על רקע המשא ומתן בין ישראל ללבנון על הגדרת הגבול הימי בין שתי המדינות, לשכת ראש הממשלה לפיד משגרת הערב (שני) מסר ללבנון. בהודעה שיצאה מטעם דוברו של ראש הממשלה נכתב: "ישראל מאמינה שאפשר וצריך להגיע להסכם על הקו הימי בין לבנון לישראל באופן שישרת את האינטרסים של אזרחי שתי המדינות".

עוד נכתב: "ההסכם יתרום רבות ויועיל ליציבות האזורית. ישראל מודה למתווך האמריקאי על עבודתו המאומצת בניסיון להביא להסכם. הפקת הגז מאסדת כריש אינה קשורה למו"מ, האסדה תחל בהפקת הגז ללא עיכובים ברגע שזה יהיה אפשרי".

נשיא לבנון מישל אעון אמר היום ששיחות המשא ומתן לשרטוט הגבול הימי עם ישראל נמצאות "בשלבים הסופיים". בתחילת השבוע הקרוב ישראל מתכננת לחבר את צנרת הגז מאסדת כריש אל החוף, וגם תעשה סדרת בדיקות כדי לוודא שהמערכת תקינה. מדובר בצעד שיגביר את המתיחות שקיימת גם ככה בין ישראל לארגון חיזבאללה.

בישראל לא יודעים בצורה ברורה כיצד נסראללה יגיב למהלך הזה, ולכן מעבירים מסר מאוד חריף ללבנון ולחיזבאללה דרך המתווך האמריקני: כל התגרות תיענה בתגובה חריפה מאוד. בצמרת לבנון מדברים בימים האחרונים על כך ש-90%–95% מהבעיות במו"מ עם ישראל כבר נפתרו. אך גם ללבנונים וגם לישראל יש אבן נגף אחת שקוראים לה חיזבאללה.

אסדת הגז כריש (צילום: חברת אנרג'יאן)
אסדת כריש. ישראל במסר ללבנון | צילום: חברת אנרג'יאן

אחד הפרובוקטורים הגדולים הוא עלי שועיב, עיתונאי של רשת אל- מנאר ואיש חיזבאללה שבתיעוד שהופץ הוא נראה עומד מטרים ספורים מאנשי צה"ל. חיזבאללה מכשיר את הקרקע בימים האחרונים ומסמן את נקודות המחלוקת מול ישראל.

נסראללה: "הקו האדום - תחילת הקידוח"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שלח מסרים מאיימים לעבר ישראל בנאום שנשא היום, שבו הציע לישראל שלא להפיק את הגז עד שהמשא ומתן בין המדינות יסתיים. "אנחנו עוקבים אחר המשא ומתן שמנהלת לבנון. העיניים והאוזניים שלנו מופנות כלפי אסדת כריש", אמר נסראללה.

מזכ"ל חיזבאללה המשיך: "הקו האדום הוא תחילת הקידוח של נפט וגז מאסדת כריש. ביומיים האחרונים פורסמו ידיעות שקידוח הגז יחל ללא דחייה, העברנו מסר שלא הגיע לתקשורת, העברנו מסר תקיף מאוד: שאם יחל קידוח הגז תהיו בבעיה. תהיו בבעיה".

הדוח הסודי של פיקוד צפון חושף: נסראללה עם הגב לקיר - ועלול לפנות לעימות עם ישראל

על רקע ההסכם שמתגבש עם לבנון בעניין הגבול הימי, דוח שמגיע מפיקוד צפון חושף שישנה אפשרות סבירה לעימות עם חיזבאללה בתקופה הקרובה. המסמך מנסה לנתח את המצב בארגון חיזבאללה ואת מצבו האישי של נסראללה.

הסכם הגז מול לבנון: יאיר לפיד, נסראללה, אסדת כריש (צילום: חברת אנרג'יאן, רויטרס, פלאש 90)
לשכת רה"מ עונה לנסראללה | צילום: חברת אנרג'יאן, רויטרס, פלאש 90

עיקרי הדוח על מצב חיזבאללה

• הארגון הסתאב והפך למושחת

• הארגון מאבד תמיכה ונתון לביקורת קשה בלבנון

• ההנהגה מאבדת שליטה על הפעילים הצבאיים בשטח

עיקרי הדוח של מצבו של נסראללה

• אחרי חיסול סולימאני - נסראללה בודד. ברית איראן-חיזבאללה-סוריה התערערה

• מנסה דרך איומיו לזקוף לזכותו את הישג הבאת הגז

• עלול לצאת מהמלכוד על ידי יציאה למלחמה

• היום שאחרי: היורש יהיה חלש יותר אבל גם מסוכן יותר.