ראש הממשלה לפיד נועד בישיבה ביטחונית מיוחדת מוקדם יותר היום (ראשון) עם ראש הממשלה החליפי בנט, שר הביטחון גנץ, הרמטכ״ל כוכבי, ראש המוסד ברנע ובכירים נוספים במערכת הביטחון. הפגישה תוכננה על מנת להיערך לשני התרחישים – באם יהיה הסכם ובאם לאו, זאת לאחר שישראל הצהירה כי היא מתכננת לחבר את צנרת הגז מאסדת כריש אל החוף, ועוררה את זעמו של חיזבאללה שהעביר מסר תקיף לישראל בתגובה.

על רקע המשא ומתן בין ישראל ללבנון על הגדרת הגבול הימי בין שתי המדינות, הפגישה נסובה סביב נושא הגזרה הצפונית וההתקדמות בחתימת ההסכם על הגבול הימי עם לבנון ואסדת כריש. במסר ששיגרה לשכת ראש הממשלה ללבנון בשבוע שעבר נכתב כי: ״ישראל מאמינה שאפשר וצריך להגיע להסכם על הקו הימי בין לבנון לישראל באופן שישרת את האינטרסים של אזרחי שתי המדינות״. 

"ההסכם יתרום רבות ויועיל ליציבות האזורית״, נכתב בנוסף בהודעת לשכת ראש הממשלה. ״ישראל מודה למתווך האמריקאי על עבודתו המאומצת בניסיון להביא להסכם. הפקת הגז מאסדת כריש אינה קשורה למו"מ, האסדה תחל בהפקת הגז ללא עיכובים ברגע שזה יהיה אפשרי״.

נשיא לבנון מישל אעון טען ששיחות המשא ומתן לשרטוט הגבול הימי עם ישראל נמצאות בשלבים הסופיים, וכי ״ישראל מתכננת לחבר את צנרת הגז מאסדת כריש אל החוף, וגם תעשה סדרת בדיקות כדי לוודא שהמערכת תקינה. מדובר בצעד שיגביר את המתיחות שקיימת גם ככה בין ישראל לארגון חיזבאללה״.

ראש הממשלה יאיר לפיד, טס מעל אסדת כריש (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש הממשלה יאיר לפיד טס מעל אסדת כריש | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בישראל לא יודעים בצורה ברורה כיצד נסראללה יגיב למהלך הזה, ולכן העבירו מסר מאוד חריף ללבנון ולחיזבאללה דרך המתווך האמריקני: כל התגרות תיענה בתגובה חריפה מאוד. בנאום שנשא מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, הוא הציע לישראל שלא להפיק את הגז עד שהמשא ומתן בין המדינות יסתיים. "אנחנו עוקבים אחר המשא ומתן שמנהלת לבנון. העיניים והאוזניים שלנו מופנות כלפי אסדת כריש", אמר נסראללה.

מזכ"ל חיזבאללה המשיך: "הקו האדום הוא תחילת הקידוח של נפט וגז מאסדת כריש. ביומיים האחרונים פורסמו ידיעות שקידוח הגז יחל ללא דחייה, העברנו מסר שלא הגיע לתקשורת, העברנו מסר תקיף מאוד: שאם יחל קידוח הגז תהיו בבעיה״.