מתח בצפון - עוד שלב בדרך להפקת הגז והזרמתו לישראל: בתחילת השבוע הקרוב ישראל מתכננת לחבר את צנרת הגז מאסדת כריש אל החוף, וגם תעשה סדרת בדיקות כדי לוודא שהמערכת תקינה. מדובר בצעד שיגביר את המתיחות שקיימת גם ככה בין ישראל לארגון חיזבאללה.

בישראל לא יודעים בצורה ברורה כיצד נסראללה יגיב למהלך הזה, ולכן מעבירים מסר מאוד חריף ללבנון ולחיזבאללה דרך המתווך האמריקני: כל התגרות תיענה בתגובה חריפה מאוד.

צרפת היא נדבך חשוב במשא ומתן עם לבנון, והרמטכ"ל אביב כוכבי יוצא לצרפת להיפגש עם מקבילו כדי לדון בעניין הזה ובמתיחות בצפון – על רקע התקיפות בסוריה הלילה שהרשתות הזרות מייחסות לצה"ל.

אסדת הגז כריש (צילום: חברת אנרג'יאן)
אסדת הגז כריש | צילום: חברת אנרג'יאן

בצמרת של לבנון מדברים בימים האחרונים על כך ש-90%–95% מהבעיות במו"מ עם ישראל כבר נפתרו. אך גם ללבנונים וגם לישראל יש אבן נגף אחת שקוראים לה חיזבאללה.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שלח מסרים מאיימים לעבר ישראל בנאום שנשא היום, שבו הציע לישראל שלא להפיק את הגז עד שהמשא ומתן בין המדינות יסתיים. "אנחנו עוקבים אחר המשא ומתן שמנהלת לבנון. העיניים והאוזניים שלנו מופנות כלפי אסדת כריש", נאם נסראללה.

נסראללה: "הקו האדום - תחילת הקידוח"

מזכ"ל חיזבאללה המשיך: "הקו האדום הוא תחילת הקידוח של נפט וגז מאסדת כריש. ביומיים האחרונים פורסמו ידיעות שקידוח הגז יחל ללא דחייה, העברנו מסר שלא הגיע לתקשורת, העברנו מסר תקיף מאוד: שאם יחל קידוח הגז תהיו בבעיה. תהיו בבעיה".

אסדת כריש
אסדת כריש

אי אפשר לנתק את מה שנעשה בתוך לבנון מההתנהלות של חיזבאללה: לבנון נמצאת בפלונטר מדיני והיא מתקשה להקים ממשלה, לצד משבר כלכלי דרמטי שהולך ומעמיק. ב-48 השעות האחרונות מתבצרים עשרה אזרחים לבנונים בבנקים ודורשים לקבל את חסכונותיהם. התחושה ברחוב היא שהמדינה מתפרקת, לפחות כלכלית.

המערכת הלבנונית בסחרור וכולם מבינים, כולל נסראללה, שהפתרון היחיד זה הגז. מעל הכול נשאלת שאלה שאף אחד, כולל בישראל, יודע לענות עליה: האם המשבר הכלכלי הוא גורם מרסן, או שמא גורם מסלים?