אירוע ביטחוני חמור בצפון: 6 אסירים ביטחוניים ברחו הלילה (בין ראשון לשני) מכלא גלבוע שבצפון, באמצעות מנהרה שחפרו. ל-N12 נודע כי רק לאחר שדווח על האסירים שנמלטו - הסוהרים ערכו ספירה והבחינו כי חסרים שישה. כשעה לאחר מכן התגלתה מנהרת הבריחה. מסוקים ורחפנים מבצעים סיורים באזור וגם כוחות גדולים של משטרה, שב"כ ושב"ס עורכים חיפושים בזירה.

אחד האסירים שנמלטו הוא זכרייה זביידי שהיה מפקד גדודי חללי אל-אקצא של הפת"ח בג'נין, ונחשד בביצוע שורת פיגועים. חמשת האסירים הנוספים חברים בתנועת הג'יהאד האיסלאמי ומרצים מאסרים ארוכים מאוד. בעקבות הבריחה, תושבי ג'נין פתחו בחגיגות וירו צרורות שמחה לאוויר.    

חשד לבריחת אסירים בכלא גלבוע
חשד לבריחת אסירים בכלא גלבוע
הביוב שממנו ברחו האסירים בכלא גלבוע  (צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס )
פתח הביוב שממנו ברחו האסירים | צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס
בריחה מכלא גלבוע
כרטיסי האסירים שנמלטו

מפרטים ראשונים שהגיעו ל-N12 עולה כי האירוע החמור אירע באגף 2 שנמצא סמוך לגדר בית הסוהר. ההערכה היא כי חפירת המנהרה ארכה שנים וכי מחוץ לשטח הכלא המתין לשישה רכב מילוט שהסיע אותם היישר לשטחים.

בחיפושים אחר ששת האסירים, כלא גלבוע  (צילום: החדשות 12)
חיפושים אחר האסירים שנמלטו | צילום: החדשות 12

אחת האפשרויות שנבדקות היא שהמחבלים הבורחים חפרו את המנהרה מתחת לתא שירותים, והצליחו לצאת מתחומי הכלא דרך פיר הביוב. על פי אחת העדויות, מי שגילו ראשונים את הבריחה היו חקלאים שעובדים באזור, וחשבו שמדובר בגנבים שנמלטו. החקלאים דיווחו למשטרה ומשם הגיע הדיווח לשב"ס.

זכריה זביידי
זכריה זביידי, אחד האסירים שנמלטו
כלא גלבוע. המנהרה ששימשה את האסירים למילוט
המנהרה שממנה ברחו האסירים - נדרשו שנים לחפור

ראש הממשלה בנט הדגיש הבוקר כי הימלטות האסירים הוא אירוע חמור המחייב מאמץ כלל מערכתי של כוחות הביטחון. עוד נמסר מטעם ראש הממשלה כי הוא מקבל עדכונים שוטפים על מאמצי החיפוש אחר המחבלים, ויקיים התייעצויות בהמשך בהתאם לצורך.

מפקד מחוז הצפון בשב"ס, גונדר אריק יעקב, אמר בהתייחסות ראשונה של השב"ס לאירוע כי לא מדובר בדיוק במנהרה שנחפרה, אלא כנראה בכשל מבני בתא הכלא שניצלו האסירים. "ממה שאנחנו מזהים כרגע במבט הראשוני אל תוך מנהרת הבריחה, יש כשל במבנה התאים שנמצאים על בסיס כלונסאות. מתחתיהם היה חלל שהאסירים כפי הנראה ניצלו".

"תרחיש הבריחה מהכלא הוא אפשרי", הוסיף גונדר יעקב. "כמובן שיש כאן מה לתחקר וללמוד כדי שאירוע כזה לא יקרה שוב. במקביל למצוד אנחנו מנהלים מאמץ לפינוי יתר האסירים מכלא גלבוע ופיזורם לבתי סוהר ביטחוניים אחרים במטרה לעמוד על הכשלים שהתרחשו באגף".

כשנשאל לגבי הסיוע החיצוני לאסירים שנמלטו, הבהיר מפקד המחוז: "הנושא יתוחקר ויילמד ע"י המשטרה ושב"כ. אני מעריך שהם יעלו על גורמי הסיוע, וגם אנחנו נתחקר זאת על בסיס האסירים שנמצאים אצלנו".

 

מפקד מרחב העמקים במשטרה, תת-ניצב שמעון בן שאבו, הדגיש כי המשטרה לא בשלב של תחקור האירוע - אלא מתמקדת במצוד. "החיפושים התחילו בשעות הלילה מרגע הדיווח על בריחתם של האסירים. כוחות משטרה גדולים מקיפים את כלל הגזרה שבין עפולה לבית שאן בסריקות קפדניות", אמר. "אנחנו משלבים כוחות עם צה"ל ושב"כ, שמלווה את האירוע הזה".

בן שאבו הוסיף כי בגזרת האירוע הוצבו מחסומים, אולם כרגע אין הנחיות נוספות. "יהיה עיכוב מסוים בדרכים. כוחות משטרה ייכנסו ליישובים גם בצירים ובאזורים הכפריים. אנחנו עושים כל מה שאפשר כדי לשים את הידיים עליהם מהר ככל האפשר".

גורמים ביטחוניים מוסרים כי קבוצת האסירים ניצלה את המומנטום סביב ראש השנה, שבו הכוחות בבתי הכלא דלילים יחסית. המודיעין של שב"ס קיבל בתקופה האחרונה איתותים שעלולה להתעורר מהומה באחד מבתי הכלא, אך ככל הנראה היה מדובר בתרגיל שנועד להסוות את תכנונם של השישה לברוח.

זירת האירוע, כלא גלבוע (צילום: החדשות 12)
חיפושים אחר הנמלטים | צילום: החדשות 12

 

זירת האירוע, כלא גלבוע (צילום: החדשות 12)
בגדים שהותירו האיסרים מאחור | צילום: החדשות 12

גורם ביטחוני ששוחח עם N12 מסר כי מדובר באירוע מביך מאוד לשב"ס, שבו אסירים ביטחוניים הצליחו לתכנן במשך תקופה ארוכה בריחה מתוחכמת - מבלי שהתקבל כל מידע מודיעיני. לדבריו, מה שנותר לעשות זה להפיק לקחים.

כוחות מיוחדים של שב"ס בחיפוש אחר האסירים בכלא גלבו (צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס )
כוחות מיוחדים בכלא גלבוע | צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס
_OBJ _OBJ

השאלה כיצד מצליחים מחבלים לחפור מנהרה מהסוג הזה בכלא גלבוע, אחד מבתי הכלא השמורים ביותר במדינה - מצביעה, על פניו, על מחדל ענק של שירות בתי הסוהר בקרב שורת גורמים. כלא גלבוע הוקם ב-2004 לאחר שהיה מחסור במקומות כליאה של מחבלים מסוכנים שירצו את עונשם.