היום השישי לסבב הלחימה הנוכחי החל בשיגורי רקטות לעבר הבירה ביום ירושלים, ומאות רקטות ששוגרו לעבר ישראל וגבו את חייהם של 8 ישראלים. במקביל, צה"ל ביצע תקיפות משמעותיות ברצועה וחיסל עשרות בכירים בחמאס ותשתיות טרור.

בצה"ל מעדכנים שהלילה (בין שישי לשבת) תקפו כלי טיס של חיל האוויר את משרדו המבצעי בשכונת רימאל בעזה של ראש מנגנוני הביטחון בחמאס, תאופיק אבו נעים, ששימש בין היתר כתשתית צבאית לניהול המלחמה בישראל. בהמשך, מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו כמה עמדות שיגור תת-קרקעיות של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. לפי ההודעה, העמדות שמופעלות באמצעות טיימר ולא ידנית, מקשות על פגיעה ישירה במחבלים עצמם.

בסמוך לשעה 05:00 עדכן דובר צה"ל כי כלי טיס של צה"ל תקפו כמה משגרי תלול מסלול ושתי חוליות מחבלים של החמאס בעזה. "התקיפות בוצעו באמצעות סגירת מעגל מהירה, יכולת אש קטלנית ומודיעין מדויק של אוגדת עזה", נמסר.

בנוסף, צה"ל ניסה לסכל את המשגרים מהם בוצעו המטחים האחרונים לעבר באר שבע ואשדוד. "בצה"ל מבצעים מאמץ תמידי לצוד את חוליות השיגור של רקטות ושל נ"ט, שבמערכה הזו באים לידי ביטוי משמעותית הרבה יותר", נמסר.

גם אמש ושלשום ביצע צה"ל כמה תקיפות משמעותיות במערך התת-קרקע של חמאס, שהשפיעו משמעותית על יכולת הארגון לנהל לחימה. בין היעדים שהותקפו: הכוח הימי של חמאס, חוליות שיגור, אתר לייצור אמל"ח ואתר אחסנת ציוד סייבר. במקביל שוגרו כמה מטחים לאשדוד, באר שבע, אשקלון ויישובי הסביבה.

כאמור, לא דווח על נפגעים ולפי ההערכות הרקטות ששוגרו לבאר שבע יורטו. דובר הזרוע הצבאית של חמאס יצא במסר ראשון מאז הרחבת המבצע בעזה מיד לאחר אחד המטחים האחרונים: "גיבורי הגדה, הבעירו את השטח, שיבער תחת רגלי הכיבוש".

בנימין נתניהו, בני גנץ ורא"ל אביב כוכבי בבור בקריה (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
נתניהו, גנץ וכוכבי בהערכת מצב | צילום: קובי גדעון , לע"מ

"כמה מהבכירים ביותר של חמאס ניצלו מניסיונות חיסול"

בצה"ל מעריכים בזהירות, שנכון לאתמול (שישי) הרגו יותר מ-75 פעילי טרור של חמאס וג'יהאד, כולל בכירים. יש עוד מבוקשים ברשימת יעדי החיסול שצה"ל לא הגיע אליהם, כולל הבכירים ביותר בארגון. "הרגנו הרבה מאוד פעילי טרור ברצועת עזה מבלי לפגוע באזרחים שם", מוסיפים בצבא. 

בצבא אומרים גם שפגעו במפקדות התת-קרקעיות של חמאס שהיו אחד הסודות הכי גדולים של הארגון. "ידענו איפה הן ממוקמות בתוך המנהרות", אמרו עוד בצה"ל. "פגענו בחמש כאלה וזה משפיע דרמטית על היכולת שלהם לנהל את הלחימה, כולל בכירים שהיו בתוכן ונפגעו".

חיילים על גבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

עוד מוסיפים בצה"ל שחמאס בנה את מערך התת-קרקע במשך שנים, וכי בארגון היו בטוחים ששם הם מוגנים. "משם הם ניהלו את הלחימה, את הירי ואת ניסיונות הפשיטה והחטיפה", אומרים בצה"ל. "פגענו דרמטית ביכולת הזאת שלהם לפעול מתוך התת-קרקע".

 

לגבי התקיפה שבוצעה אמש, בצה"ל אומרים שפגעו במרבית מערך התת-קרקע ההגנתי שמקיף את העיר עזה. המנהרות האלה קרסו על הפעילים, ולפי שעה לא ידוע כמה שהו בהן בזמן ההפצצה, אבל בצה"ל מעריכים שהיו שם פעילים רבים.

"חמאס נפגע פגיעה קשה והפגיעה הקריטית היא בנבחרת המהנדסים והמדענים שלו שחוסלו. זה נזק עצום כי אין להם תחליף", אומרים עוד בצה"ל. לפי הצבא גם יכולותיו של הג'יהאד האסלאמי נפגעו משמעותית. מהג'יהאד נשללה יכולת ייצור הרקטות, וייקח לו יותר משנה להתאושש.

