מתיחות לקראת הסכם? ארצות הברית צפויה להציג בימים הקרובים את מתווה הסכם קו הגבול הימי עם לבנון, על כל פרטיו. מדובר בהצעה אמריקנית, שאותה יידרשו בממשלת ישראל ובממשלת לבנון לאשר או לדחות. המתווה המדובר הוא למעשה פשרה בין הדרישה הלבנונית לדרישה הישראלית, קו אמצע ששתי המדינות יכולות לחיות איתו.

המתיחות בגבול הצפון - סיקור N12

בעקבות ההתקרבות הצפויה וההסכם שצפוי להיחתם בין המדינות, בישראל נערכים לכך שדווקא בימים האחרונים לפני שההסכם הזה ייחתם וייכנס לפועל ינסה חיזבאללה לבצע איזו פרובוקציה שתערער את היציבות בצפון.

כבר בערב החג קיים ראש הממשלה יאיר לפיד הערכת מצב עם כל הצמרת הביטחונית שבה הוצגו כל התרחישים האפשריים להסלמה, וכן כל התוכניות המבצעיות שישראל מתכננת לקראת האירועים האפשריים. אלו ימים של דריכות גבוהה, וכוננות לקראת האפשרות שסוף-סוף יהיה הסכם ואפשר יהיה להפיק את הגז והמציאות גם בישראל וגם בלבנון – תשתנה.

ראש הממשלה יאיר לפיד, טס מעל אסדת כריש (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
הצמרת הביטחונית ערכה הערכת מצב. ראש הממשלה לפיד טס מעל אסדת כריש | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בשבוע שעבר שיגרה לשכת ראש הממשלה ללבנון מסר לפיו "ישראל מאמינה שאפשר וצריך להגיע להסכם על הקו הימי בין לבנון לישראל באופן שישרת את האינטרסים של אזרחי שתי המדינות". עוד נכתב כי "ההסכם יתרום רבות ויועיל ליציבות האזורית". בנוסף לכך, הבהירו בלשכת רה"מ כי "הפקת הגז מאסדת כריש אינה קשורה למו"מ, האסדה תחל בהפקת הגז ללא עיכובים ברגע שזה יהיה אפשרי".

נשיא לבנון מישל עון טען ששיחות המשא ומתן לשרטוט הגבול הימי עם ישראל נמצאות בשלבים הסופיים, וכי "ישראל מתכננת לחבר את צנרת הגז מאסדת כריש אל החוף, וגם תעשה סדרת בדיקות כדי לוודא שהמערכת תקינה. מדובר בצעד שיגביר את המתיחות שקיימת גם ככה בין ישראל לארגון חיזבאללה".

בישראל לא יודעים בצורה ברורה כיצד נסראללה יגיב למהלך הזה, ולכן העבירו מסר מאוד חריף ללבנון ולחיזבאללה דרך המתווך האמריקני: "כל התגרות תיענה בתגובה חריפה מאוד". בנאום שנשא מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, הוא קרא לישראל שלא להפיק את הגז עד שהמו"מ בין המדינות יסתיים. "אנחנו עוקבים אחר המשא ומתן שמנהלת לבנון. העיניים והאוזניים שלנו מופנות כלפי אסדת כריש", אמר נסראללה.