לאחר שעות של רגיעה בירי הרקטות מעזה לישראל, הבוקר (שלישי) נשמעה אזעקת צבע אדום בעוטף עזה ובנתיבות • במקביל למטחי הרקטות שנמשכו אמש (שני) מעזה, תקיפות חיל האוויר במרחב הרצועה נמשכו - וחמישה בתי בכירים בחמאס הותקפו • דובר חמאס איים שאם ישראל לא תעצור את התקיפות - יחודש הירי לתל אביב • מצרים העבירה לחמאס הצעה לנצור את האש מיד - בתמורה להפסקת המתקפות הישראליות • ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב עם שר הביטחון, הרמטכ"ל והצמרת הביטחונית • בפיקוד העורף הודיעו: עד יום רביעי - אין לימודים מנתניה דרומה • רקטות נורו מלבנון והתפוצצו בשטחה, וצה"ל הגיב בירי ארטילרי • כ-250 רקטות שוגרו ביממה האחרונה מרצועת עזה לישראל. עדכונים שוטפים ממבצע "שומר החומות" - היום השמיני

כתבות נוספות ב-N12:

אחרי האיום של חמאס: ראש הממשלה נתניהו מגיב

התרגיל של צה"ל: פיצוץ מנהרות המחבלים בעזה

צה"ל: "פגענו באחד הסודות הגדולים של חמאס"

אחרי לילה מתוח ושקט ביישובי הדרום, שבו לראשונה מאז שהחל המבצע לא נשמעה אזעקה במהלך הלילה, בשעה 5:32 בבוקר הופעלו האזעקות ביישובי עוטף עזה ובנתיבות בעקבות ירי מרצועת עזה לישראל. לאורך הלילה דיווחו בעזה על עשרות תקיפות של צה"ל, מהאוויר ומהים. פיצוצים נשמעו ונראו בחלקים שונים של הרצועה. מקורות פלסטיניים מדווחים כי התקיפה כללה בעיקר סמלי שלטון. "התגובה שלנו לעבר נתיבות זו רק ההתחלה", הבהיר הבוקר דובר חמאס.

מעט לאחר השעה 23:00, נשמעו אזעקות באזור משגב עם שנמצא ליד גבול לבנון, ולא דווח על נפגעים. במקרה זה, מדובר בירי של 6 רקטות מדרום לבנון שככל הנראה נפלו בשטח הלבנוני, בסמוך לגבול ישראל באזור משגב עם. בהודעת דובר צה"ל נמסר שכוחות ארטילריים של צה"ל שיגרו בתגובה 8 פגזי ארטילריה לשטח לבנון.

בעקבות חילופי הירי בין לבנון לישראל, הודיעו ביוניפי"ל, כוח האו"ם הזמני בלבנון, כי הם "פועלים מול כל הצדדים כדי להבטיח את היציבות באזור ולצמצם את המתיחות". ברצף הודעות שפרסמו בטוויטר תיארו ביוניפי"ל את השתלשלות העניינים בגזרה הצפונית והדגישו כי "המצב באזור רגוע כרגע".

מעט לאחר השעה 23:00, הירי לדרום חודש - ואזעקות נשמעו במועצה האזורית שער הנגב ובמועצת חוף אשקלון. מוקדם יותר אמש, מטחי רקטות נורו לעבר המועצות האזוריות אשכול ושדות נגב ולעבר שדרות והיישובים הסמוכים לה. שתי רקטות מהמטח האחרון נפלו בשטח שדרות - אחת מהן פגעה בגן ילדים, אך לא דווח על נפגעים. מטח נוסף לעבר שדרות והמועצה האזורית שער הנגב נורה לאחר השעה 22:00. 

גורמים מצריים שוחחו אמש עם כלל הדרגים בחמאס, בהם גם ראש הלשכה המדינית של הארגון, איסמעיל הנייה, והציעו לכונן הפסקת אש מיידית עם ישראל. לפי ההצעה, חמאס יפסיק את ירי הרקטות - ובתמורה ישראל תפסיק את התקיפות בעזה באופן מיידי. ישראל העבירה מוקדם יותר מסר שלפיו היא נחושה להמשיך בתקיפות כדי לפגוע עוד בארגון הטרור, אך טרם ברור כיצד תנהג אם חמאס יחדל לירות.

