מאז החלו מטחי הרקטות לעבר ישראל משעת אחר הצוהריים אתמול (שני), הכריז צה"ל על פתיחה במבצע "שומר החומות", במסגרתו תקף כ-150 יעדים של ארגון חמאס ברצועת עזה. במרכז היעדים שהותקפו: ביתו של מפקד גדוד בארגון חמאס, מבנה המודיעין של הארגון, שני משגרי רקטות, חוליית משגרי נ"טשתי עמדות צבאיות ופעילי טרור של חמאס ברצועת עזה. במקביל, אישר שר הביטחון גנץ לגייס כ-5,000 חיילי מילואים. על פי דיווחים פלסטיניים, מניין ההרוגים ברצועה עומד על 25 בני אדם ויותר מ-100 פצועים.

הפצצות צה"ל בעזה - מבצע שומר החומות (צילום:  MAHMUD HAMS, AFP)
הפצצות צה"ל בעזה - מבצע שומר החומות | צילום: MAHMUD HAMS, AFP

תיעוד ההרס בעזה
תיעוד ההרס בעזה

תיעוד ההרס בעזה
תיעוד ההרס בעזה

המטרה בתקיפה האחרונה של צה"ל הייתה בניין מגורים בשכונת רימל שבעזה, ועל פי חלק מהדיווחים באחד מהבתים של מפקד בדרג בינוני עד בכיר בג'יהאד האיסלמי. על פי דיווחים פלסטיניים, נהרגו בתקיפה שני פעילים בארגון, בתקיפה שכוונה לקומה ה-3 במגדל. בתגובה, נאמר ברשת הקשר של חמאס שצפויות "הפתעות" בשעות הקרובות, אם ישראל תמשיך לתקוף ברצועה.

תקיפת צה"ל כוונה לדירה ששימשה את הג'יהאד האיסלמי, יש דיווחים על פציעתו ובחלק מהדיווחים אף מותו של מוחמד אבו-עאטה, אחיו של בכיר הג'יהאד בהאא אבו-עאטה שעם חיסולו במבצע ממוקד החל מבצע "חגורה שחורה" בנובמבר 2019. לאחר מכן דיווחו בזרוע הצבאית של חמאס כי יש לה הרוגים ונעדרים בתקיפות. מיד אחר כך דווח על תקיפה נוספת בתל אלהוא שבמערב עזה, באזור שבו נמצאות מפקדות של חמאס.

תקיפה במערב עזה - תל אלהוא
תקיפת צה"ל בעזה

מדובר צה"ל נמסר כי "בסיום הערכת מצב הנחה הרמטכ"ל להמשיך בתקיפת אתרי ייצור ואחסון אמצעי לחימה של חמאס והג'יהאד האיסלמי כפי שבוצע לאורך כל הלילה, לצד הרחבת התקיפות ליעדים נוספים. הרמטכ"ל הנחה על תגבור כוחות נוספים לאוגדת עזה של חטיבות חי"ר ושריון, לצד המשך היערכות מוגברת של יחידות מערך ההגנה האווירית, מודיעין ואוויר".

התקיפות של צה"ל מגיעות בתגובה לכ-350 רקטות ששוגרו נכון לשעה זו מרצועת עזה לעבר ישראל, 255 מתוכם חצו לתוך שטח המדינה - ולוחמי כיפת ברזל יירטו את רובם המכריע. במקבילתגברו לוחמי צה"ל את האבטחה סמוך לגדר בזיקים.

תקיפות חיל אוויר בעזה (צילום: רויטרס)
תקיפות חיל האוויר בעזה | צילום: רויטרס

תיעוד ההרס בעזה
תיעוד ההרס בעזה

מוקדם יותר פרסם הג'יהאד האיסלאמי תיעוד מתוך שיגורים שביצע לעבר ישראל. בסרטון נראה משגר רקטות שעולה באופן אוטומטי מתוך האדמה ומשגר כמה רקטות.

תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה
תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה

תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה
תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה

תקיפה של בניין המגורים בעזה
תקיפה של בניין המגורים בעזה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירועים אתמול בערב והבהיר שישראל תגיב בעוצמה: "אנחנו במאבק שמתפרס על פני כמה חזיתות: בירושלים, בעזה ובמקומות אחרים בארץ. ארגוני הטרור בעזה חצו לפנות ערב ביום ירושלים קו אדום ותקפו אותנו בטילים במבואות ירושלים. ישראל תגיב בעוצמה רבה. לא נסבול פגיעה בשטחנו, בבירתנו, באזרחינו ובחיילינו. מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד".