המבצע הלילי: בישראל דווח הלילה (בין חמישי לשישי) על פעולה אווירית וקרקעית של צה"ל, אך בתקשורת הזרה הדברים נראו אחרת. דובר צה"ל שחרר הודעה באנגלית ולפיה "כוחות אוויריים ורגליים תוקפים ברצועת עזה". הדבר יצר עמימות רבה, וכלי תקשורת מרכזיים דיווחו על פתיחתו של מבצע קרקעי. כעת מתברר שלא מדובר בטעות, אלא בתחבולה מתוכננת שתפקידה לסייע בחיסול הכוחות של חמאס.

סיקור N12 על תקיפות צה"ל בעזה:

צה"ל: פגענו באחד הסודות הכי גדולים של חמאס"

צה"ל תקף מטרות בעזה ועמדות צבאיות של חמאס

אלה בכירי החמאס שחוסלו במבצע המורכב בעזה

לא סתם אמרו גורמי ביטחון בעבר שהחמאס אומנם לא מבין זאת, אך המנהרות שלו יהפכו לבתי קברות המוניים. בצה"ל כבר תכננו כיצד להפוך את איום המנהרות להזדמנות, וזה בדיוק מה שקרה אמש.

העיר עזה מוקפת בתשתית של מנהרות מגננתיות: קילומטרים על קילומטרים של מנהרות שמשמשות את חמאס ללחימה מתחת לאדמה, לשהות של חיילים, למעבר בין מקום למקום, לשיגור רקטות, ואף כחמ"לים. בזמן לחימה לוחמי החמאס שוהים בתת-קרקע ופועלים משם.

אתמול הצליח צה"ל לייצר תמונה עמומה של פעולה קרקעית. כוחות רגליים, תותחנים וטנקים, הוזזו לכיוון הגדר ובמקביל שחרר דובר צה"ל באנגלית את ההודעה האמורה. כך נתן צה"ל לחמאס לחשוב שמתחילה פעולה קרקעית וגרם לארגון להכניס את כלל לוחמיו, כולל הנוחבה, הכוח המיוחד של החמאס, לרדת למנהרות ולהיערך ללחימה.

ואז במשך 35 דקות 160 מטוסים חגו מעל עזה והטילו 450 פצצות - עם יותר מ-80 טונות של חומר נפץ - על כל "המטרו" העזתי. כוחות צה"ל מוטטו את מערך המנהרות על יושביהם, ובשעה זו עדיין לא ברורה - גם לנו וגם לחמאס - מידת הנזק ומספר פעילי הטרור שנקברו שם, אך סביר כי מדובר במאות.

לאחר המבצע הלילי, גורם ביטחוני ששוחח עם N12 אמר: "אתמול עשינו לפחות 20 סיכולים ממוקדים של בכירים ומאות הרוגים בחמאס. השמדנו את מרבית מערך הייצור הרקטי של החמאס, שיתקנו את מערך המנהרות, שהיה כלי אסטרטגי שלהם, ועוד הרבה הישגים שהם עדיין לא מבינים".

מאחורי מהלך הלחימה המפתיע שהתרחש הלילה, ובכלל מאחורי תוכנית הלחימה הקשה, שבה התקיפות בכל שלב משמעותיות מספיק כדי לאפשר לדרג המדיני לעצור אם ירצה בכך - עומד האלוף הרצי הלוי, שעד לפני חודש היה מפקד פיקוד הדרום. מי שהוציא את התוכנית הזו לפועל בשטח הוא מחליפו, מפקד פיקוד הדרום בהווה, אליעזר טולדנו.

מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי (צילום: דובר צהל, חדשות)
אלוף פיקוד דרום לשעבר, הרצי הלוי | צילום: דובר צהל, חדשות

למרות התקיפות הקשות, בצה"ל ממשיכים לדחוף את המבצע קדימה. זה נעשה מתוך הבנה שאומנם ההישג הצבאי הוא כבר משמעותי, ואכן נפגעו נכסים חשובים מאוד של החמאס, תשתיות טילים ובכירים - אך המכה עדיין לא נצרבה בתודעת הצד השני בצורה חזקה מספיק. עד שחמאס יבין את מה שנעשה לו ועד שיהיה נכון לעצור, לשיטת הצבא יש צורך להמשיך בלחימה.