בתקשורת הפלסטינית דווח הבוקר (שלישי) על חיפושים נרחבים אחרי ששת האסירים שנמלטו מכלא גלבוע במחוז ג'נין, בין היתר על ידי זימון קרוביהם לחקירה. החיפושים מתבצעים במספר צירים, כשההערכה היא שהשישה התפצלו אחרי הבריחה אתמול. במקביל, שב"ס הטיל מגבלות בבתי הכלא הביטחוניים והעבירו מאות אסירים בשיטת "כיסאות מוזיקליים". במשטרת ישראל אומרים כי אין עדיין תפנית או התקדמות משמעותית.

המשטרה עצרה בשעות אחר הצוהריים 3 חשודים בכפר בצפון הארץ. על פי החשד, 3 הצעירים אינם האסירים הנמלטים, אך ככל הנראה סייעו להם להימלט. עוד נמסר כי בסביבות הכפר מתקיימת בשעות האחרונות פעילות משטרתית ענפה.

בודקים את התעודות של פלסטינים שחוצים בחזרה לג׳נין (צילום: Shehab News Agency)
צה"ל בודק תעודות של פלסטינים שחוצים בחזרה לג'נין | צילום: Shehab News Agency

במשטרת ישראל לא הורידו מכלל אפשרות כי חלק מהאסירים נמצאים עדיין בשטחי ישראל, ובמהלך הלילה המשיכו בחיפושים במחוז הצפוני. במשטרה הגבירו גם את האבטחה במרכזי הערים הצפוניות, בדגש על בתי כנסת ואזורי בילוי - פארקים גנים ציבוריים, בשיתוף עם צה"ל ושב"כ.

הנחת העבודה תחתיה עובדים הכוחות היא שיכול להיות שהאסירים ינסו לחצות את הגבול גם לירדן, גם לצפון - ואפילו גם לעזה, אבל שלפחות חלקם עדיין נמצאים בארץ. "הציבור נקרא מצד אחד לגלות עירנות ולדווח למוקד 100 על כל דבר או מישהו חשוד, אך נקרא ככל הניתן להימנע מהפצת מידע שקרי שאין לו בסיס", ביקשו במשטרה.

הבריחה מכלא גלבוע - סיקור שוטף ב-N12:
 6 אסירים ביטחוניים נמלטו מכלא גלבוע דרך מנהרה
מתחת לאף של שב"ס: כך ברחו המחבלים מכלא גלבוע
 אלה המחבלים שהצליחו להימלט מהכלא
 השאלות הקשות מאחורי בריחת האסירים מהכלא
 המצוד בעיצומו: טלפון סלולרי שמיוחס לחולייה אותר בבית שאן

במסגרת החיפושים נכנסו כוחות ישראליים לעיר ג'נין מכיוון מערב, סמוך למועדון רכיבת הסוסים של ג'נין. לפי עדי ראייה, החיפושים התבצעו בשטחים חקלאיים ובגבעות במזרח העיר, באזור גדר ההפרדה, בלי להיכנס לבתי התושבים. כוחות מתוגברים נפרסו בעיר ונבדקו תעודות הזהות של תושבים. דווח גם על פריסת כוחות לאורך גדר ההפרדה בגזרת ג'נין, ומחסומים לבדיקת כלי רכב נפרסו גם על ציר ג'נין-רמאללה.

במהלך היום נרשמה נוכחות גדולה של כוחות ביטחון רבים, גם סמוך לבית הכלא שממנו נמלטו האסירים. הכוחות נפרסו באזור בעקבות מידע מודיעני שהתקבל בשעות האחרונות.

אביו ואחיו של אחד האסירים הנמלטים, איהם כמאמג'י, מהכפר דאן שליד ג׳נין, זומנו לחקירה בבסיס סאלם. לטענת קרובי משפחה, קצין המודיעין ששוחח עם האב דרש ממנו להסגיר את בנו.

עוד דווח כי בכפר ביר באשא, מדרום לג׳נין, כוח רגלי ישראלי ביצע סריקות בשטחים החקלאיים של הכפר, בחיפוש אחר האסיר הנמלט יעקוב קאדרי.

במערכת הביטחון מזהירים מפני האפשרות של השלכת אירוע בריחת האסירים מכלא גלבוע גם על המצב הביטחוני. בהקשר לכך, ארגון הג'יהאד האסלאמי איים כבר אתמול שאם האסירים הנמלטים ייפגעו, הוא יבצע ירי רקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל.

תכנית הניוד של שב"ס

במקביל למאמצי החיפוש הנרחבים אחר האסירים הנמלטים, בשב"ס גבו עדויות מ-14 סוהרים בחקירה שמנהלת היחידה לחקירת סוהרים בלהב 433. החקירה טרם הסתיימה, ובמשטרה מבהירים שלפי שעה לא ניתן לקבוע בוודאות אם האסירים קיבלו סיוע מתוך הכלא. יש להדגיש כי בשלב זה אף גורם עוד לא נחקר באזהרה, ומדובר בעדויות בלבד.

בתוך כך, בשירות בתי הסוהר הטילו מגבלות בבתי הכלא הביטחוניים, ובשיטת "הכיסאות המוזיקליים" העבירו מאות אסירים של הג'יהאד האסלאמי בין המתקנים, בתגבור של היחידות המיוחדות של שב"ס, בראשן "מצדה".

עומר בר לב, השר לבטחון פנים בחפ״ק שהוקם בעקבות ברי
עמר בר לב, השר לבטחון פנים, בחפ"ק שהוקם בעקבות בריחת האסירים

על פי ממצאי החקירה שנאספו עד כה, מיד לאחר שהאסירים הביטחוניים יצאו מפתח הפיר ומצאו את עצמם מחוץ לחומות הכלא הם החליפו בגדים ופתחו בריצה של כמעט 3 ק"מ, עד לנקודה שבה על פי הממצאים המתין להם רכב. על הרכב לא עלו כל ששת הנמלטים ובמערכת הביטחון עדיין בודקים אם מדובר במשהו מתוכנן מראש או שהפיצול נובע מוויכוח שפרץ ביניהם.

שרשרת הכשלים שאיפשרו את הבריחה (צילום: N12)
שרשרת הכשלים שאיפשרו את הבריחה | צילום: N12
שרשרת הכשלים שאיפשרו את הבריחה (צילום: N12)
שרשרת הכשלים שאיפשרו את הבריחה | צילום: N12

יש מספר הערכות לאן האסירים הביטחוניים נמלטו: אחת ההערכות מדברת על כך שהיעד הבטוח ביותר עבורם הוא מחנה הפליטים ג'נין. צריך לשים לב לכך שקבוצת הנמלטים מורכבת מ-5 אנשי ג'יהאד אסלאמי שצירפו אליהם את זכריה זביידי שמשויך לארגון פת"ח. זאת כנראה מתוך הבנה של החמישה שזביידי הוא אדם שמחזיק בידע וקשרים במחנה הפליטים ג'נין שעשויים לסייע להם במנוסה.