הפצצת בניין בעזה
הפצצת הבניין בעזה שהוביל לאיום חמאס לירות על תל אביב

ראש הממשלה נתניהו ערך התייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון ועדכן: "סיימתי עכשיו הערכת מצב ואישור תוכניות מבצעיות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד וראש המל"ל. ההנחיה היא להמשיך ולהכות במטרות הטרור. צה״ל עושה זאת היטב, היום הוא חיסל עוד מפקד בכיר של הג׳יהאד האיסלאמי, פגענו ביחידה הימית של החמאס, וגם ממשיכים להכות בתווך התת-קרקעי - המטרו של החמאס, ויש עוד מטרות. אנחנו נמשיך לפעול ככל שיידרש כדי להשיב את השקט והביטחון לכל תושבי ישראל".

מאוחר יותר פרסם הבית הלבן כי נשיא ארה"ב ביידן שוחח עם רה"מ נתניהו. "הנשיא חזר על תמיכתו הנחרצת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני התקפות רקטות ללא הבחנה", נכתב בהודעתם. כמו כן, ביידן הביע את תמיכתו בהפסקת אש ובמאמצים שמקדמת ארה"ב בנושא מול מצרים ושותפות אחרות.

בתי מפקדים בחמאס ששימשו כתשתיות טרור הותקפו

בדובר צה"ל עדכנו כי חמישה בתי מפקדים בחמאס ששימשו כתשתיות טרור הותקפו היום. בין בתי המפקדים שהותקפו נמנים ביתו של עז א-דין חדאד, בכיר במטכ״ל הזרוע הצבאית של חמאס וראש הסיוע הקרבי הכלל רצועתי במהלך הסבב האחרון.

עוד הותקפו: ביתו של אמג'ד אבו נג'א, מפקד גדוד נוחבה ברצועה, שניהל מביתו לחימה במהלך הסבבים השונים וביתו של אברהים מחמד מוסטפא כוארע, מפקד גדוד דרום חאן יונס, שלקח חלק בפיגועי ירי לעבר כוחות צה"ל משנת 2008 והיה אחראי על הירי הרקטי לעבר ישראל.

תקיפת החמ"ל הראשי של ביטחון הפנים של חמאס (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת החמ"ל הראשי של ביטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס | צילום: דובר צה"ל

מטרות נוספות שהותקפו: ביתו של אחמד שמאלי, מפקד גדוד נוחבה בשג'אעיה, שבביתו קיימת תשתית תקשורת צבאית ותשתית לאחסון אמצעי לחימה וביתו של נסים אבו עג'ונה, מפקד גדוד בית לאהיא, שבביתו קיימת תשתית צבאית לניהול לחימה.

במקביל לירי המאסיבי לעבר ישראל, צה"ל הגביר את עוצמת התקיפות - ומיקד את הפגיעה ברשת המנהרות התת-קרקעיות של חמאס, בתשתיות ארגוני הטרור ובבכירי חמאס והג'יהאד האיסלמי. מאז תחילת המבצע השמיד צה"ל כ-100 קילומטרים של מנהרות חמאס - כך העריך אתמול דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, בתדרוך לכתבים. "הלילה ביצענו את שלב ג' של סיכול המטרו - 110 חימושים מ-50 מטוסים שפגעו ב-15 קילומטרים", מסר. 

דובר צה"ל בירך על חיסול חוסאם אבו הרביד, בכיר בג'יהאד האסלאמי ומפקד החטיבה הצפונית בארגון, שהותקף מהאוויר במחנה הפליטים ג'בלייה. "מגיע קרדיט אדיר לשב"כ על מודיעין יוצא דופן", אמר. "בסיכול משותף, בהובלת מרכז האש בפיקוד הדרום, חיסלנו את מח"ט צפון הרצועה של הג'יהאד, פעיל דומיננטי בארגון שהכווין את ירי הנ"ט לעוטף עזה ביום הראשון למבצע. חטיבתו ממקדת את הירי בשדרות והירי בשבועיים לפני המבצע היה מחטיבתו".

חוסאם אבו הארביד
חוסאם אבו הרביד, מפקד החטיבה הצפונית בג'יהאד האסלאמי

ברשת הקשר של הג'יהאד האסלאמי הודיעו לאחר החיסול: "פלוגות אל-קודס מודיעות כי המפקד חוסאם אבו הרביד, מפקד החטיבה הצפונית בפלוגות אל-קודס, מת כשהאיד והחזיר את נשמתו לבורא. זה היה חיסול ממוקד בצפון הרצועה. שאללה ירחם על ההרוגים וירפא את הפצועים. אללה נתן ואללה לקח".