"השמדנו את מרבית תשתיות הייצור של חמאס והג'יהאד האסלאמי, כולל המפעלים הגדולים שהיו בתוך אוכלוסייה אזרחית", אומרים בצבא. "היינו צריכים לפנות אזרחים לפני שהשמדנו אותם. בהיבט של פיקוד ושליטה - סיכלנו 15 בכירים בשני הארגונים כולל מח"ט עזה".

נתניהו: "בכירי חמאס לא יכולים להימלט"

ראש הממשלה נתניהו אמר בתום הערכת מצב עם הצמרת הביטחונית בקריה בת"א: "אני אמרתי שאנחנו ניתן מכות קשות מאוד לחמאס וגם לארגוני טרור אחרים - ואנחנו עושים זאת. ביממה האחרונה תקפנו מטרות בתת-קרקע, חמאס חשב שהוא יוכל להסתתר שם והוא לא יכול להסתתר שם".

 תקיפה ישראלית בעזה (צילום: דו"צ)
צילום: דו"צ

"הבכירים שלו חושבים שהם יכולים להימלט מנחת זרוענו - הם לא יכולים להימלט", הוסיף נתניהו. "אנחנו מגיעים אליהם בכל מקום, לכל האנשים האלה ואנחנו נמשיך לעשות זאת. הם תקפו אותנו ביום חגנו, הם תקפו את בירתנו, הם שיגרו טילים לערינו, הם משלמים וישלמו על כך מחיר כבד. זה עוד לא נגמר. אנחנו נעשה הכול כדי להשיב את הביטחון לערינו ולאזרחינו".

נתניהו סיים במילות תודה למנהיגים מסביב לעולם. "אני רוצה לומר מילת הערכה לידידי הנשיא ביידן, לידידים אחרים - נשיא צרפת, ראש ממשלת בריטניה, קנצלר אוסטריה, ראש ממשלת גרמניה ואחרים", אמר. "הם עמדו על זכותנו הטבעית והמובנת מאליה להגן על עצמנו, לנהוג בהגנה עצמית מול הטרוריסטים הללו שגם תוקפים אזרחים וגם מתחבאים מאחורי אזרחים. זה לא יעזור להם אנחנו נמשיך לפעול".

דיווח: "מאמץ אמיתי לסיים את סבב הלחימה"

בתוך כך, ברשת BBC דיווחו כי גורם שמעורה במגעים אומר שבשעות האחרונות נעשה מאמץ אמיתי להגיע להסכמות ולסיים את סבב הלחימה הנוכחי. הגורם, שסירב להיחשף, אמר שבשיחות מעורבים המצרים וגורמים בין-לאומיים ערביים נוספים. גורם נוסף טען שהמצרים הציעו לחמאס ולישראל הפסקת אש למשך 12 שעות.

המל״טים ששוגרו מעזה
המל״טים ששוגרו מעזה
המל״טים ששוגרו מעזה
המל״טים ששוגרו מעזה

גורם בצה"ל: "הפתענו משמעותית את האויב"

"ההישגים במבצע זה, הם תוצר של עבודה מודיעינית מאומצת במשך שנים", אומר היום גורם בכיר בצה"ל. "האויב הופתע מאיכות המטרות וכמותן. תהליכים שקרו בצה"ל ובאמ"ן כמו העבודה הרב-תחומית באוגדות ובמטכ"ל, הקמת זירת המטרות ושימוש בצוותי אדם ומכונה לייצור מטרות אפשרו לייצר הפתעה משמעותית באיכות ובכמות".

חלק מהיעדים שצה"ל סיכל:

"ערערנו את התפיסה האופרטיבית של האויב - נטרלנו איומי פשיטות, סיכלנו מתווי פגיעה באמצעות רחפנים ומל"טים ופגענו קשות ביכולות התק"ק של חמאס", אומר עוד אותו גורם. "סיכלנו עשרות בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי, הדבר גרם לתחושת נרדפות בקרב הבכירים ברצועה. דבר זה מקשה על התפקוד שלהם ובהמשך ניהול המערכה".

אותו גורם הוסיף כי יכולות ייצור האמל״ח בכלל והרקטות בפרט של חמאס נפגעו קשות. "השיקום של תשתיות הייצור צפוי לאורך זמן ממושך", הוא מוסיף. "מדובר על אובדן של יכולות שמחזיר אותם אחורה שנים. החיבור בין המודיעין בזמן אמת לאש, הביא עד כה להצלחות רבות בסיכול פיגועים רבים ונסיונות רבים של האויב להוציא לפועל מבצעים מיוחדים. אנחנו ערוכים עם מטרות איכותיות לאורך זמן ולמערכה ארוכה. נמשיך לגבות מחיר כבד מחמאס. אף פעיל טרור בעזה אינו מוגן, החל ממשגר טילים ועד כלל בכירי ג'יהאד איסלאמי וחמאס".

