, סמוך לשבי שומרון.

לכן, בפיקוד המרכז החליטו להציב חסימות מסביב לשכם, למנוע יציאת המחבלים. גם פרשו מארבי צלפים כמו המארב הזה. כפי שהתלווינו הפעם לצוות הלוחמים באחת היציאות בפאתי העיר שכם. "אנחנו יודעים אחרי אירועים רבים להגיד - זה אירוע חשוד, זה אירוע שמעלה לנו רגע נורה אדומה", הוסיף סגן א'.

אחת מקבוצות המארב בשכם (צילום: חדשות 12)
לוחמי גדוד 636 בעת המארב | צילום: חדשות 12

אחד האתגרים הכי גדולים של הלוחמים בצוות זה לשמור על העירנות ועל הדריכות. שעות וימים לשכב במארב - ולהיות מוכנים שבסוף ברגע אחד יגיע זה שינסה לעשות את הפיגוע, ואותו צריך לזהות ולפגוע. סרן א', מפקד פלגה בגדוד 636, סיפר: "כשאנחנו מתמקמים באזור מסוים אנחנו חושבים באיזו נקודה הרכבים יכולים לפעול ולהוציא פיגוע. לאחר מכן אנחנו מעבירים את המידע ללוחמים בשטח שמזהים את זה בעיניים וברגע שהם אומרים לנו: 'אנחנו על' - אנחנו יודעים שהמקל עבר, והם כבר יכולים לתפעל אותו לבד".

"יוצאים מפה המון פח"ע, המון פיגועים. אנחנו פה כדי באמת למנוע את זה, כדי שזה ייצא החוצה וכדי למגר את זה בתוך הכפרים, בתוך השטח שלהם", הוסיף סרן א'. "האזרחים פוגשים פה את השגרה שלהם כרגיל וזו המטרה של הצבא פה. כלומר, לתת לאזרחים לעבוד כרגיל, לצאת לצירים, לא לפחד. ושהמחבלים יפגשו בצבא קטלני, מסכל, פוגע, בכל נקודה בקצה".

גוב האריות
קבוצת "גוב האריות"
תצפיות צה"ל בשכם (צילום: דובר צה"ל)
תפציות צה"ל בשכם בשבועות האחרונים | צילום: דובר צה"ל

שעות ארוכות, לילה אחרי לילה. בשקט ובסבלנות ממתינים שהצד השני יעשה טעות. את הסגר על שכם לא יהיה ניתן למשוך עוד זמן רב. הלחץ על האוכלוסייה גדול. מצד אחד זה מביא תוצאה, מצד שני צריך כבר להיערך לשיטת פעולה חדשה. לנסות להקדים את המחבלים ולפגוע בהם, עמוק במקום המסתור שלהם. מדובר במאמץ סיזיפי, מלחמת מוחות - בניסיון להוריד את רף הפיגועים בצפון השומרון.