 

 

בלילה שבין ראשון לשני נמשך גל התקיפות ברצועה ובין השאר הותקף מה שמכונה "מטרו" ג' בצפון רצועת עזה. 54 מטוסי קרב השתתפו בתקיפה הזו ותקפו 15 קילומטרים של מנהרות טרור. עוד הותקפו: תשעה בתים של מפקדים בחמאס ששימשו כתשתית טרור, תשתית צבאית בביתו של אחראי מודיעין של חמאס ופיר מנהרה.

תקיפה של צה"ל בעזה
תקיפת הרכב בעיר עזה

אתמול בשעות הצוהריים הודיע דובר צה"ל כי בתקיפה משולבת מהים ומהאוויר צה"ל סיכל פיגוע ימי עם כלי צולל לא מאויש של חמאס. "סיכלנו בו-זמנית מהים ומהאוויר גם את הרכב שפרק את כלי הצולל ואת הרכב שהחל לנסוע חזרה: הכלי הצולל, הרכב והפעילים שבסמוך שנהרגו", נמסר.

רב-אלוף אביב כוכבי, וחברי פורום מטכ"ל (צילום: דו"צ)
הרמטכ"ל אביב כוכבי וחברי פורום מטכ"ל בהערכת מצב | צילום: דו"צ

"זיהינו באמצעות כמה תצפיות של חיל הים וחיל האוויר התארגנות לפיגוע ימי, כשההתארגנות תוכננה להיות בכלי צולל בלתי מאויש. אנחנו מסכלים בסיכול בו-זמני גם מהאוויר וגם מהים, ותוקפים למעשה את הרכב שפורק את הכלי הצולל. הפעילים יוצאים ממנו והרכב מתחיל לנסוע בחזרה. אנחנו תוקפים את הרכב, וגם את הכלי ואת הפעילים שלידו. הרכב נפגע, הכלי הושמד לחלוטין ומספר פעילים נהרגו. הסיכול בוצע על החוף. אנחנו מעדיפים סיכול בחוף ולא בים - מקדימים תרופה למכה".

תא"ל זילברמן הוסיף כי "אנחנו רואים פחד גדול מאוד של פעילים לרדת לתת-קרקע. הם עדיין יורדים בחלקים כאלה ואחרים. זה מפריע להם להפעיל אופרטיבית את הדברים. יש להם דילמה גדולה מאוד אם להיות מעל לקרקע או תחתיה. אני חושב שההשפעה על ירי הרקטות לא גבוהה, אבל ההשפעה על הוצאת מתווים אחרים כולל פיקוד ושליטה גבוהה הרבה יותר".

עוד אמר דובר צה"ל: "הלילה ביצענו את סיכול ה'מטרו' שלב ג', הפעם גדוד סאברה וגדוד שאטי בעיר עזה: 110 חימושים מ-50 מטוסים שפגעו ב-15 ק"מ. עד כה בהערכה גסה השמדנו מתחילת המבצע כ-100 ק"מ של מנהרות חמאס".

פגיעה ישירה מרקטה בבניין באשדוד
פגיעה ישירה מרקטה בבניין באשדוד
פגיעת רקטה בבית כנסת באשקלון (צילום: עדי ישראלי, פלאש 90)
בית הכנסת שנפגע מרקטה באשקלון, אתמול | צילום: עדי ישראלי, פלאש 90

מעט אחרי השעה 13:30 אתמול פגעה רקטה בבניין בן ארבע קומות באשדוד. שלושה נפצעו קל וחמישה לקו בחרדה. פרמדיק מד"א איגור ארטל סיפר: "מדובר בבניין בן ארבע קומות שנפגע מנפילת הרקטה. כל הדיירים של הבניין שהקשיבו ופעלו על פי הנחיות פיקוד העורף היו במרחב מוגן בחדר המדרגות, וכך שמרו על חייהם וניצלו מפציעות קשות. שלושה דיירים נפצעו קל בלבד משברי זכוכיות וחמישה לקו בחרדה. הענקנו לכולם טיפול רפואי ופינינו אותם להמשך טיפול".

מבצע "שומר החומות" - סיקור נרחב

>> שבוע להסלמה - ההישגים והכישלונות של ישראל וחמאס

>> אלוף פיקוד דרום: "מוחמד דף ויחיא סינוואר עדיין על הכוונת"

>> השעון מתקתק: שינוי המגמה שעשוי להכריע את המבצע | ערד ניר, פרשנות