ההתרעה על הירי לירושלים

כשהתחילה המתיחות בירושלים בחודש שעבר על רקע המחסומים שהוצבו בשער שכם במהלך חודש הרמדאן ומצעד פעילי להב"ה, באגף המודיעין של צה"ל ובכל קהילת המודיעין במערכת הביטחון זיהו התלכדות של כל העולם המוסלמי סביב הנעשה בהר הבית. בשילוב של האכזבה והתסכול של חמאס מביטול הבחירות ברשות, הבינו בצה"ל שזה אירוע חריג בעוצמה שלו.

שיגורים מעזה
שיגורים מעזה
יציאות מרצועת עזה מול כיפת ברזל של אשקלון הלילה (צילום: פיודור ספיר)
יציאות מרצועת עזה מול כיפת ברזל של אשקלון הלילה | צילום: פיודור ספיר

לאחר שזיהו בצה"ל שחמאס עשוי לפתוח בסבב לחימה, הרמטכ"ל ביטל את ביקורו המתוכנן בארה"ב שהוגדר חשוב מאוד. ביום ירושלים, בעקבות המהומות בהר הבית והעימותים בשיח' ג'ראח, בצבא התקבלה התרעה שחמאס עומד לבצע באותו יום ירי רקטות לירושלים.

עם פרוץ המהומות בהר הבית בצבא התקבלה התרעה שחמאס עומד לבצע ירי רקטות לירושלים. בעקבות כך בוצעו הכנות ושינויים במערך כיפת ברזל וכל הגורמים בקרב מקבלי ההחלטות קיבלו את ההתרעה.

בצה"ל אמרו כי "הערכנו שסינוואר יבצע מהלך גם במחיר של מערכה מול ישראל כי העריך שזה יהיה סבב לחימה מוגבל ושישראל לא רוצה מלחמה. בפועל הוא הופתע מאוד מעוצמת התגובה הישראלית".

הישגי חמאס בסבב הלחימה

אחד ההישגים המשמעותיים של חמאס בסבב הלחימה הוא אסטרטגי. הוא לקח בעלות על האירועים בירושלים והציב עצמו כאלטרנטיבה מנהיגותית של הפלסטינים. הישג נוסף הוא תודעתי - בירי למרכזי הערים. "ידענו על היכולות שלו על הרקטות שלו לפני המערכה ולא הופתענו מהירי הזה", אומרים בצה"ל. "פרסנו כיפות ברזל גם רחוק מהדרום אבל לתפיסתו זה הישג".

הפגזה היום ברצועת עזה (צילום: AP)
הפגזה היום ברצועת עזה | צילום: AP

גם את מצב ביטחון הפנים בישראל אפשר לזקוף לזכות חמאס במידה מסוימת. המהומות בערים הן לא בהכוונת חמאס אבל הוא לוקח עליהן קרדיט. במאזן הרווח וההפסד הרווח נוטה לטובת ישראל. בחמאס חווים משבר צבאי חמור ביותר אבל בצה"ל מדגישים שדברים יכולים להשתבש כי אנחנו עדיין תוך כדי לחימה.

לגבי יכולת ירי הרקטות – לג'יהאד ולחמאס יש 14 אלף רקטות ובעיקרון הם יכולים לירות גם למשך 60 יום. הם מתוסכלים מהאפקטיביות של הירי אבל ירי של 150 רקטות למרכז מבחינתם זה הישג, ויש להם יכולת לעוד כמה מנות של ירי כזה.

הירידה בהיקפי הירי של חמאס והג'יהאד נובעת מזה שהם מעריכים שהולכים למערכה ארוכה וגם כי ספגו פגיעות ביכולות השיגור כמו בורות שיגור שהופצצו ובתוכם משגרים. ספגו גם פגיעות משמעותיות בהורדת רבי-הקומות ופגיעה במערך הנ"ט, פעיליו והחוליות.

רצועת עזה אחרי המתקפות (צילום: reuters)
רצועת עזה אחרי המתקפות | צילום: reuters

מה הלאה? 

בצה"ל אומרים שחמאס נערך למערכה ארוכה ועדיין מוכן לעצור בכל רגע. יכולה להיות לו עדיין הצלחה טקטית. "עד כה מנענו הצלחה כזו אבל זה אתגר גדול", אומרים בצה"ל. "חמאס הוא לא ארגון שנכנע ותמיד ירצה להציג הישג. הם תמיד יבחרו בנרטיב של מגן ירושלים כדי לעצור את המערכה".

"ההישגים שלנו עד כה מאפשרים לנו לעצור בכל נקודה אם נחליט", מוסיפים בצבא. "כרגע אין היתכנות למבצע קרקעי. מבחינת חיסול בכירים: כולם על הכוונת. בכל אופן, אומרים בצה"ל ההמלצה ליום שאחרי סבב הלחימה היא "חידוש תהליך ההסדרה וטיפול אזרחי מקיף כי המצב בעזה הוא שבר חברתי וכלכלי".