זכריה זביידי, מפקד גדודי חללי אל-אקצא של הפת"ח בג'נין לשעבר, הוא אחד האסירים שנמלטו מכלא גלבוע שבצפון הבוקר (שני), ככל הנראה באמצעות מנהרה שחפרו. גם שאר האסירים הם תושבי אזור ג'נין, שם נשמעו הבוקר יריות שמחה.

רוב האסירים הנמלטים מרצים עונשי מאסר ארוכים, הנעים בין 15 שנה למאסרי עולם - אנשים שאין להם מה להפסיד. בג'יהאד האסלאמי אמרו שתזמון הבריחה, יחד עם האירוע בגבול עזה (מותו של בראל חדריה שמואלי ז"ל) מעמיקים את הכישלון הישראלי. אנשי פת"ח והג'יהאד איסלמי חוגגים, ודובר חמאס מדבר במונחים של גבורה.

"תזמון פעולת הגבורה הגדולה מהווה מכה חזקה שישראל תרגיש בגבולות עזה ותעצים את הכישלון שלה", אמרו בג'יהאד האסלאמי. בחמאס הוסיפו כי זו "פעולה אמיצה וניצחון לרצון האסירים מול מנגנון הביטחון שהכיבוש מתפאר בו כטוב ביותר בעולם".

זכריה זביידי, בן 45, צרוב בזיכרון הישראלי כאחד מסמלי האינתיפאדה השנייה, ונחשב לאחראי גם לפיגוע בסניף הליכוד בבית שאן ב-2002, שבו נרצחו 6 אנשים, אך לא נשפט עליו. כוחות הביטחון הישראליים ניסו להתנקש בחייו מספר פעמים והוא חי במחתרת.

זכריה זביידי
זכריה זביידי בעת מאסרו ב-2009

זביידי נחשב מבכירי פעילי הטרור בגדה המערבית, עד שב-2007 נמנה על פעילי הטרור שנכללו במסגרת "הסכם המבוקשים", במסגרתו התחייבו להפסיק כל פעילות אלימה ובלתי חוקית ולנטוש את תשתיות הטרור, אליהן השתייכו. ב-2019 נעצר לצד עו"ד טארק ברגותי בחשד למעורבות בפיגועי ירי באזור רמאללה. לפי שב"כ, השניים השתמשו ברכב של הרשות, ירו לעבר אוטובוס ותכננו פיגועים נוספים באזור הגדה.

זביידי נודע בציבור הישראלי גם בעקבות יחסיו עם הישראלית טלי פחימה. מששמעה פחימה שלמדינת ישראל יש כוונה לחסל את זביידי, הצהירה כי תשמש לו "מגן אנושי". בהמשך התנערה ממנו והאשימה אותו בשיתוף פעולה עם השב"כ.

מחמוד עארדה (46) מהכפר עראבה ליד ג'נין נמלט גם הוא מכלא גלבוע. על פי מקורות בג'יהאד האסלאמי הוא פיקח על מבצע הבריחה ועמד בראש אסירי הג'יהאד האסלאמי בכלא גלבוע. הוא יושב בכלא הישראלי כבר 25 שנה, אחרי שנשפט למאסר עולם ועוד 15 שנים.

גם איהם כמאמג'י (35), תושב כפר דאן שליד ג'נין, נמלט. הוא יושב כבר 16 שנים בכלא הישראלי אחרי שנשפט לשני מאסרי עולם, על חטיפתו לרמאללה ורציחתו של הנער אליהו אשרי ב-2006, ועל ניסיון לבצע פיגוע התאבדות. נאמר שכמאמג'י תכנן לפוצץ אוטובוס עמוס אזרחים באמצעות מכונית תופת עמוסה בכ-100 קילוגרמים של חומר נפץ.

הראל דוידוביץ, חברו הקרוב של אליהו אשרי, אמר בשיחה עם N12: "חמור מאוד שהכלא הביטחוני בישראל לא שמור בצורה מקצועית. על שב"ס לתפוס במידי את אותם המחבלים של חברי אליהו אשרי ז"ל שברחו. שירות הביטחון חייב לתפוס אותם במידי ולתת להם עונש קשה הראוי הרבה יותר ממה שהם קיבלו. על שב"ס לעשות בדק בית איך קרה דבר כזה. אסור לתת למחבלים עם דם על הידיים לעשות מה שהם רוצים".

בריחה מכלא גלבוע
כרטיסי האסירים שנמלטו

אסיר נוסף שנמלט הוא יעקוב קאדרי (49), גם הוא מאזור ג'נין (הכפר ביר אל באשה), שיושב 18 שנים בכלא אחרי שנשפט לשני מאסרי עולם. מונאדל נאריאת, משוחרר עסקת שליט שנעצר מחדש, גם הוא בין הנמלטים.